Skip to content
5G

LTE Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

27 de Nisan de 2021

LTE – Uzun Süreli Evrim, hücresel ağlar aracılığıyla yüksek hızlı kablosuz iletişim için bir teknoloji standardıdır. Dünyanın dört bir yanındaki büyük telekomünikasyon şirketleri, hücre kulelerine ve veri merkezlerine ekipman kurarak ve yükselterek LTE’yi ağlarına entegre etti.

LTE’yi Ne Tür Cihazlar Destekler?

Gri arka plana karşı Smartphone ağı

Westend61 / Getty Images
LTE desteğine sahip cihazlar 2010 yılında görünmeye başladı. Apple iPhone 5 ile başlayan ileri teknoloji akıllı telefonlar, hücresel ağ arabirimlerine sahip birçok tablette olduğu gibi LTE desteğine sahiptir. Daha yeni seyahat yönlendiricileri de LTE özelliği ekledi. PC’ler ve diğer dizüstü veya masaüstü bilgisayarlar genellikle LTE sunmaz.

LTE Ne Kadar Hızlıdır?

DENİZ: Cep telefonu kullanımı

skaman306 / Getty Images
LTE ağı kullanan müşteriler, sağlayıcılarına ve mevcut ağ trafiği koşullarına bağlı olarak büyük ölçüde değişen bağlantı hızları yaşarlar. Karşılaştırma çalışmaları, ABD’deki LTE’nin tipik olarak 5 ile 50 Mbps arasındaki indirme (aşağı bağlantı) veri hızlarını ve 1 ile 20 Mbps arasındaki yukarı bağlantı (yükleme) hızlarını desteklediğini göstermektedir. (Standart LTE için teorik maksimum veri hızı 300 Mbps’dir.) LTE-Gelişmiş Yeni kablosuz iletim yetenekleri ekleyerek standart LTE’yi iyileştirir. LTE-Advanced, standart LTE’nin üç katından fazla, 1 Gbps’ye kadar teorik bir maksimum veri hızını destekler ve müşterilerin 100 Mbps veya daha yüksek hızda indirmelerden yararlanmasına olanak tanır.

LTE bir 4G Protokolü mü?

Wifi simgesi ve şehir scape ağ bağlantısı kavramı, Akıllı şehir

Busakorn Pongparnit / Getty Images
Ağ endüstrisi, LTE’yi WiMax ile birlikte bir 4G teknolojisini tanır ve HSPA +. Bunların hiçbiri Uluslararası Telekomünikasyon Birliği (ITU) standartları grubunun orijinal tanımına göre 4G olarak nitelendirilmedi, ancak Aralık 2010’da ITU bunları dahil etmek için 4G’yi yeniden tanımladı. Bazı pazarlama uzmanları ve basın, LTE-Advanced’i 5G, iddiayı haklı çıkarmak için 5G’nin geniş çapta onaylanmış bir tanımı yoktur.

LTE Nerelerde Kullanılabilir?

Şehir Ağı

Dong Wenjie / Getty Images
LTE, genel olarak Kuzey Amerika ve Avrupa’nın kentsel alanlarında kullanılmaktadır. Diğer kıtalardaki birçok büyük şehir, LTE’nin kullanıma sunulmasına rağmen, ancak kapsama alanı bölgeye göre büyük ölçüde değişir. Afrika’nın pek çok yerinde ve Güney Amerika’daki bazı ülkelerde LTE veya benzer yüksek hızlı kablosuz iletişim altyapısı yok. Çin, diğer sanayileşmiş ülkelere kıyasla LTE’yi benimsemekte nispeten yavaş kaldı. Kırsal bölgelerde yaşayan veya seyahat edenlerin LTE hizmeti bulması pek olası değildir. Daha kalabalık alanlarda bile, LTE bağlantısı, hizmet kapsamındaki yerel boşluklar nedeniyle dolaşım sırasında güvenilmez hale gelebilir.

LTE, Telefon Aramalarını Destekler mi?

Şehirde onun smartphone ile sesli mesaj gönderme gülümseyen kadın

Westend61 / Getty Images
LTE iletişimleri, ses gibi analog veriler için provizyon olmadan İnternet Protokolü (IP) üzerinden çalışır. Servis sağlayıcılar, normalde telefonlarını, telefon aramaları için farklı bir iletişim protokolü ve veri aktarımı için LTE arasında geçiş yapacak şekilde yapılandırır. Bununla birlikte, LTE’yi eşzamanlı ses ve veri trafiğini desteklemek üzere genişletmek için birkaç IP üzerinden ses (VoIP) teknolojisi tasarlanmıştır. Sağlayıcıların önümüzdeki yıllarda bu VoIP çözümlerini LTE ağlarında aşamalı olarak aşamalı hale getirmeleri bekleniyor.

LTE, Mobil Cihazların Pil Ömrünü Azaltır mı?

Afrika kadını, bağlantı, kablolama

JGI / Jamie Grill / Getty Images
Birçok müşteri, cihazlarının LTE işlevlerini etkinleştirirken pil ömrünün kısaldığını bildirdi. Bir cihaz baz istasyonlarından nispeten zayıf bir LTE sinyali aldığında pil boşalması meydana gelebilir ve bu da cihazın kararlı bir bağlantı sağlamak için daha fazla çalışmasını etkili bir şekilde yapar. Bir cihaz birden fazla kablosuz bağlantıyı sürdürürse ve aralarında geçiş yaparsa pil ömrü de azalır; bu, bir müşteri dolaşımdayken ve LTE’den 3G hizmetine ve sık sık geri dönüyorsa gerçekleşebilir. Bu pil ömrü komplikasyonları LTE ile sınırlı değildir, ancak LTE, hizmet kullanılabilirliği diğer hücre iletişim türlerinden daha sınırlı olabileceğinden bunları daha da kötüleştirebilir. LTE’nin kullanılabilirliği ve güvenilirliği arttıkça pil sorunları bir faktör olmamalıdır.

LTE Yönlendiricileri Nasıl Çalışır?

Sinyal Demetlerini Gösteren Kablosuz Yönlendirici

alxpin / Getty Images
LTE yönlendiricileri, yerleşik bir LTE geniş bant modem içerir ve yerel Wi-Fi ve / veya Ethernet cihazlarının LTE bağlantısını paylaşmasını sağlar. LTE yönlendiricilerinin aslında ev veya yerel alan içinde yerel bir LTE iletişim ağı oluşturmadığını unutmayın.

LTE Güvenli mi?

iş teknolojisi menkul kıymetler kavramı, dünya haritası üzerinde güvenlik anahtar kilidi simgesi dijital ekran ve matris dijital sayı teknolojisi ve koyu mavi arka plan üzerinde altıgen şekil

Fotoğrafçı benim hayatım. / Getty Images
LTE için diğer IP ağları gibi benzer güvenlik hususları geçerlidir. Hiçbir IP ağı gerçekten güvenli olmasa da LTE, veri trafiğini korumak için tasarlanmış çeşitli ağ güvenlik özelliklerini içerir.

LTE, Wi-Fi’den Daha İyi mi?

Fütüristik hologramlı cihaz

Yuichiro Chino / Getty Images
LTE ve Wi-Fi farklı amaçlara hizmet eder. Wi-Fi, kablosuz yerel alan ağlarına hizmet vermek için en iyi şekilde çalışırken, LTE uzun mesafeli iletişim ve dolaşım için iyi çalışır.

Kişi LTE Hizmetine Nasıl Kaydolur?

Erkek el smartphone kullanarak yakın çekim görüntüsü.  Şehirde alışveriş, arama veya sosyal ağlar kavramı üzerinde bulanık arka plan

Busakorn Pongparnit / Getty Images
Bir kişinin önce bir LTE istemci cihazı edinmesi ve ardından mevcut bir sağlayıcıyla hizmete kaydolması gerekir. Özellikle Amerika Birleşik Devletleri dışında, yalnızca bir sağlayıcı bazı yerel ayarlara hizmet verebilir. Denilen bir kısıtlama yoluyla kilitlemeBaşta akıllı telefonlar olmak üzere bazı cihazlar, o bölgede diğerleri bulunsa bile yalnızca bir operatörle çalışır.

Hangi LTE Servis Sağlayıcıları En İyisidir?

Alışveriş merkezinde akıllı telefon kullanan genç kadın

d3sign / Getty Images
En iyi LTE ağları, geniş kapsama alanı, yüksek güvenilirlik, yüksek performans, uygun fiyatlar ve mükemmel müşteri hizmetinin bir kombinasyonunu sunar. Doğal olarak, hiçbir hizmet sağlayıcı her açıdan üstün değildir. ABD’deki AT&T gibi bazıları daha yüksek hız talep ederken, Verizon gibi diğerleri daha geniş kullanılabilirliklerini duyuruyor.