Skip to content

M4b Biçimi?

30 de Mayıs de 2021

.M4b uzantısıyla biten dosyalar sesli kitap olarak tanımlanabilir – bunlar normalde Apple’ın iTunes Store’dan satın alınır. Bunlar, MPEG-4 Part 14 kapsayıcı biçimini (genellikle yalnızca MP4 olarak anılır) kullanan .M4a uzantısıyla biten dosyalara benzerdir (ancak aynı değildir). MP4 formatı, her tür veriyi (hem video hem de ses) tutabilen ve M4b ses akışları için bir kap görevi gören bir meta dosyası sarmalayıcıdır. Bu arada, MP4 kapsayıcı formatı Apple’ın QuickTime platformunu temel alır, ancak genişletilmiş MPEG özelliklerine ve İlk Nesne Tanımlayıcı (IOD) desteğine sahip olmasıyla biraz farklılık gösterir – bu karmaşık ses jargonu, yalnızca MPEG-4 içeriğine erişmek için öğeler anlamına gelir.

Sıkıştırma

Bir M4b dosyasındaki ses, AAC sıkıştırma formatıyla kodlanmıştır ve bu nedenle, yalnızca iTunes aracılığıyla yetkilendirilmiş bilgisayarlara ve iOS cihazlarına erişimi kısıtlamak için Apple’ın FairPlay DRM kopya koruma sistemi ile korunabilir.

M4b Formatının Sesli Kitaplar İçin Avantajları

M4b sesli kitaplarını dinlemenin ana avantajı, MP3, WMA ve diğer yaygın olarak kullanılan ses formatlarından farklı olarak, herhangi bir noktada bir kaydı yer imlerine ekleyebilmenizdir. Mesela. iPod veya iPhone’unuzda iTunes Store’dan satın aldığınız bir kitabı dinliyorsunuz, onu rahatça duraklatabilir (yer imi koyabilir) ve başka bir zamanda kaldığınız yerden devam ettirebilirsiniz. Bu, tam olarak ihtiyacınız olan noktayı bulmaya çalışmak için tüm kitabı atlamak zorunda kalmaktan çok daha kullanışlıdır. Sesli kitaplar birkaç saat uzunluğunda olabilir ve bu nedenle M4b formatı, yer imi özelliği sayesinde mükemmel bir seçimdir. M4b formatının bir başka avantajı, büyük bir sesli kitabın tıpkı fiziksel bir kitap gibi bölümlere ayrılmasına olanak vermesidir. Bölüm işaretçileri kullanılarak, dinleyicinin tıpkı bir kitabın bölümleri gibi kullanması için tek bir M4b dosyası yönetilebilir parçalara bölünebilir.