Skip to content

Logo Oluşturmak İçin Hangi Yazılıma İhtiyacım Var?

9 de Mayıs de 2021

Çok çeşitli potansiyel logo kullanımları nedeniyle, bir şirket logosu tasarlarken Adobe Illustrator veya CorelDRAW gibi vektör tabanlı yazılımları kullanmak en iyisidir. Vektör tabanlı logolar, piksellerden ziyade matematiğe dayandıkları için kalite kaybı olmadan büyütülebilir veya herhangi bir boyuta küçültülebilir. Fotoğraf düzenleme yazılımında oluşturabileceğiniz gibi piksel tabanlı logolar farklı çalışır ve kaliteyi etkilemeden önemli ölçüde büyütülemez. En iyi logo fikri bile vektör yazılımında oluşturulmazsa ve bir şirketin veya ürünün ihtiyaç duyduğu her yerde kullanılmasına izin veren formatlarda kaydedilmezse etkisini kaybedebilir. Orijinal logoyu vektör yazılımında oluşturarak, istediğiniz formatta kaydedebilir ve gerektiğinde büyütebilirsiniz.

En İyi Vektör Grafik Tasarım Yazılımı

Adobe Illustrator, vektör yazılımı kalabalığını yönetir, ancak bazı değerli rakipleri vardır. Bu programlardan birine zaten sahipseniz, vektör grafik logonuzu tasarlamak için kullanın:

  • Adobe Illustrator (PC’ler ve Mac’ler)
  • CorelDraw (PC’ler)
  • Sketch (Mac’ler)
  • Affinity Designer (PC’ler ve Mac’ler)
  • Inkscape (PC’ler, Mac’ler ve Linux için ücretsiz açık kaynaklı yazılım)

Hiç vektör yazılımıyla çalışmadıysanız, bir öğrenme eğrisiyle karşılaşabilirsiniz. Bu programların tümü, temel bilgileri öğrenmenize yardımcı olabilecek ücretsiz çevrimiçi eğitimlere sahiptir. Diğer vektör yazılım programları mevcuttur. Sadece logonuzu ihtiyacınız olan formatlarda dışa aktarmanıza izin verdiklerinden emin olun.

Tescilli Vektör Yazılım Formatları

Bir logoyu vektör yazılımına kaydettiğinizde, birkaç format seçeneğiniz vardır. Bazı yazılım programlarının, Illustrator’ın AI formatı veya CorelDRAW’ın CDR formatı gibi tescilli formatları vardır. Bu formatlar orijinal tasarım için kullanışlıdır. Tasarım tamamlandığında, AI veya CDR dosyası gerekli diğer formatlarda kaydedilebilir veya dışa aktarılabilir.

Yaygın Vektör Yazılım Formatları

Tescilli biçimlere ek olarak, çoğu vektör yazılımı programı size EPS, PDF ve .SVG biçimleri için seçenekler sunar. EPS ve PDF formatlarının baskı, görüntüleme ve ambalajlamada geniş kullanımı vardır. CMYK, RGB, HEX veya spot renkli grafikler içerebilirler. Web veya uygulama kullanımına yönelik logolar, SVG grafikleri olarak kaydedilmelidir. Bu biçim, esasen tarayıcıların kolayca okuyabileceği XML kodudur. SVG grafikleri oluşturmak için XML öğrenmenize gerek yok. Yazılım, dosya SVG formatında kaydedildiğinde veya dışa aktarıldığında kodu sizin için yazar.

Vektör Logolarındaki Renkler

Logo baskı için belirlenmişse, CMYK renkleri veya tek veya iki renkli logo olması durumunda Pantone spot renkleri kullanılmalıdır. Logo web veya mobil uygulama kullanımına yönelikse, RGB veya Onaltılık renk uzayları en iyisidir. Bir logo tasarladığınızda, ihtiyacınız olabilecek tüm farklı formatlarda dışa aktarın veya kaydedin. Kesinlikle bir internet varlığı, basılı kartvizitler ve broşürler ve belki tişörtler veya bir kamyon kaplaması isteyeceksiniz. Bunların tümü, logonun farklı bir format ve boyutta olmasını gerektirebilir (sağlayıcıya sorun). Logonun orijinal, düzenlenebilir bir versiyonunu korumak çok önemlidir, böylece gerektiğinde formatı değiştirebilirsiniz.

Vektörlerle Çalışmaya Yönelik İpuçları

Paul Rand’ın da onaylayacağı gibi, en iyi logoların tasarım açısından oldukça basit olduğu bir sır değil: Nike’ın swoosh’unu, Apple bilgisayarın Apple’ını veya FedEx’in tüm türdeki FedEx’ini düşünün (ok, hareketi akıllıca negatif boşluk olarak gösteren okla birlikte) ). Bu logolar, kalitede değişiklik olmaksızın büyütülebilir veya küçültülebilir. Anında tanınırlar. Sayfalarda, ekranlarda ve ürünlerde ortaya çıkıyorlar. Vektör grafik logonuzu tasarlarken şu ipuçlarını aklınızda bulundurun:

  • Uygun olan yerlerde geometrik şekiller kullanın.
  • Herhangi bir metni şirket veya ürün adıyla sınırlayın.
  • Basit ve cesur olun.
  • Negatif alanı (logodaki boş alan) düşünün.
  • Renk hayati derecede önemlidir.

Logoda yazı kullanıyorsanız, yazı tipi seçiminin markayı tamamladığından ve kolayca okunabilir olduğundan emin olun. Metni vektör yazılımında ana hatlara dönüştürebilirsiniz, böylece logonun diğer her parçası gibi, kaliteyi etkilemeden herhangi bir boyuta büyütülebilir veya küçültülebilir.

İpucu: Yazıyı vektörlere dönüştürdüğünüzde, artık metni düzenleyemezsiniz, bu nedenle türü ileride kullanmak üzere dönüştürmeden önce logonun bir kopyasını saklayın.