Skip to content

Linux / Unix Komutu: sshd

16 de Mayıs de 2021

SSH arka plan programı olan Sshd, rlogin ve rsh’nin yerini alarak güvenli olmayan bir ağ üzerinden iki güvenilmeyen ana bilgisayar arasında güvenli şifrelenmiş iletişim sağlar. Programların mümkün olduğu kadar kolay kurulumu ve kullanımı amaçlanmıştır. Sshd daemon, istemcilerden gelen bağlantıları dinler. Normalde açılışta başlatılır. Gelen her bağlantı için yeni bir arka plan programı çatallar. Çatallı arka plan yordamları anahtar değişimi, şifreleme, kimlik doğrulama, komut yürütme ve veri alışverişini ele alır. Bu sshd uygulaması aynı anda hem SSH protokolü sürüm 1 hem de 2’yi destekler. Bilgisayarınızı harici bağlantılara açmadığınız sürece, sshd’yi yapılandırmanıza veya çalıştırmanıza gerek yoktur. Sizin için sshd çalıştıran sunucularda uzaktan oturum açmak için ssh kullanın.

mihailomilovanovic / Getty Images

Komut Yürütme ve Veri İletme

İstemci başarıyla kimlik doğrulaması yaparsa, oturumu hazırlamak için bir iletişim kutusu girilir. Bu sırada istemci, sözde bir tty tahsis etmek, X11 bağlantılarını iletmek, TCP / IP bağlantılarını iletmek veya kimlik doğrulama aracısı bağlantısını güvenli kanal üzerinden iletmek gibi şeyler talep edebilir. Son olarak, istemci ya bir kabuk ya da bir komutun yürütülmesini ister. Taraflar daha sonra oturum moduna girer. Bu modda, her iki taraf da herhangi bir zamanda veri gönderebilir ve bu tür veriler, sunucudaki ve istemcideki kullanıcı terminalindeki komuta veya kabuğa veya kabuktan iletilir. Kullanıcı programı sona erdiğinde ve iletilen tüm X11 ve diğer bağlantılar kapatıldığında, sunucu istemciye bir komut çıkış durumu gönderir ve her iki taraf da çıkar.

Giriş İşlemi

Bir kullanıcı başarıyla oturum açtığında, sshd şunları yapar:

  • Oturum açma bir tty üzerindeyse ve herhangi bir komut belirtilmemişse, son oturum açma zamanını ve / etc / motd’u yazdırır.
  • Giriş bir tty üzerindeyse, giriş zamanını kaydeder.
  • / Etc / nologin var olup olmadığını kontrol eder, içeriği yazdırır ve çıkar (kök değilse).
  • Normal kullanıcı ayrıcalıklarıyla çalıştırılacak değişiklikler.
  • Temel bir ortam kurar.
  • Varsa $ HOME / .ssh / ortam okur ve kullanıcıların ortamlarını değiştirmelerine izin verilir.
  • Kullanıcının ana dizinindeki değişiklikler.
  • $ HOME / .ssh / rc varsa, onu çalıştırır; yoksa / etc / ssh / sshrc varsa onu çalıştırır; aksi takdirde xauth çalıştırır.
  • Bir kullanıcının kabuğunu veya komutunu çalıştırır.

Bilgisayarınızdaki arka plan programını yapılandırmayla ilgili önemli bilgiler için sshd’nin man sayfalarına bakın.