Skip to content

Linux’un Windows 10’dan Daha İyi Olmasının 12 Nedeni

9 de Mayıs de 2021

Windows 10 bir süredir piyasadaydı ve birçok kişi Microsoft’un en son teklifinin önceden yüklenmiş olduğu bilgisayarları satın aldı. Windows 10, Windows 8 ve Windows 8.1’de harika bir gelişmedir ve bir işletim sistemi olarak iyidir. Windows’ta Linux BASH komutlarını çalıştırma yeteneği, uygulamaları farklı masaüstlerinde çalıştırmanıza izin veren sanal çalışma alanları gibi kullanışlı bir özelliktir. Bu kılavuz, bir kişi için uygun olanın bir başkası için iyi olması gerekmediği için neden Windows 10 yerine Linux kullanmayı seçebileceğinize dair kapsamlı bir neden listesi sunar.

Cankurtaran / Daniel Fishel

Windows 10 Eski Donanımda Yavaş

Windows XP, Vista veya daha eski bir Windows 7 bilgisayarı kullanıyorsanız, büyük olasılıkla bilgisayarınız Windows 8 veya Windows 10’u çalıştıracak kadar güçlü değildir. İki seçeneğiniz vardır. Windows 10 çalıştıran bir bilgisayar satın alabilir veya Linux çalıştırabilirsiniz. Bazı Linux dağıtımları, masaüstü ortamları yeterli miktarda bellek kullandığından çok fazla performans artışı sağlamaz. Ancak, Linux’un bazı sürümleri daha eski donanımlarda mükemmel şekilde çalışır. Daha yeni donanımlar için Cinnamon Masaüstü Ortamı veya Ubuntu ile Linux Mint’i deneyin. İki ila dört yıllık donanımlar için Linux Mint’i deneyin, ancak daha hafif bir ayak izi sağlayan MATE veya XFCE masaüstü ortamını kullanın. Daha eski donanımlar için AntiX, Q4OS, Xubuntu veya Lubuntu’ya gidin.

Windows 10 Kullanıcı Arayüzünü Beğenmediniz

Çoğu kişi, özellikle kullanıcı arayüzü herhangi bir şekilde değiştiyse, yeni bir işletim sistemini ilk kullandıklarında şaşırır. Bununla birlikte, yeni bir şeyler yapma yöntemine alıştıklarında, yeni arayüzü eskisinden daha çok beğenmeye başlarlar. Windows 10’un iş yapma şeklini anlayamıyorsanız, şeylerin Windows 7 gibi görünmesini tercih edebilir veya farklı bir şey denemeye karar verebilirsiniz. Linux Mint modern bir görünüm ve his sağlar, ancak menüler ve araç çubukları her zaman olduğu gibi çalışır. Linux Mint’in öğrenme eğrisi, Windows 7’den Windows 10’a yükseltmekten daha zor değildir.

Windows 10 İndirmesinin Boyutu Çok Büyük

Windows 7 veya Windows 8 kullanıyorsanız ve Windows 10’a yükseltmeyi düşünüyorsanız, Windows 10 için indirme çok büyüktür. Geniş bant sağlayıcınızla indirme sınırınız var mı? Çoğu Linux dağıtımı 2 gigabaytın altında indirilebilir. Bant genişliğiniz kısıtlıysa, bazıları yaklaşık 600 megabayt için yüklenebilir. Bazıları bundan daha küçük. Windows 10 USB sürücüsünü satın alabilirsiniz, ancak makul miktarda paraya mal olur.

Linux Ücretsizdir

Microsoft’un birkaç yıl önce sunduğu ücretsiz yükseltme bitti. Bu, şimdi bunun bedelini ödemeniz gerektiği anlamına gelir. Çoğu üretici, Windows 10 yüklü bilgisayarları gönderir. Mevcut bilgisayarınızdan memnunsanız, yeni bir işletim sistemi edinmenin tek yolu, Windows’un en son sürümü için ödeme yapmak veya Linux’u ücretsiz indirip kurmaktır. Linux, bir işletim sisteminde ihtiyacınız olan tüm özelliklere sahiptir ve tamamen donanım uyumludur. Bazı insanlar ödediğinizin karşılığını aldığınızı söyler, ancak bu bunun doğru gelmediği bir örnektir. Linux, teknoloji endüstrisindeki en iyi şirketler için yeterince iyiyse, o zaman bir ev bilgisayarında çalıştırılacak kadar iyidir.

Linux Daha Fazla Ücretsiz Uygulamaya Sahiptir

Windows, Microsoft Office ve Visual Studio gibi bazı insanları kilitli hissettiren birkaç amiral gemisi ürününe sahiptir. Ancak, sanallaştırma yazılımını veya çevrimiçi sürümleri kullanarak Microsoft Office’i Linux üzerinde çalıştırabilirsiniz. Çoğu yazılım geliştirme web tabanlıdır ve Linux için pek çok iyi IDE mevcuttur. .NET Core’un gelişmesiyle, JavaScript web uygulamalarınızla kullanmak için API’ler oluşturabilirsiniz. Python ayrıca Windows, Linux ve Mac’lerde platformlar arası kullanılabilen önemli bir programlama dilidir. PyCharm IDE, Visual Studio kadar iyidir. Buradaki nokta, Visual Studio’nun tek seçenek olmamasıdır. Linux, çoğu insan için ihtiyaç duydukları tüm özellikleri sağlayan harika bir uygulama setine sahiptir. Örneğin, LibreOffice paketi, ortalama bir kişinin ihtiyaçlarının% 99,9’u için mükemmeldir. Rhythmbox ses oynatıcı, Windows’un sunduğu her şeyden daha iyidir, VLC harika bir video oynatıcıdır, Chrome tarayıcısı mevcuttur, Evolution harika bir e-posta istemcisidir ve GIMP mükemmel bir görüntü düzenleyicidir. CNET gibi popüler Windows indirme sitelerinde ücretsiz uygulamalar vardır, ancak yazılımı nasıl güvenli bir şekilde indirip kuracağınızı bilmelisiniz çünkü bu siteleri kullandığınızda kötü şeyler olabilir.

Güvenlik

Hiçbir işletim sistemi tamamen risksiz olmasa da Windows, virüs ve kötü amaçlı yazılım geliştiricileri için büyük bir hedeftir. Microsoft’un bu sorunla ilgili yapabileceği çok az şey var. Bu nedenle, bu yazılımı güncel tutmak için gereken sürekli indirme akışı olarak belleğinizi ve CPU kullanımınızı tüketen bir antivirüs uygulaması ve güvenlik duvarı yazılımı yüklemeniz gerekir. Linux ile sadece akıllı olmanız, güvenilir yazılım havuzlarına bağlı kalmanız ve Adobe Flash gibi riskli programları kullanmaktan kaçınmanız gerekir. Linux, tasarlanma şekli ve kullanıcı izinlerini işleme biçimi nedeniyle Windows’tan daha güvenlidir. Web’in çoğunun Linux’ta çalışmasının bir nedeni budur.

Verim

Linux, modern masaüstü ortamlarının tüm efektleri ve parlak özellikleriyle bile, Windows 8.1 ve Windows 10’dan daha hızlı çalışır. Kullanıcılar masaüstüne daha az ve web’e daha fazla bağımlı hale geliyor. İşletim sisteminizin gerektirdiği tüm işlem gücünüze mi ihtiyacınız var, yoksa daha hafif bir ayak izine sahip, işinize ve oyununuza devam etmenizi sağlayacak bir şey mi istiyorsunuz?

Gizlilik

Windows 10 gizlilik politikası basında iyi bir şekilde belgelenmiştir. Bazı insanların inanacağınız kadar kötü değil ve Microsoft Facebook, Google, Amazon ve diğerlerinin yıllardır yapmadığı hiçbir şeyi yapmıyor. Örneğin, Cortana ses kontrol sistemi, kullanım verilerini Microsoft’a göndererek konuşma şeklinizi öğrenir ve ilerledikçe daha iyi hale gelir. Microsoft bu verileri Cortana’nın çalışma şeklini iyileştirmek için kullanır. Cortana hedefli reklamlar gönderir, ancak Google bunu zaten yapıyor ve bu modern yaşamın bir parçası. Açıklama için gizlilik politikasını okumaya değer, ancak çok da endişe verici değil. Çoğu Linux dağıtımı verilerinizi toplamaz. Big Brother’dan uzak durabilirsiniz (interneti hiç kullanmadığınız sürece).

Güvenilirlik

Windows, Linux kadar güvenilir değil. Bir Windows kullanıcısı olarak kaç kez bir programı askıya aldınız ve onu Görev Yöneticisinden kapatmaya çalıştığınızda (açabileceğinizi varsayarak), açık kalır ve rahatsız edici olanı kapatmak için birkaç girişimde bulunur. program? Linux ile her uygulama bağımsızdır ve XKill komutuyla herhangi bir uygulamayı öldürebilirsiniz. Tüm bunların yanı sıra, Linux uygulamaları daha az kilitlenme eğilimindedir. Linux ve uygulamalarının çoğu açık kaynaklı olduğundan, herkes temel koda bakabilir, bunları inceleyebilir ve iyileştirebilir. Bu, hatalar ve güvenlik sorunları için hızlı düzeltmeler içeren kararlı bir sisteme yol açar.

Güncellemeler

Tiyatro biletleri, sinema biletleri veya bir mekan için yol tarifleri yazdırmak istediğinizde ve aşağıdaki mesajı görmek için bilgisayarınızı açtığınızda sinir bozucu olabilir:

“356 Güncellemesini Yükleme”

Daha da can sıkıcı olan, Windows’un güncellemeleri ne zaman yükleyeceğini seçmesi ve bilgisayarınızın yeniden başlatılacağını belirten bir mesaj görüntülemesidir. Bir kullanıcı olarak, güncellemelerin ne zaman yükleneceği size bağlı olmalı ve güncellemeler size zorlanmamalı veya en azından bir bildirim almalısınız. Diğer bir dezavantaj, Windows’un güncellemeleri yüklemek için genellikle yeniden başlatılması gerekmesidir. Linux işletim sistemlerinin güncellenmesi gerekiyor. Bunu aşmak yok çünkü güvenlik açıkları her zaman yamalı. Bu güncellemelerin ne zaman uygulanacağını siz seçersiniz ve çoğu durumda, güncellemeler işletim sistemini yeniden başlatmadan uygulanabilir.

Çeşitlilik

Linux dağıtımları oldukça özelleştirilebilir. Görünümü ve hissi tamamen değiştirebilir ve neredeyse her parçasını istediğiniz gibi çalışması için ayarlayabilirsiniz. Windows’ta sınırlı sayıda ince ayar vardır, ancak Linux kesinlikle her şeyi değiştirmenize izin verir.

Destek

Microsoft’un pek çok belgesi vardır, ancak takılıp kaldığınızda forumlarında arama yapmanız gerekebilir ve diğer insanlar iyi yanıtı olmayan bir soru sormuş olabilir. Microsoft’un desteği kötü değil; aksine derinlemesine ve iyidir. Ancak gerçek şu ki, destek sunmak için insanları istihdam ediyorlar ve bu destek için ayrılan çok fazla para var ve bilgi zenginliği çok az yayılıyor. Linux desteğinin bulunması daha kolaydır ve düzinelerce forum, yüzlerce sohbet odası ve insanların Linux’u öğrenmesine ve anlamasına yardımcı olmaya adanmış daha fazla web sitesi vardır. Muhtemelen bir çalışandan gelen Microsoft desteğinin aksine, Linux desteği genellikle meraklılardan gelir. Bu insanlar işletim sistemleriyle çalışmaktan gerçekten keyif alıyorlar ve muhtemelen bunu profesyonelce yapıyorlar. Bazı durumlarda, yardıma ihtiyaç duyduğunuz yazılım parçasını yazan geliştiriciyle konuşabilirsiniz.