Skip to content

M4B Dosyası Nedir?

1 de Haziran de 2021

Bilinmesi gereken

  • Bir M4B dosyası, bir MPEG-4 Sesli Kitap dosyasıdır.
  • Birini iTunes veya VLC ile açın.
  • Free Studio veya Zamzar ile birini MP3, WAV, WMA vb.’ye dönüştürün.

Bu makale, M4B dosyalarının ne olduğunu, cihazınızda nasıl açılacağını ve MP3, FLAC, WAV vb. gibi farklı bir biçime dönüştürmek için hangi programlara ihtiyacınız olduğunu açıklar.

M4B Dosyası Nedir?

M4B dosya uzantısına sahip bir dosya, bir MPEG-4 Sesli Kitap dosyasıdır. Genellikle iTunes tarafından sesli kitapları saklamak için kullanılırlar. Bazı medya oynatıcılar, ses ile birlikte dijital yer imlerini depolamak için M4B biçimini kullanır ve oynatmayı duraklatmanıza ve daha sonra devam etmenize olanak tanır. Bu, dosyadaki yerinizi kaydedemeyen MP3’lere tercih edilmelerinin bir nedenidir.

Lifewire / Theresa Chiechi
M4A ses formatı, bu tür dosyaların sesli kitaplar yerine müzik için kullanılması dışında temelde M4B ile aynıdır. Apple’ın iPhone’u da zil sesleri için MPEG-4 Ses biçimini kullanır, ancak bu dosyalar bunun yerine M4R uzantısıyla kaydedilir.

Bir iPhone’da M4B Dosyası Nasıl Açılır

iTunes, hem bilgisayarda M4B dosyalarını oynatmak hem de sesli kitapları bir iPhone veya başka bir iOS cihazına aktarmak için kullanılan birincil programdır. Bunu, sesli kitapları programa ekleyerek ve ardından cihazınızı iTunes ile senkronize ederek yapabilirsiniz.

  1. M4B dosyasını iTunes’a aktarın. Sesli kitaplarınız M4B biçiminde değilse, bunun yerine MP3’ler, WAV’ler vb. ise, bunları önce doğru biçime dönüştürmek için aşağıdaki “M4B Dosyası Nasıl Yapılır” bölümüne atlayın.

  2. Aygıt takılıyken, iOS aygıtına geçmek için iTunes’daki telefon simgesini seçin.

  3. Seç sesli kitaplar Programın sol tarafındaki menü ve yanına bir onay işareti koyun ​Sesli Kitapları Senkronize Et.

    iPad için iTunes Sync Sesli Kitaplar ekranı

  4. Kitaplığınızdaki tüm sesli kitapları mı yoksa yalnızca belirli kitapları mı senkronize edeceğinizi seçin.

  5. M4B dosyasını iPhone, iPad veya iPod touch’ınıza göndermek için cihazınızı iTunes ile senkronize edin.

Bilgisayarda M4B Dosyası Nasıl Açılır

iTunes, bilgisayarda bir M4B dosyasını oynatacak tek program değildir. Windows Media Player da çalışır, ancak Windows dosya uzantısını tanımayabileceğinden, önce onu açmanız ve ardından WMP’nin menüsünden M4B dosyasına manuel olarak göz atmanız gerekebilir. Başka bir seçenek, uzantıyı .M4B’den .M4A’ya yeniden adlandırmaktır, çünkü Windows yapar M4A dosyalarını Windows Media Player ile doğru şekilde ilişkilendirin.

Windows 10'da PotPlayer ile açılan birkaç M4B dosyasının ekran görüntüsü

VLC, Winamp, MPC-HC ve PotPlayer gibi çok benzer M4A formatını yerel olarak destekleyen diğer çok formatlı medya oynatıcılar da M4B dosyalarını oynatacaktır. Satın aldığınız bir M4B sesli kitabı (ücretsiz indirdiğinize karşı) büyük olasılıkla DRM tarafından korunmaktadır, yani yalnızca yetkili bilgisayar yazılımı ve cihazları kullanılarak oynatılacaktır. Örneğin, iTunes mağazasından satın aldığınız M4B tabanlı sesli kitapların çoğu DRM korumalıdır ve yalnızca iTunes’da ve iTunes aracılığıyla yetkilendirilmiş cihazlarda oynatılacaktır.

M4B Dosyası Nasıl Dönüştürülür

M4B dosyaları genellikle sesli kitap olduğundan, genellikle oldukça büyüktür ve bu nedenle en iyi şekilde özel, çevrimdışı ücretsiz bir dosya dönüştürücü programı ile dönüştürülür. DVDVideoSoft’s Free Studio, dosyayı MP3, WAV, WMA, M4R, FLAC ve diğer ses formatlarına kaydedebilen ücretsiz bir M4B dosya dönüştürücüsüdür. Zamzar başka bir M4B dönüştürücüdür ancak tarayıcınızda çalışır, bu da dosyayı dönüştürmek için web sitelerine yüklemeniz gerektiği anlamına gelir. Zamzar, M4B’yi çevrimiçi olarak MP3’e ve ayrıca AAC, M4A ve OGG gibi benzer biçimlere dönüştürebilir. Genellikle bir dosya uzantısını (.M4B gibi) bilgisayarınızın tanıdığı ve yeniden adlandırılan dosyanın kullanılabilir olmasını beklediğiniz bir uzantıyla değiştiremezsiniz. Çoğu durumda, yukarıda açıklanan yöntemlerden birini kullanan gerçek bir dosya biçimi dönüştürmesi yapılmalıdır. Ancak daha önce de belirttiğimiz gibi, .M4B dosyasını .M4A olarak yeniden adlandırmayı deneyin; bu, en azından DRM korumalı olmayan M4B sesli kitaplar için genellikle başarılı olan bir numaradır.

M4B Dosyası Nasıl Yapılır

İPhone’unuza bir sesli kitap koymak istiyorsanız, ancak ses dosyası M4B biçiminde değilse, iPhone’un kazanması için MP3, WAV veya dosya hangi biçimde olursa olsun M4B’ye dönüştürmeniz gerekir. bir şarkıyla karıştırmayın. Temel olarak, yukarıdaki bölümde okuduklarınızın tersini yapmanız yeterlidir. Audiobook Binder, macOS’ta MP3’ü M4B’ye dönüştürebilir. Windows kullanıcıları, birden fazla MP3’ü M4B dosyalarına dönüştürmek ve hatta MP3’leri tek bir büyük sesli kitapta birleştirmek için MP3’ü iPod/iPhone Sesli Kitap Dönüştürücüsüne indirebilir.