Skip to content

Linux’a Geçmeniz Gerekenler

15 de Mayıs de 2021

Linux işletim sistemleri ailesi – çoğunlukla ücretsiz ve açık kaynaklı yazılımın öncüleri – şimdi her zamankinden daha rafine bir bilgi işlem deneyimi sunuyor. Linux sistemleri, çeşitli donanım yapılandırmalarında iyi performans gösterir ve Microsoft Windows ile birlikte harika çalışırlar. Tamamen veya kısmen geçiş yapmaya değip değmeyeceğini görmek için Linux’un Canlı USB sürümünü deneyin.

Neden Linux?

Modern Linux dağıtımları (bir dağıtım, belirli bir amaç için optimize edilmiş, Linux’un özelleştirilmiş bir çeşididir) kararlı, şık ve kullanıcı dostudur. Linux’un sakallı ineklerin koruması olarak ünü çoktan geçti. Linux artık milyonlarca evde ve hatta birçok işletme ve hükümette kullanılan genel bir işletim sistemidir. Örneğin, Florida, Largo şehri, tüm ABD Donanması denizaltı filosu gibi, Linux üzerinde çalışıyor. Linux birkaç önemli avantaj sunar:

  • Özgür Yazılım Tabanı: Çoğu ücretsiz ve açık kaynaklı olan on binlerce güçlü program, herhangi bir iş için doğru aracı bulmayı oldukça kolay hale getirir. Aslında, Windows ve Mac için pek çok popüler ticari uygulama paralel açık kaynak eşdeğerleri sunar – Microsoft Office için LibreOffice veya Adobe Photoshop için GIMP gibi.
  • Özelleştirilmiş Ortamlar: Linux, Windows veya Mac’ten daha fazla donanım üzerinde çalışır ve Linux’un açık kaynaklı doğası, işletim sistemini kapalı kaynaklı bir Windows veya macOS kurulumuyla yapamayacağınız şekilde çok özel kullanım durumlarını karşılayacak şekilde uyarlamakta özgür olduğunuz anlamına gelir. .
  • Ayrıntılı Yapılandırmalar: Linux’ta, grafik masaüstü ortamı dahil her şey bir dereceye kadar değiştirilebilir.
  • Güvenli ve Sağlam: Linux, Unix’ten kaynaklanmaktadır. Sızma ve kötü amaçlı yazılımlara karşı son derece dirençli, hızlı, güvenli, çok kullanıcılı bir işletim sistemidir.

Neden Linux Değil?

Linux arayüzü.

Ancak Linux, tüm insanlar ve tüm kullanım durumları için ideal değildir. Linux’un sizin için neden çalışmayabileceğine dair aşağıdaki nedenleri göz önünde bulundurun:

  • Sınırlı Yazılım: Adobe Creative Cloud paketi gibi insanların can attığı premium ücretli yazılım programları Linux’ta çalışmaz. Bu Adobe programlarının her biri açık kaynaklı bir alternatif sunsa da, alternatif uygulamalar genellikle gösterişli veya zengin özelliklere sahip değildir.
  • Kabuk İstemlerinin Kullanımı: Linux’ta pek çok şeyi yapmanın en doğrudan yolu bir kabuk komut istemidir. Komut satırı arayüzü konusunda rahat değilseniz, Linux kullanmayı biraz daha zor bulabilirsiniz.
  • Bilgi İşlem Zekası İhtiyacı: Linux, işletim sisteminin yönetimi hakkında kötü seçimler yapmaktan sizi Windows veya macOS gibi korumaz. Soruna neden olmak zor değildir ve bu sorunu düzeltmek için genellikle biraz bilgi işlem bilgisi gerekir.
  • Doğru Yol Yok: Linux ile, genellikle tek bir eylemi gerçekleştirmenin bir düzine eşdeğer yolu vardır. Bu esneklik bazı insanlar için yararlı olsa da, tek bir standart talimat setine ihtiyaç duyan kişiler için bu esnekliğin yönetilmesi bazen zor olabilir.

Linux için Donanım Gereksinimleri

Linux, eski donanımlarda daha bağışlayıcı olma eğilimindedir. Windows 10 sınırlı sayıda Intel ve AMD tabanlı işlemcileri desteklerken, Linux artık Windows 10 için önerilen minimum özellikleri karşılamayan çok eski donanımlarda çalışabilir ve çoğu durumda tereyağı gibi çalışır. Farklı Linux dağıtımları, farklı göreceli hesaplama gücü dengeleri gerektirir. Hafif bir ayak izi dağıtımı, on yıldan daha eski bir donanımda bile iyi performans gösterir. Hala çalışan ama eski bir bilgisayarı çöpe atmak yerine üzerine Linux koyun ve bundan birkaç yıl daha faydalı bir ömür elde edin.

Satın Almadan Önce Deneyin: Canlı Linux Ortamları

Linux’u döndürmek için mevcut bilgisayarınızı üzmenize gerek yok. Çoğu dağıtım bir live USB ortamı. Yükleyiciyi indirin, özel bir USB sürücüsüne yerleştirin ve ardından bilgisayarınızı yeniden başlatın. Linux, bilgisayarınızda hiçbir şeyi değiştirmeden yüklenir, bu nedenle canlı bir ortamla oynamak için hiçbir risk yoktur. Örnek bir Linux tadı için, yeni başlayanlar için uygun olan popüler bir orta ağırlıkta dağıtım olan Linux Mint’i deneyin.

Bir Linux Dağıtımı Seçmek

Linux dağıtımları, genel Linux’u belirli bir dizi kullanım durumu için optimize edilmiş bir biçime ince ayarlar. 2019’un sonlarından itibaren, Linux ekosistemi birkaç yüz farklı türü içeriyor, ancak yalnızca bir avuç yeni başlayanlar tarafından yaygın olarak kullanılıyor. İhtiyaçlarınızı karşılama olasılığı bulunan bir dağıtımı örneklediğinizden emin olmak için canlı bir USB ortamı seçmeden önce seçenekleri keşfedin.

Linux’u Birincil veya İkincil Sistem Olarak Kullanma

Bazı insanlar Linux’un güçlü yönlerine çekilir, ancak kendilerini yalnızca Windows 10 veya macOS üzerinde çalışan belirli bir programdan ayıramazlar. Bu birincil işletim sistemlerinin tümü, çeşitli konfigürasyonları destekleyecek kadar esnektir.

Yalnızca Linux

Sabit sürücünüzü silin ve Linux’u günlük sürücü işletim sisteminiz olarak kullanın. Windows tabanlı bir program kullanmanız gerekiyorsa, bunun bir Windows emülatörü olan WINE ile uyumlu olup olmadığını kontrol edin. WINE, son teknoloji yazılımlar için ideal olmasa da, birçok eski Windows tabanlı programla çalışır.

Sanal Makinede Linux

Linux’u mevcut Windows 10 veya macOS bilgisayarınızın içindeki bir sanal makinede çalıştırmak için VirtualBox, Hyper-V veya Bootcamp gibi bir araç kullanın. Bu yaklaşım, sanal bir ortamda Linux’a kolay erişim sağlarken mevcut sisteminizi bozmama avantajını sunar.

Çift Önyükleme Sisteminde Linux

Bazı kişiler, bilgisayar önyüklendiğinde bir tane seçerek sabit disklerine iki veya daha fazla işletim sistemi yükler. Linux’u yüklemek için yer açmak üzere Windows veya macOS sisteminizi “küçültmek” nispeten basittir. Bu şekilde, Windows veya Mac’e ihtiyacınız olduğunda, bunlara sahip olursunuz – ancak Linux istediğinizde, bu seçenek de sanal ortamın kısıtlamaları olmadan kullanılabilir durumda kalır.