Skip to content

Locast’in Kalıcı Olarak Kapatılması Emri Verildi

11 de Mayıs de 2023

Kâr amacı gütmeyen akış hizmeti Locast, federal bir yargıç tarafından kalıcı olarak kapatılması emrini verdi. Locast, resmi internet sitesinde hizmetin derhal geçerli olmak üzere faaliyetlerine son verdiğini belirterek, şirketin karara “saygı çerçevesinde katılmadığını” belirtiyor. Şirket, Eylül ayı başlarında başka bir mahkeme kararının ardından hizmetini askıya almıştı.

Locast, yerel TV kanallarını Amerika Birleşik Devletleri’ndeki kullanıcılara aktaran, kar amacı gütmeyen bir akış hizmetiydi. Kâr amacı gütmeyen statüsünü telif hakkı yasasını atlatmak ve televizyon sinyallerini yeniden iletmek için kullandı, ancak bu, büyük TV ağlarının öfkesini çekti. Hizmet “ücretsizdi”, ancak kullanıcılardan her 15 dakikada bir üyelik satın almalarını veya ana ekrana geri dönmelerini isteyen bir istem görüntüleniyordu. 2019’da dört büyük ağ (CBS, ABC, NBC ve Fox), hizmetin telif hakkı yasasını ihlal ettiğini ve yerel kanallarını yayınlamak için bir yeniden iletim lisansına ihtiyaç duyduğunu iddia ederek Locast’a dava açtı. Locast, yalnızca zaten ücretsiz olan bir sinyali yayınladığını söyleyerek kendini savundu. Davadaki öldürücü darbe, davaya başkanlık eden Bölge Mahkemesi Yargıcı Louis Stanton’ın şirketin üyelik ücretlerinin bir kısmını hizmeti “sürdürmek ve işletmek” yerine genişletmek için kullandığına karar vermesiyle geldi. kanun izin verir.

tokmak yakın çekim

Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, yayıncılar hakimin kararından memnun. Fox CEO’su Lachlan Murdoch, sonuçtan memnun olduğunu söyledi ve Locast’ı “haydut bir korsan işi” olarak nitelendirdi. Locast kullanıcılarının artık yerel TV izlemek için başka hizmetler bulması gerekecek. YouTube TV’den LocalBTV’ye kadar birçok yöntem var.