Skip to content

Lords of Waterdeep İpuçları ve Stratejileri

5 de Mayıs de 2021

Waterdeep Efendileri Unutulmuş Diyarlar’da geçen bir strateji oyunudur. Zindanlar ve Ejderhalar ilk kez 1960’larda tasarımcı Ed Greenwood tarafından yaratılan kampanya ortamı. Waterdeep’in maskeli lordlarından biri olarak, gizli bir akıl hocasıyla aynı hizaya gelirsiniz, ardından maceraperestlerin maceraperestler için şehri taraması ve rakiplerinizi hile ve entrikalarla sabote etmesi için ajanlar toplar ve gönderirsiniz.

Playdek, Inc.
Eğlenceli yönlerinden biri Waterdeep Efendileri her oyunun nasıl farklı oynandığıdır. Tek bir mükemmel strateji yoktur çünkü her oyunda farklı bir mentorunuz vardır ve farklı türde görevlere odaklanırsınız. Bu, stratejinizi oyun başladıktan sonra oluşturmanız gerektiği anlamına gelir. Ve bu, yalnızca genişletmelerle oynuyorsanız daha ilgi çekici hale gelir. İşte rakiplerinizden daha iyi hale gelmek için bazı ipuçları. Bu kılavuz, PC sürümü için geçerlidir. Waterdeep Efendileri.

Görevlerinize Odaklanın

Oyun, efendinizin ortaya çıkmasıyla başlar, bu genellikle iki farklı türdeki görevler için bir bonus anlamına gelir. Bunlar, oyun sırasında yoğunlaşmak istediğiniz görev türleridir. Dikkatinizin çoğunu tek bir görev türüne odaklamak iyi bir stratejidir. Dolayısıyla, ticaret ve savaş için bonuslar veren Gezgin Durnan’ı alırsanız, görevleri tamamlamak için çoğunlukla savaşçıları kullanan savaşa konsantre olabilirsiniz.

Bazı Görevler Başlangıçta Daha İyidir

Yeni bir oyuna başlarken yapmanız gereken ilk şey, başlangıçta aldığınız görevleri ve tahtada hangi görevlerin mevcut olduğunu değerlendirmektir. Bazıları ne kadar erken çözerseniz daha iyi olur, örneğin bir görevi her tamamladığınızda size bir ödül veren bir görev.

Oyunda Erken Bir Bina Satın Alın

Binalardan ne kadar erken satın alırsanız o kadar çok şey elde edersiniz, bu yüzden oyunun ilk birkaç turunda en değerlidirler. Aynı türden maceracıları veren bir bina varsa, efendiniz için görevleri tamamlamanız gerekir, onu erken turlarda satın almak, oyunun sonunda tamamlanan daha fazla görev anlamına gelir.

Her Zaman Zafer Puanlarını Hesaplayın

Sonuçta, zafer puanları kazanmanın anahtarıdır Waterdeep Efendileri. Maceracılar bir puan değerindedir ve her iki jeton için bir puan alırsınız. Hangi görevin en iyi ödülleri verdiğini hesaplamak için bu formülü kullanabilirsiniz. Örneğin, bir görev dört maceracı ve dört jeton gerektiriyorsa, altı zafer puanı maliyeti vardır. Yalnızca sekiz zafer puanı verirse, görevi tamamlamak için yalnızca iki puan kazanırsınız. Sekiz zafer puanı ve iki dövüşçü verirse, görev için etkili bir şekilde dört puan kazanırsınız.

Bazen, Efendinizin Bonusu Dışında Bir Görev Yapmak Buna Değer

Bu, zafer puanlarının hesaplanmasıyla el ele gider. Bazı görevlerin maliyeti düşüktür, yalnızca birkaç maceracı gerektirir ve makul miktarda zafer puanı verir. Öyleyse, bir sihirbaz, bir hırsız ve bir dövüşçü gerektiren ve sekiz puan veren bir görev görürseniz, lord bonusunuz için endişelenmeyin, sadece devam edin.

Maceracı Satmak İyi Bir Fırsat Olabilir

Bir rakip, maceracılar için zafer puanları sunan bir Entrika kartı oynarsa, bu genellikle iyi bir takas olur. Maceracı veya madeni paranın değerinden daha fazla zafer puanı alırsınız. Ancak, gizli yakalamaya dikkat edin. Siz bu maceracıların değerinden daha fazla zafer puanı kazanırken, rakibiniz onları ücretsiz olarak alıyor, böylece zafer puanları da kazanıyor. Ayrıca bir görevi çözmeye de yaklaşıyorlar.

Rakiplerinize Daima Dikkat Edin

Size dağıtımı yapan kişi genel zafer puanlarının çok gerisindeyse, oyunun sonuna doğru dört jeton karşılığında dört zafer puanı dağıtmaya değer olabilir. Ayrıca belirli Entrika kartlarını oynadıktan sonra bir rakibe kaynak vermeniz istenecek. Rakiplerinizin ne tür görevler peşinde olduğunu bilmek, bu kaynakları alacak en iyi oyuncuyu seçmenize yardımcı olabilir. Örneğin, bir rakip Arcana görevlerini tamamlıyorsa, ona bir sihirbaz vermek istemezsiniz!

Son Birkaç Turda Büyük Ödemeye Odaklanın

Oyunun ilk birkaç turu, o türden daha fazla görevi tamamladıktan sonra ekstra zafer puanı veren bir arsa görevi gibi zafer olmayan puan ödüllü görevleri tamamlamak için harikadır. Ancak oyunun sonunda 20 ve 25 puanlık ödülleri almak istiyorsunuz.

Basamaklı Görevler, Zafere Giden En Hızlı Yoldur

Tüm görevler sadece zafer puanı vermez. Bazıları size maceracıları geri veriyor. Size dört savaşçı veren bir görevi tamamlamak ve bu savaşçıları ikinci bir görevi tamamlamak için kullanmak, çok sayıda zafer puanı kazanmanın harika bir yoludur. Bu, o ilk görevi tamamlamaktan ve tüm o savaşçılarla ne yapacağını bilmemekten çok daha iyidir.

Waterdeep Limanı’nı Unutma

Entrika kartlarını oynamak, “ücretsiz” kaynaklar elde etmenin harika bir yoludur. Unutmayın, turun sonunda o ajanı yeniden atarsınız, böylece kartı oynamak için kaynaklardan vazgeçmezsiniz. Entrika kartınızı oynadıktan sonra başka bir oyuncu onun için gidebileceğinden, peşinde olduğunuz kaynağı alamayabilirsiniz, ancak ondan bir şey elde edeceksiniz. Bir görevi tamamlamanız gerekiyorsa, turun başında bu kaynakları kullanın, aksi takdirde Entrika kartı oynamak daha iyi bir hareket olabilir.

Görevler, Görevler, Görevler

Waterdeep Efendileri bir görev oyunudur ve en iyi görevlere sahip olan oyuncu genellikle kazanır. Eğer tahtada iyi bir görev görmüyorsanız ve elinizdekilerden hoşlanmıyorsanız, Cliffwatch Inn’deki “Görevleri Sıfırla” seçeneği güçlü bir hamle olabilir. En iyi görevi bulmak için bu zafer puanlarını hesaplamayı ve hesaplamada Lord bonusunuzu saymayı unutmayın.