Skip to content

M3U8 Dosyası Nedir?

8 de Mayıs de 2021

Bilinmesi gereken

  • Bir M3U8 dosyası, UTF-8 Kodlanmış Ses Çalma Listesi dosyasıdır.
  • VLC, iTunes, Songbird ve diğer medya oynatıcılarla bir tane açın.
  • VLC ile M3U, XSPF veya HTML’ye dönüştürün.

Bu makale bir M3U8 dosyasının ne için kullanıldığını, medya dosyalarını yürütmek için hangi programların kullanabildiğini ve birini farklı bir çalma listesi biçimine nasıl dönüştürebileceğini açıklar.

M3U8 Dosyası Nedir?

M3U8 dosya uzantısına sahip bir dosya, UTF-8 Kodlanmış Ses Çalma Listesi dosyasıdır. Hem ses hem de video oynatıcılar tarafından medya dosyalarının nerede bulunduğunu açıklamak için kullanılabilen düz metin dosyalarıdır. Örneğin, bir M3U8 dosyası size bir internet radyo istasyonu için çevrimiçi dosyalara referans verebilir. Kendi kişisel müziğiniz veya bir dizi video için bir oynatma listesi oluşturmak için bilgisayarınızda başka bir tane oluşturulabilir. Bir M3U8 dosyası, belirli medya dosyalarına ve / veya medya dosyalarının tüm klasörlerine başvurmak için mutlak yolları, göreceli yolları ve URL’leri kullanabilir. Bir M3U8 dosyasındaki diğer metin bilgileri, içerikleri açıklayan yorumlar olabilir.

M3U8 Dosyaları.

Benzer bir format olan M3U da UTF-8 karakter kodlamasını kullanabilir, ancak başka karakter kodlamalarını da içerebilir. Bu nedenle, .M3U8 dosya uzantısı, dosyanın aslında UTF-8 karakter kodlaması kullandığını göstermek için kullanılır.

M3U8 Dosyası Nasıl Açılır

M3U8 dosyaları, Windows’taki Not Defteri dahil çoğu metin düzenleyicisi tarafından düzenlenebilir ve okunabilir. Diğer bazı seçenekler için bu En İyi Ücretsiz Metin Düzenleyicileri listesine bakın. Ancak, aşağıda görebileceğiniz gibi, bu M3U8 dosyasını Not Defteri’nde açmak yalnızca dosya referanslarını okumanıza izin verir. Aslında bu müzik dosyalarının hiçbirini bu şekilde çalamazsınız çünkü metin düzenleyicileri, medya oynatıcı veya medya yönetimi yazılım programları ile aynı değildir.

Windows Not Defteri'nde açık bir M3U8 dosyasının ekran görüntüsü

Not Defteri’nde bir M3U8 Dosyası.

VLC, Apple’ın iTunes’u, Windows Media Player ve Songbird, M3U8 dosyalarını açabilen ve kullanabilen programların sadece birkaç örneğidir. M3U8 dosyalarını Linux’ta açmanın başka bir yolu XMMS’tir, Mac kullanıcıları ise M3U8 dosyalarını CocoModX ile (yukarıda belirtilen Windows uyumlu programlardan bazılarına ek olarak) oynatabilmelidir. İşte aynı M3U8 dosyasının yukarıdan bir örneği, ancak metin dosyasında belirtilen tüm müzik dosyalarını toplayacak ve bunları oynatmak için medya oynatıcıya yükleyecek olan VLC’de açık.

M3U8 çalma listesi dosyası kullanan VLC'nin ekran görüntüsü

VLC’de bir M3U8 Dosyası.

Bir M3U8 dosyasını çevrimiçi olarak açmanın hızlı bir yolu, HSLPlayer.net aracılığıyladır. Ancak, bilgisayarınızda veya başka bir cihazda depolanan bir M3U8 dosyanız varsa bu web sitesi çalışmayacaktır. HSLPlayer.net’i yalnızca .M3U8 dosyası için bir URL’niz varsa ve başvurduğu dosyalar da çevrimiçiyse kullanabilirsiniz. Bu programlardan bazıları size aynı zamanda oluşturmak bir M3U8 dosyası. Örneğin, VLC’ye bir grup dosya yüklerseniz, Medya > Oynatma Listesini Dosyaya Kaydet … M3U8 dosyası oluşturma seçeneği.

M3U8 Dosyası Nasıl Dönüştürülür

M3U8’i MP4’e veya MP3’e veya hiç diğer medya formatlarında, öncelikle bir M3U8 dosyasının bir düz metin dosyasıNe daha fazla ne de daha azı. Bu, yalnızca metin içerdiği, bir MP4 veya MP3 dosyasının bir medya oynatıcıda oynatılabileceği gibi “oynatılamayan” hiçbir şey içermediği anlamına gelir. Muhtemelen peşinde olduğunuz şey, M3U8’in atıfta bulunduğu ses veya video dosyalarını MP4’ten AVI’ye dönüştürücü veya WAV’dan MP3’e dönüştürücü (veya başka herhangi bir bu tür dosyaların varyasyonu). Bunu yapmanın tek sorunu, bazen bir M3U8 dosyasının aynı anda birkaç farklı konumda bulunan medya dosyalarına işaret etmesidir. Bu, bir veya daha fazla dahili sabit sürücü, flash sürücü ve / veya harici sürücüdeki çeşitli klasörleri içerebilir. Bu durumda, dosyalarınızı bulmak için hepsinde manuel olarak arama yapmanızı önermiyoruz. Bunun yerine, ücretsiz M3UExportTool programını kullanın. Tüm ortam dosyalarının nerede olduğunu belirlemek için M3U8 veya M3U dosyasını kullanır ve ardından bunları tek bir konuma kopyalar. Oradan, bunları bir video veya ses dönüştürücü ile kolayca dönüştürebilirsiniz. M3U8X, M3UExportTool gibi çalışması gereken benzer bir programdır. Bu yazılımı kullanmak için bir RAR açıcısına veya bir unzip programına ihtiyacınız olacak. M3U8’den M3U’ya dönüşümler yapan özel çalma listesi dönüştürücülerine herhangi bir indirme bağlantımız yok, ancak VLC gibi bazı M3U8 açıcılar, açık bir M3U8 çalma listesini M3U, XSPF veya HTML gibi başka bir biçime yeniden kaydedebilir, ki bu aslında aynıdır. bir dönüşüm olarak şey.

Dosyayı Hala Açamıyor musunuz?

M3U8 dosyasını yukarıdaki yöntemleri kullanarak açamazsanız, dosyanızın aslında bu çalma listesi dosya biçiminde olmaması ihtimali yüksektir. Bazı dosya türleri .M3U8’e çok benzeyen bir dosya uzantısı kullanır, bu nedenle dosya uzantısını iki kez kontrol etmeniz akıllıca olacaktır. M3U8 ve M3U’ya çok benzeyen bir dosya uzantısı örneği MU3’tür, ancak bu dosya aslında Sayısız Paketlenmiş Müzik Puanı dosya biçimindedir. Açmak için Myriad’s Harmony Assistant veya Melody Assistant programına ihtiyacınız var.