Skip to content

M3U Dosyası Nedir?

14 de Nisan de 2021

Bilinmesi gereken

  • Bir M3U dosyası, bir Ses Çalma Listesi dosyasıdır.
  • VLC, Winamp, iTunes ve diğer medya oynatıcılarla bir tane açın.
  • VLC ile M3U8 veya XSPF gibi diğer çalma listesi formatlarına dönüştürün.

Bu makale M3U dosyalarının ne olduğunu, uyumlu bir oynatıcıda müziği sıraya koymak için birini nasıl kullanacağınızı ve bunu medya yürütücünüzle çalışan farklı bir çalma listesi biçimine nasıl dönüştürebileceğinizi açıklar.

M3U Dosyası Nedir?

M3U dosyası, kısaltması olan bir Ses Çalma Listesi dosyasıdır. MP3 URL’sive bu nedenle, kendi başına gerçek bir ses dosyası değildir. Sadece bir M3U dosyası puan ses (ve bazen video) dosyalarına aktarın, böylece bir medya oynatıcı onları oynatmak için sıraya alabilir. Bu metin tabanlı dosyalar, medya dosyalarına ve / veya klasörlere URL’ler ve / veya mutlak veya göreceli yol adları içerebilir. UTF-8 kodlu M3U dosyaları bunun yerine M3U8 dosya biçiminde kaydedilir.

M3U Dosyası Nasıl Açılır

VLC, çok çeşitli ses ve video formatlarını desteklediği için en sevdiğim ücretsiz medya oynatıcısıdır. Ayrıca, yalnızca M3U formatını değil, aynı zamanda M3U8, PLS, XSPF, WVX, CONF, ASX, IFO, CUE ve diğerleri gibi karşılaşabileceğiniz benzer çalma listesi dosya türlerini de destekler. Winamp, onları destekleyen ilk programlardan biri olsa da, Windows Media Player, iTunes ve Audacious gibi diğer medya oynatıcıları da M3U dosyalarını açabilir.

M3U dosyasının kendisinin bir medya dosyası olmadığını unutmayın. Dolayısıyla, M3U’nun işaret ettiği dosyalar yukarıda bağladığımdan farklı bir medya oynatıcıda gayet iyi açılabilirken, programın oynatma listesi dosyasını anlayamaması ve bu nedenle ne yapacağını bilememesi olasıdır. açmaya çalıştığınızda. M3U dosyaları, tabii ki, dosyalar metin tabanlı olduğundan herhangi bir metin düzenleyicisiyle açılabilir (aşağıda ne demek istediğime bakın). Favorilerimiz için En İyi Ücretsiz Metin Editörleri listemize bakın.

M3U Dosyası Nasıl Oluşturulur

M3U dosyaları genellikle sıfırdan oluşturulmaz. Örneğin, VLC gibi medya oynatıcılarda, Medya > Oynatma Listesini Dosyaya Kaydet şu anda açık olan şarkıların listesini bir M3U dosyasına kaydetme seçeneği. Bununla birlikte, kendi M3U dosyanızı oluşturmak istiyorsanız, doğru sözdizimini kullanmanız önemlidir. İşte bir M3U dosyası örneği: # EXTM3U
#EXTINF: 105, Örnek sanatçı – Örnek başlık
C: Files Müziğim Example.mp3
#EXTINF: 321, Örnek Sanatçı2 – Örnek başlık2
C: Dosyalar Müziğim Sık Kullanılanlar Example2.ogg

Tüm M3U dosyalarının bu örnekle benzerliklerinin yanı sıra farklılıkları da olacaktır. “#EXTINF” bölümlerini izleyen sayı, sesin saniye cinsinden uzunluğudur (ses çevrimiçi olarak yayınlanıyorsa ve belirli bir uzunluğu yoksa burada -1 görebilirsiniz). Zamanın ardından, medya oynatıcıda görüntülenmesi gereken başlık, dosyanın konumu bunun altındadır. Yukarıdaki örnek, dosyalara mutlak yol adları kullanmaktadır (tüm yol dahil edilmiştir), ancak bunlar aynı zamanda göreli bir ad da kullanabilirler (örn. Sample.mp3), bir URL (https://www.hayateli.com/Sample.mp3) veya tüm bir klasör (C: Dosyalar Müziğim ). Mutlak yollar yerine göreceli yolları kullanmanın yararı, ortam dosyalarını ve M3U dosyasını başka bir bilgisayara taşıyabilmeniz ve oynatma listesini üzerinde değişiklik yapmak zorunda kalmadan kullanmaya devam edebilmenizdir. Bu, medya dosyaları ve M3U dosyası kaynak bilgisayardaki gibi birbirlerine göre kaldığı sürece çalışır. Bazen bir M3U dosyası içinden başka bir M3U dosyasına işaret edebilirsiniz, ancak kullandığınız medya oynatıcı bunu desteklemeyebilir.

M3U Dosyası Nasıl Dönüştürülür

Önceki bölümde görebileceğiniz gibi, bir M3U dosyası sadece bir metin dosyasıdır. Bu, dosyayı oynatılabilir bir MP3, MP4 veya başka bir medya formatına dönüştüremeyeceğiniz veya değiştiremeyeceğiniz anlamına gelir. Bir M3U dosyasıyla yapabileceğiniz tek şey, dosyayı başka bir çalma listesi biçimine dönüştürmektir. Programda M3U dosyasını açıp ardından VLC’yi kullanarak M3U’yu M3U8, XSPF veya HTML’ye dönüştürebilirsiniz. Medya > Oynatma Listesini Dosyaya Kaydet … hangi formatta kaydedileceğini seçmek için menü seçeneği. Ayrıca, referans verdiği dosyaları görmek için dosyayı bir metin düzenleyicide açmak istiyorsanız, bir M3U dosyasını metne dönüştürebilirsiniz.

M3U dosyasını yukarıdaki listeden bir metin düzenleyicide açın ve ardından TXT, HTML veya başka bir metin tabanlı biçime kaydedin. Diğer bir seçenek, uzantıyı .TXT olarak yeniden adlandırmak ve ardından bir metin düzenleyiciyle açmaktır. Bu teknik olarak bir M3U dosya dönüşümü değildir, ancak bir M3U dosyasının referans verdiği tüm ses dosyalarını bir araya toplamak ve bunları tek bir klasöre kopyalamak istiyorsanız, M3UExportTool programını kullanabilirsiniz. Bunları bir araya getirdikten sonra, MP3’ten WAV’a, MP4’ten AVI’ye vb. Gibi, dosyaları içinde olmasını istediğiniz biçime dönüştürmek için ücretsiz bir dosya dönüştürücü kullanılabilir.