Skip to content

M1 Mac’lerde Linux Neden Heyecan Verici?

22 de Nisan de 2021

Temel Çıkarımlar

  • Sanallaştırma şirketi Corellium, bir M1 Mac üzerinde çalışan Linux’u aldı.
  • MacBook Pro’nuza veya Air’inize yükleyebilirsiniz, ancak harici bir USB klavyeye ve fareye ihtiyacınız olacaktır.
  • Yakında, Mac kullanıcıları Linux’u sanallaştırabilecek.

Mac ekranında görüntülenen Linux.

Sai Kiran Anagani / Unsplash
Linux artık Apple’ın M1 Mac’lerinde çalışıyor. Şu anda Apple tarafından dava edilen sanallaştırma şirketi Corellium, açık kaynaklı işletim sistemini Apple Silicon Mac’lere taşıdı. Corellium’un işi sanallaştırmadır. Apple Silicon’da kullanılan işlemci türü olan ARM işlemcilerde iOS, Android ve Linux sanallaştırmayı çalıştırmanıza izin verir. Bu nedenle, Linux’u bu kadar kısa sürede M1 Mac’lere taşımayı başarması şaşırtıcı değil. Peki Mac’teki Linux sizin için ne ifade ediyor? Corellium web sitesinde yayınlanan bir blog yazısında “Apple, M1 işlemcili Mac’lere özel çekirdeklerin kurulmasına izin vermeye karar verdiğinde, donanım platformunu daha iyi anlamak için başka bir Linux bağlantı noktası oluşturmayı denemekten çok mutlu olduk” diyor. “Güvenlik araştırma ürünümüz için bir işlemci modeli oluştururken, paralel olarak Linux bağlantı noktası üzerinde çalışıyorduk.” “Mac donanımı gerçekten çok iyi. Linus Torvalds bile [the inventor of Linux] bir tane istiyor. ”

Mac üzerinde Linux

Linux, macOS, Windows, Android vb. Gibi bir işletim sistemidir. Bir masaüstü platformu olarak kullanılabilir, ancak bir telefonda, elektronik cihazlarda veya hatta süper bilgisayarlarda gömülü olarak bulma olasılığınız çok daha yüksektir. Açık kaynak olduğu için özelleştirilebilir. Android telefonlar, NASA sistemleri gibi Linux üzerinde çalışır. Akıllı bir buzdolabınız varsa, muhtemelen Linux tabanlıdır. O halde Linux, içinde bir bilgisayar çipi olan hemen hemen her şeyde çalışacak şekilde ayarlandı. Ve şimdi bu liste M1 Mac’leri içeriyor. M1 Mac’ler, macOS olmayan işletim sistemlerinden önyüklemeyi destekliyor, ancak Linux’u kurmak ve çalıştırmak kolay olmadı. Apple, donanımını ve yazılımını özel olarak oluşturmayı seviyor ve bu, bir USB klavyeye ve fareye bağlanmak gibi basit görünen görevleri bile karmaşık hale getirdi. İlk bağlantı noktası Mac mini’de çalışıyordu, ancak Corellium o zamandan beri MacBook’larda çalıştırdı. Corellium’un baş teknoloji sorumlusu Chris Wade Twitter’da “Bugün CPU saat yönetimi (% 30 hız iyileştirme) ve MacBook Air ve profesyonel için destek ekledik” dedi.

Bir dizüstü bilgisayarda denemek istiyorsanız, Corellium’un talimatlarını izlemeniz gerekir. Wade, Twitter’da “Önyüklemek için hala harici klavye, fare ve USB gerektiriyor” diye yazdı. “Ancak bunlara destek eklemeye çalışıyoruz.”

Bu ne anlama geliyor?

Çoğumuz yeni Apple Silicon Mac’lerimizde macOS kullanmak dışında hiçbir şey yapmayacağız ve bu sorun değil. Ancak Linux’u taşımak birkaç nedenden dolayı kullanışlıdır. Birincisi, bilgisayarınızda Linux’u sanallaştırabileceğiniz anlamına gelir. Corellium bağlantı noktası şu anda doğrudan Linux’a önyükleme yapmanızı gerektiriyor. Sanallaştırma, tıpkı diğer uygulamalar gibi, Mac’inizdeki bir pencerede Linux örneği çalıştırmanıza izin veren bir seçenektir. Bu pencerenin içindeki Linux örneği doğrudan Mac’in donanımında çalışıyor, ancak kullanıcılar için çok daha kullanışlıdır. Bununla birlikte, onu çalıştırırsanız, Mac’teki Linux, insanların bu şaşırtıcı, güçlü makineleri satın almalarına ve işleri için kullanmalarına izin verir. Bilim adamları ve araştırmacılar genellikle ev yapımı veya açık kaynaklı Linux araçlarını kullanıyorlar ve yakında bunları tüm gün pil ömrü, fan yok ve az ısıyla sessiz bir dizüstü bilgisayarda kullanabilecekler. “Donanım platformunu daha iyi anlamak için başka bir Linux bağlantı noktası oluşturmayı denemekten çok mutlu olduk.” Ayrıca Apple’ın cihazlarına yerleştirdiği özel çiplere de erişebilirler. Açık kaynaklı bir makine öğrenimi platformu olan Tensorflow, M1 Mac’lerde Apple’ın “Core ML” makine öğrenimi teknolojisini zaten kullanıyor. Linux kullanıcıları, özel Apple donanımını kendi kullanımları için yeniden tasarlayabilir. Bir de zorluk var. Teknik yazar ve Linux kullanıcısı Chris Ward, “Linux kullanıcıları, Linux’un herhangi bir şey üzerinde çalışabileceğini kanıtlamayı severler” dedi. Cankurtaran doğrudan mesaj yoluyla. Ward, “Mac donanımı gerçekten çok iyi” diyor. “Linus Torvalds bile [the inventor of Linux] bir tane istiyor. “Apple burada da kazanır, çünkü daha fazla Mac satacak. Sunucu şirketlerinin, güçlü, soğuk çalışan yongalarından yararlanmak için veri merkezlerini Linux çalıştıran Mac mini’lerle donatabileceğini düşünmek çılgınca değil. Mac kullanıcısı, bu herhangi bir fark yaratmayabilir ama umursayan insanlar için bu gerçekten çok büyük bir olay ve bu iyi bir haber.