Skip to content

Litecoin Nedir ve Ne İçin Kullanılır?

25 de Nisan de 2021

Genellikle Bitcoin’in küçük kardeşi olarak anılan Litecoin, 2011’deki kuruluşundan bu yana yaygın bir şekilde benimsenen eşler arası (P2P) bir kripto para birimidir. Litecoin, halka açık bir defter tutmak için bir blok zinciri kullanan bir dijital para biçimidir. Tüm İşlemler. Banka veya ödeme işleme hizmeti gibi bir aracıya ihtiyaç duymadan bireyler veya işletmeler arasında para transferi yapmak için kullanılır.

Litecoin’i Farklı Kılan Nedir

Litecoin’i Bitcoin gibi diğer kripto para birimlerinden farklı kılan üç şey:

  • Hız
  • Sikke sayısı
  • Piyasa değeri

Hız

Litecoin, bazı önemli farklılıklarla Bitcoin’in arkasındaki aynı açık kaynak koduna dayanmaktadır. Mühendis Charlie Lee tarafından Bitcoin’in altınına gümüş olması için yaratıldı. İki kripto para birimi arasındaki temel farklardan biri işlem hızıdır. Bitcoin’den yaklaşık dört kat daha hızlı bloklar ürettiği için Litecoin, işlemlerin meşruiyetini daha hızlı teyit edebilir ve aynı zaman diliminde daha fazla işlem gerçekleştirebilir.

Para Sayısı

Bazı kripto para birimlerinin içsel bir değere sahip olmasının bir nedeni, sınırlı arz nedeniyledir. Belirli sayıda bitcoin (BTC) veya litecoin (LTC) oluşturulduktan sonra, hepsi bu. Daha fazla yeni para oluşturulamaz. Bitcoin’in 21 milyon jeton limiti vardır. Litecoin, 84 milyonda maksimuma çıkacak.

Piyasa değeri

Piyasa değeri Bitcoin ile karşılaştırıldığında soluk olsa da, Litecoin ilk beş kripto para birimi arasında yer alıyor. Bu sıralamalar, fiyat ve dolaşımdaki madeni para sayısına göre dalgalanmaktadır.

Litecoin madenciliği

Bitcoin ve Litecoin arasındaki diğer bir fark, her birinin bir bloğu çözmek için kullandığı karma algoritma ve bir çözüm bulunduğunda her seferinde kaç jeton dağıtıldığıdır. Bir işlem yapıldığında, kriptografik olarak korunan bir blok içinde yakın zamanda gönderilen başkalarıyla birlikte gruplanır. Madenciler olarak bilinen bilgisayarlar, karmaşık matematik problemlerini çözmek için GPU’larının (grafik işleme birimleri) ve CPU’larının (merkezi işlem birimleri) döngülerini kullanır. Madenciler, toplu güçleri bir çözüm bulana kadar verileri bir blok içinde algoritmadan geçirirler. Bu noktada, bloktaki tüm işlemler doğrulanır ve meşru olarak damgalanır. Madenciler ayrıca bir blok her çözüldüğünde emeklerinin karşılığını alırlar. Önceden tanımlanmış sayıda madeni para yardım edenlere dağıtılır. Daha güçlü hasherler, coinlerin çoğunu alır. Kripto para madenciliği yapmak isteyen insanlar, bu ödülleri almak için hesaplama güçlerinin gruptaki diğer kişilerle birleştirildiği havuzlara katılır. Litecoin ve Bitcoin, karma işlemi yaparken zıt algoritmalar kullanır. Bitcoin, daha karmaşık olduğu düşünülen SHA-256 (Güvenli Karma Algoritma 2) kullanır. Litecoin, scrypt olarak adlandırılan yoğun bellek kullanan bir algoritma kullanır. Farklı iş kanıtı algoritmaları, farklı donanım anlamına gelir. Madencilik donanımınızın Litecoin üretmek için uygun özellikleri karşıladığından emin olmalısınız. Litecoin madenciliğinde ilerlemekle ilgileniyorsanız, bazı kopyala-yapıştır örnek CGminer.conf ve Bat Files’ı deneyin.

Litecoin Nasıl Satın Alınır

Bir Litecoin sahibi olmak istiyor ancak madencilik yapmakla ilgilenmiyorsanız, bir değişim sitesinde başka bir kripto para birimi ile kripto para satın alın. Bu borsalardan bazıları ve Coinbase gibi diğer hizmetler, ABD doları gibi fiat para birimi (düzenleyen hükümet tarafından desteklenen para birimi) ile Litecoin satın almanıza izin verir.

Litecoin Cüzdanları

Bitcoin’ler ve diğer kripto para birimleri gibi, litecoinler de genellikle dijital bir cüzdanda saklanır. Farklı cüzdan türleri vardır. Bazıları yazılım tabanlıdır ve bilgisayarınızda veya mobil cihazınızda canlıdır. Diğerleri fiziksel donanım cüzdanlarıdır. Litecoin’leri depolamanın bir başka güvenli, ancak modası geçmiş ve karmaşık yöntemi, bir kağıt cüzdan oluşturmaktır. Bu cüzdanı oluşturmak, web’e bağlı olmayan bir bilgisayarda özel bir anahtar oluşturmayı ve yazdırmayı içerir.

Her cüzdanın, Litecoin adresinize para alıp göndermek için gerekli olan özel anahtarları vardır. Bu anahtarlar bir donanım cüzdanında çevrimdışı olarak saklandığından, anahtarlar internete bağlı cüzdanlardan daha güvenlidir. Bu uygulama merkezli cüzdanlar, masaüstü veya mobil yazılım biçiminde bulunur ve çoğu popüler işletim sistemi ve cihaz için mevcuttur. Electrum gibi üçüncü taraf uygulamaların yanı sıra, dizüstü ve masaüstü kullanıcıları Litecoin geliştirme ekibi tarafından oluşturulan ve güncellenen tam teşekküllü istemci Litecoin Core’u yükleyebilir. Litecoin Core, tüm blok zincirini eşler arası ağdan indirerek, süreçteki herhangi bir aracıdan kaçınır.

Litecoin Blockchain Kaşifleri

Diğer halka açık kripto para birimlerinde olduğu gibi, blok zincirindeki tüm Litecoin işlemleri halka açıktır ve aranabilir. Bu kayıtlara göz atmanın veya tek bir blok, işlem veya adres bakiyesi aramanın en kolay yolu bir Litecoin blok gezgini kullanmaktır. Aralarından seçim yapabileceğiniz çok şey var ve basit bir Google araması, ihtiyaçlarınıza uygun olanı bulmanıza yardımcı olacaktır.

Blockcypher Litecoin explorer ekran görüntüsü