Skip to content

Lisanssız Mobil Erişim (UMA) Açıklaması

21 de Mayıs de 2021

Lisanssız Mobil Erişim, kablosuz geniş alan ağları (ör. GSM, 3G, EDGE, GPRS, vb.) Ve kablosuz yerel alan ağları (ör. Wi-Fi, Bluetooth) arasında sorunsuz geçiş sağlayan kablosuz bir teknolojidir. UMA ile, örneğin operatörünüzün GSM’si üzerinden bir hücre çağrısı başlatabilirsiniz ve kapsama alanına girdiğiniz anda çağrı GSM şebekesinden ofisinizin Wi-Fi şebekesine geçecektir. Ve tam tersi.

UMA Nasıl Çalışır?

UMA, aslında, bir genel erişim ağı.

Bir kablosuz WAN aracılığıyla halihazırda iletişim halindeki bir el cihazı bir kablosuz LAN ağının alanına girdiğinde, kendisini WAN’ın GAN denetleyicisine WAN’ın farklı bir baz istasyonunda olarak gösterir ve kablosuz LAN ağına geçer. Lisanssız LAN, lisanslı WAN’ın bir parçası olarak sunulur ve bu nedenle geçişe sorunsuz bir şekilde izin verilir. Kullanıcı lisanssız kablosuz LAN menzilinden çıktığında, bağlantı kablosuz WAN’a geri döner. Tüm bu süreç, kesilen aramalar veya veri aktarımında kesinti olmaksızın kullanıcı için tamamen şeffaftır.

İnsanlar UMA’dan Nasıl Yararlanabilir?

  • İnsanlar cep telefonlarını birçok yerde ve ağda kullanabilir, ancak yine de tek bir numaraya sahiptir.
  • Kablosuz LAN’larını kendileri kurabilirler, böylece sağlayıcılarının ağının kapsama alanındaki deliklerin neden olduğu sorunu çözebilirler.
  • Mobil servis sağlayıcısının ağı dışındaki dolaşım ücretleri ortadan kalkar çünkü aramalar ücretsiz lisanssız kablosuz LAN’larda başlatılabilir.
  • Mobil iletişim daha güvenilir ve ucuz hale gelerek bazı insanları pahalı PSTN telefon hizmetlerini değiştirmeye teşvik eder.

Sağlayıcılar UMA’dan Nasıl Yararlanabilir?

  • Taşıyıcılar, pahalı kablosuz WAN donanımına yatırım yapmak yerine ağ içi kapsama deliklerinde Wi-Fi bağlantı noktaları kurabilir.
  • GSM ve diğer kablosuz WAN ağlarındaki tıkanıklık, trafiğin bir kısmının lisanssız kablosuz LAN’lara geçirilmesiyle giderilir.
  • Wi-Fi gibi ağlar, GSM yerine ses dışındaki diğer medya türlerini taşımak için daha iyidir. Böylece sağlayıcılar sesten fazlasını içeren iletişim paketleri tasarlayabilirler. Bu özellik, hizmetleri genişletmek ve maliyetleri düşürmek isteyen İnternet servis sağlayıcıları için özellikle ilgi çekicidir.
  • UMA, protokol yığınındaki IP ağ katmanında çalışır ve bu nedenle arayüz katmanındaki birçok protokole açıktır – basitçe ifade etmek gerekirse, tek bir ağla sınırlı değildir, ancak Wi-Fi, Bluetooth vb. Üzerinde çalışabilir.

UMA’nın dezavantajları

  • Telefonların UMA uyumlu olması gerekir. Bunlar nadirdir ve oldukça pahalıdır. Bu hem sağlayıcılar hem de aboneler için bir sorundur.
  • UMA sağlayıcıları mobilite olsa da, SIP tabanlı hizmetler ve Skype gibi hizmetler olarak ücretsiz veya çok ucuz arama sağlayamaz. Sonuç olarak, maliyet düşürme çoğu durumda ikna edici olmayabilir.

UMA Gereksinimleri

UMA’yı kullanmak için, yalnızca bir kablosuz ağ planına, bir kablosuz LAN’a (kendi veya halka açık bir Wi-Fi erişim noktasına) ve UMA’yı destekleyen bir mobil telefona ihtiyacınız vardır. Bazı Wi-Fi ve 3G telefonlar burada çalışmaz.