Skip to content

‘Lorem Ipsum’ Yer Tutucu Metni Nasıl Kullanılır

19 de Mayıs de 2021

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut the labore and dolore magna aliqua. Enim ad minim veniam, quis nostrud egzersiz ullamco emek, ex ea commodo sonuçlarının bir kısmını kullanın.

Tarayıcınızı ayarlamanıza veya gözlüklerinizi değiştirmenize gerek yok. Bu Latin esque sözcükler, çoğu grafik sanatçısı ve dizgicinin aşina olduğu yaygın bir yer tutucu metin dosyasının bir parçasıdır. Grafik sanatçıları ve dizgi endüstrisi tarafından yıllardır kullanılan kukla metin örneğidir. Lorem ipsum metin anlamsız değildir; hayata klasik Latin edebiyatının gerçek bir çevirisi olarak başladı. O zamandan beri, defalarca kopyalandı, karıştırıldı ve bazen komik veya renksiz değişikliklerle internette yeniden yayınlandı. Kullanırsanız, herhangi bir utanç verici eklemeler olmadan bir sürümü kopyaladığınızdan emin olun. Kukla metin, yer tutucu metin veya (yanlış bir şekilde) Yunanca metin olarak da adlandırılır. Amacı, nasıl ve nerede kullanıldığına bağlı olarak değişir.

  • Şablonlar – Halihazırda yerinde yer tutucu metin yoksa, şablonlarda yer tutucu metin kullanın.
  • İlk Düzenler – FPO kutuları gibi, Lorem ipsum metni de bir tasarım projesini ilk başlatırken veya bir haber bülteni veya web sayfası planlarken ilk sayfa düzeni ve yazı tipi seçim alıştırmaları sırasında gerçek kopyanız olmadığında kullanılır.
  • Test Türü ve Düzeni – Her tür seçiminin ve tasarımının gerçek metinle nasıl görüneceğine dair bir fikir edinmek ve ideal satır uzunluklarını bulmak için çeşitli yazı tipleri ve düzenlerle yer tutucu metni kullanın. Lorem ipsum metninin kelime uzunlukları ve harfleri, İngilizce’deki harflerin gerçek sıklığına benzer, bu da metne yaklaştırmak için iyidir.
  • Örnekler – Müşteriler veya öğrenciler için belge tasarımı veya web sayfası örnekleri oluştururken yer tutucu metni kullanın.
  • Tip Numune Sayfaları – Lorem ipsum cümlelerini, sizin veya müşterilerinizin bir proje için yazı tiplerini seçebileceğiniz tip numune sayfaları veya örnekler oluştururken kullanın.

Geniş yazı alanları için, bu makalenin ilk paragrafını kopyalayıp gerektiğinde tekrar tekrar yapıştırabilir veya tüm sürümü kullanabilirsiniz. Yer tutucu metni kullanmak için, belgenizde eksik metnin gideceği yere yapıştırın ve istediğiniz yazı tipi stillerini ve diğer biçimlendirme seçeneklerini uygulayın. Projenizin asıl kopyasını aldığınızda, yer tutucu metni gerçek metinle değiştirin.

Biçim mla apa chicago Alıntıınız

Ayı, Jacci Howard. “‘Lorem Ipsum’ Yer Tutucu Metni Nasıl Kullanılır.” ThoughtCo, Mayıs. 14, 2021, thinkco.com/lorem-ipsum-dolor-placeholder-text-1074455.
Ayı, Jacci Howard. (2021, 14 Mayıs). ‘Lorem Ipsum’ Yer Tutucu Metni Nasıl Kullanılır. Https://www.thoughtco.com/lorem-ipsum-dolor-placeholder-text-1074455 adresinden erişildi.
Ayı, Jacci Howard. “‘Lorem Ipsum’ Yer Tutucu Metni Nasıl Kullanılır.” ThoughtCo. https://www.thoughtco.com/lorem-ipsum-dolor-placeholder-text-1074455 (erişim tarihi 19 Mayıs 2021).