Skip to content
5G

LTE Ne Anlama Geliyor?

25 de Nisan de 2021

Long Term Evolution veya LTE, WiMax ve 3G gibi önceki teknolojilerin yerini alan bir 4G kablosuz geniş bant standardıdır. 3G’den daha hızlıdır ancak mevcut kablosuz standardı olan hem gerçek 4G hem de 5G’den daha yavaştır. LTE, kablosuz (Wi-Fi) bağlantı yerine akıllı telefonlar ve tabletler gibi mobil cihazlar tarafından kullanılır. 3G veya 4G’de olduğu gibi LTE, mobil cihazların hücresel kulelerden internete nasıl bağlandığını belirleyen bir teknoloji standardıdır. LTE, büyük ölçüde 4G’ye doğru ilerlemeyi ifade eden bir pazarlama terimidir. LTE veya 4G’nin ne olup olmadığına karar veren uluslararası bir düzenleyici kurum yoktur. Bu nedenle, telekom şirketleri terimleri genellikle birbirinin yerine kullanır. Bununla birlikte, LTE’nin gerçek teknik özellikleri 4G hızlarının altında kalıyor.

TongRo Images Inc / Getty Images

LTE Avantajları

Gerçek 4G’den daha yavaş olmasına rağmen LTE, eski teknolojilere ve mobil geniş bant standartlarına göre bir gelişmedir. 3G ile karşılaştırıldığında LTE şunları sunar:

  • Daha yüksek bant genişliği (daha hızlı bağlantı hızları).
  • Sesli aramalar (VoIP) ve multimedya akışı için daha iyi bir temel teknoloji.
  • Düşük veri aktarım gecikmesi.
  • Bir seferde daha fazla cihazın bir erişim noktasına bağlanmasına izin veren daha fazla ölçeklenebilirlik.
  • LTE üzerinden Ses (VoLTE) kullanımıyla sesli aramalar için rafine edilmiştir.

LTE Nasıl Kullanılır

LTE’den yararlanmak için iki şeye ihtiyacınız var: bir telefon ve onu destekleyen bir mobil ağ. Bu, cihazınızın LTE uyumlu olduğundan emin olmanız gerektiği anlamına gelir. Tüm cihazlar bir LTE ağına bağlanmak için gerekli donanımı içermez. Yeni telefonların yaptığından emin olabilirsiniz, ancak eski modeller olmayabilir. LTE telefonlar 4G LTE olarak adlandırılabilir. Telefonunuz bir LTE ağında çalışmıyorsa, cihazınızı yükseltmeniz veya LTE’den daha düşük hızlara razı olmanız gerekebilir. Telefonun ötesinde, bir kablosuz servis sağlayıcısına – bir mobil operatör ya da bir mobil sanal ağ operatörüne (MVNO) erişmeniz gerekecektir. Bu şirketler LTE teknolojisini cihazınıza sunar. Hizmeti kullanmak için bir LTE kapsama alanı içinde olmanız gerekir. Yanıltıcı bir pazarlama terimi olan LTE, genellikle beklentilere karşılık gelmez. Bir akıllı telefon veya başka bir cihaz satın almadan önce yorumları okuyun, test yapanların kararlarını kontrol edin ve cihazın gerçek LTE performansına dikkat edin.

LTE’nin Tarihçesi

3G, 2G’ye göre bir gelişmeydi, ancak akıllı telefon devriminin gerektirdiği hızdan yoksundu. Mobil geniş bant bağlantılarını ve hızlarını belirleyen yapı olan Uluslararası Telekomünikasyon Birliği Radyo İletişim Sektörü (ITU-R), 2008’de yükseltilmiş bir dizi kablosuz iletişim spesifikasyonunu tanıttı. Yeni standart, VoIP, medya akışı, video gibi daha yeni teknolojilerin ihtiyaçlarını karşılayacaktır. konferans, yüksek hızlı veri aktarımları ve gerçek zamanlı işbirliği. Bu set spesifikasyonu, dördüncü nesil anlamına gelen 4G olarak adlandırıldı ve hız, ana iyileştirmelerden biriydi. Bu spesifikasyonlara göre bir 4G ağı, bir arabada veya trende olduğu gibi hareket sırasında 100 Mbps’ye kadar ve dururken 1 Gbps’ye kadar hız sağlayabilir. Bunlar yüksek hedeflerdi. ITU-R’nin bu tür standartların uygulanmasında söz hakkı olmadığı için, yeni teknolojilerin bu hızlara ulaşamamasına rağmen 4G olarak kabul edilebilmesi için kuralları gevşetmesi gerekiyordu. Pazar, 4G LTE etiketli cihazlarla takip etti. 4G / LTE, dünya çapında en yaygın standart olmaya devam ediyor. Yine de, giderek daha fazla cihaz ve ağ 5G için donatılmıştır. 5G, hem 4G hem de LTE’ye göre çeşitli iyileştirmeler sunuyor, ancak yaygın olarak benimsenmesi için zorluklarla karşı karşıya.