Skip to content

Linux ve GNU/Linux Arasındaki Fark

4 de Kasım de 2022

Çoğu insan, hatta Linux ile uğraşanlar bile Linux, GNU/Linux ve GNU araç zinciri arasındaki farkı tam olarak kavrayamaz, ancak belirli yazılım bağımlılıklarını düşündüğünüzde farklar önemlidir.

Linux ve GNU

Linux, Unix ile başlayan bir geliştirme zincirinin devamı niteliğindedir. Bu nedenle, Linux’un çoğu benzer şekilde tasarlanmıştır ve hatta Unix kodunu içerebilir. Ancak GNU, yaratıcısı Richard Stallman tarafından, Unix veya Linux ile aynı kod tabanı veya lisanslama normlarından hiçbirini kullanmayan, tamamen özgür ve bağımsız bir işletim sistemi olarak tasarlandı. İkisi ayrı projeler. Bir çeşit.

GNU/Linux

Bununla birlikte, GNU projesindeki zorluk, donanımla etkileşime giren ve diğer tüm uygulamaları koordine eden çekirdek yazılım olan çekirdeğinin henüz üretime hazır olmamasıdır. 2015 yılında üretim öncesi durumda piyasaya sürülen GNU Hurd çekirdeği, hala prime time için hazır değil. Çözüm? Linux. Linux-Libre biçimindeki Linux çekirdeği, GNU projesinin bir parçası oldu. Böylece, Linux çekirdeğini çalıştıran GNU veya GNU/Linux.

GNU Araç Zinciri

Bir GNU dağıtımı, tipik olarak bir Linux çekirdeği çalıştırır, ancak GNU Hurd, görev açısından kritik olmayan testler için kullanılabilir durumda kalır. Ancak, bir GNU dağıtımını diğer Linux dağıtımlarından ayıran şey, GNU araç zinciri, ücretsiz ve açık kaynak kodlu ve yeni, özgür yazılımların geliştirilmesini destekleyen birkaç yüz programdan oluşan bir dizi. GNU araç zincirinin ortak öğeleri arasında GNU Make, GNU C Kitaplığı, GNU Hata Ayıklayıcı ve GNU oluşturma sistemi bulunur.

Diğer GNU Paketleri

Son kullanıcı etkileşimi için tasarlanmış grafik uygulamalar da dahil olmak üzere uygulamalar, Stallman tarafından belirlenen felsefi yönergeleri takip ettikleri takdirde GNU şemsiyesinin bir parçası olabilir. Ortak GNU ailesi uygulamaları şunları içerir:

 • TexInfo: Teknik belgeleri görüntülemek için bir dil ve bir program.
 • GNU Emac’leri: Bir belge işleme sistemi.
 • GNOME: Grafik kullanıcı arabirimi için temel görünüm ve hissi sağlayan bir masaüstü yöneticisi.
 • GNU Oktavı: Matlab’dan sonra modellenen bir istatistik ortamı.
 • GNU Sağlık: Doktorlar ve hastaneler için elektronik sağlık kaydı.
 • GnuCash: Bir kişisel finans sistemi.

SSS

 • GNU Linux’ta bir yazı tipini nasıl kurarım?

  Yazı tipini indirin, zip dosyasını çıkarın ve True Type (TTF) veya Open Type (OTF) dosyasını arayın. Dosyayı açın ve seçin Düzenlemek.

 • GNU’nun açılımı nedir?

  GNU, Unix’in değil GNU’nun kısaltmasıdır. Özyinelemeli bir kısaltmadır, yani harflerden biri kısaltmanın kendisinin bir parçasıdır.