Skip to content

LIST Dosyası Nedir?

29 de Kasım de 2022

Bilinmesi gereken

  • Bir LIST dosyası, bir APT Listesi dosyası olabilir.
  • Debian APT paket yöneticisi aracılığıyla çalışır.
  • Dönüşümler, yalnızca metin tabanlı bir LIST dosyanız varsa mümkündür.

Bu makalede, hangi dosya biçimlerinin LIST dosya uzantısını kullandığı ve dosyanın nasıl açılıp dönüştürüleceği açıklanmaktadır.

LIST Dosyası Nedir?

LIST dosya uzantısına sahip bir dosya, Debian işletim sisteminde kullanılan bir APT List dosyası olabilir. LIST dosyası, yazılım paketi indirme kaynaklarının bir koleksiyonunu içerir. Dahil edilen Gelişmiş Paket Aracı tarafından oluşturulurlar. Bir JAR Dizini dosyası, LIST dosya uzantısını da kullanır. Bu LIST dosyası bazen bir JAR dosyası içinde saklanır ve diğer indirilecek JAR dosyaları gibi diğer ilgili içerikler hakkında bilgi tutmak için kullanılır. Bazı web tarayıcıları, tarayıcının yerleşik sözlüğünde kullanılması veya kullanılmaması gereken kelimeleri listelemek gibi LIST dosyalarını da kullanır. Diğer tarayıcılar, programın düzgün çalışması için kullandığı DLL dosyalarını açıklamak gibi başka bir amaçla listeyi kullanabilir. Bu uzantıyı kullanan diğer dosyalar Microsoft Entourage ile ilişkilendirilebilir veya BlindWrite ile kullanılabilir.

LİSTE Dosyaları.

LIST Dosyası Nasıl Açılır

Debian, LIST dosyalarını Gelişmiş Paket Aracı adı verilen paket yönetim sistemi ile kullanır. Bir eğitim için APT kullanarak paketleri yükleme hakkındaki makalemize bakın. JAR dosyalarıyla ilişkili LIST dosyaları, Java Runtime Environment (JRE) aracılığıyla JAR dosyalarıyla birlikte kullanılır. Ancak, JAR dosyasını açabiliyorsanız, metin içeriğini okumak üzere LIST dosyasını açmak için Notepad gibi bir metin düzenleyici veya en iyi ücretsiz metin düzenleyiciler listemizden birini kullanabilirsiniz. Dosyanız sözlük öğelerini, kitaplık bağımlılıklarını, uyumsuz programları veya başka bir metin içeriği listesini depolayan bir dosyaysa, onu herhangi bir metin düzenleyiciyle kolayca açabilirsiniz. Bilgisayarınız için en iyi olanlardan bazılarını bulmak için yukarıdaki metin düzenleyicileri listesini kullanın veya işletim sisteminizin Notepad (Windows) veya TextEdit (Mac) gibi yerleşik düzenleyicisini kullanın. Microsoft Entourage, Microsoft’un LIST dosyalarını açabilen Mac’ler için e-posta istemcisiydi. Artık geliştirme aşamasında olmasa da, programla birlikte bir LIST dosyası oluşturulduysa Microsoft Outlook’ta görüntülenmeye devam edebilir. Bir diskin kopyalanmış kopyasıyla ilişkili LIST dosyaları BlindWrite ile açılabilir.

Gördüğünüz gibi, bu uzantıyı kullanan dosyalar bir dizi program tarafından kullanılabilir. Bunlardan birkaç tanesi bilgisayarınızda kuruluysa, dosyanın onu kullanmak istemediğiniz bir programda açıldığını görebilirsiniz. Yardım için Windows ise hangi programın LIST dosyalarını açacağını nasıl değiştireceğinizi öğrenin.

LIST Dosyası Nasıl Dönüştürülür?

Birkaç tür LIST dosyası vardır, ancak yukarıda belirtilen her durumda, başka bir dosya biçimine dönüştürülmesi olası değildir. Ancak, bazıları yalnızca metin dosyaları olduğundan, bunlardan birini CSV veya HTML gibi başka bir metin tabanlı biçime dönüştürmek kolaydır. Bunu yapmak, dosyayı metin dosyası açıcılarda daha kolay açmanıza izin verirken, dosya uzantısını .LIST’ten .CSV’ye vb. değiştirmek, dosyayı kullanan programın artık onu nasıl kullanacağını anlamadığı anlamına gelir. Örneğin, Firefox web tarayıcısı, ihtiyaç duyduğu tüm DLL dosyalarını açıklamak için bir LIST dosyası kullanabilir. Uzantıyı kaldırıp HTML ile değiştirmek, dosyayı bir web tarayıcısında veya metin düzenleyicide açmanıza izin verir, ancak program HTML ile değil, LIST ile biten bir dosya aradığı için onu Firefox’ta kullanılamaz hale getirir. Bir LIST dosyasını dönüştürebilen herhangi bir program varsa, büyük olasılıkla dosyayı açabilen programla aynıdır. Bu pek olası görünmese de, eğer mümkünse, programın bir yerinde mevcut olacaktır. Dosya menü, belki denir Farklı kaydet veya İhracat.

Hala Açamıyor musunuz?

LIST, ortak harfler içeren kısa bir dosya uzantısıdır, bu nedenle, bunun için diğer uzantıları karıştırmanın ne kadar kolay olduğu şaşırtıcı değildir. Bu olduğunda, dosyayı yukarıda bağlantısı verilen programlardan birinde açmaya çalışırken büyük olasılıkla hatalar alırsınız. Örneğin, LIS gerçekten benzer bir uzantıdır, ancak LIST dosyalarıyla hiçbir ilgisi yoktur. SQR Çıktı dosyaları ve VAX Program Listeleme dosyaları LIS uzantısını kullanır. LIT başka bir şey. Bir e-Kitap dosya formatı için kullanılmıyorsa, ya bir kaynak kod dosyası ya da bir tür komut dosyasıdır. Her iki durumda da, yukarıda belirtilen araçlardan bazılarıyla açılırsa, istediğiniz gibi çalışmayabilir.