Skip to content

Mac Bellek Kullanımını İzlemek için Activity Monitor’ü kullanın

8 de Nisan de 2021

Mac’inizin bellek kullanımı konusunda kafa yormak zor olabilir. Activity Monitor yardımcı programı, özellikle bilgisayarınızın RAM’ini yükseltmeniz gerekip gerekmediğini düşünmeniz gerektiğinde yardımcı olabilir. Activity Monitor, Mac için tüm macOS ve çoğu OS X işletim sisteminin bir parçası olmuştur, ancak mevcut biçimi OS X Mavericks (10.9) ile tanıtılmıştır. Bu makale, macOS 10.15 ile OS X Mavericks (10.9) arasındaki Activity Monitor için geçerli bilgilerin yanı sıra OS X’in önceki sürümlerine ilişkin bilgileri içerir.

Mac Etkinlik Monitörü

Activity Monitor, tüm Mac’lerde bulunan ücretsiz bir sistem yardımcı programıdır. Uygulamaların ve diğer işlemlerin bilgisayarınızı nasıl etkilediğini gösteren beş alan için sekmeler içerir. Sekmeler şunlardır:

 • İşlemci: İşlemlerin CPU etkinliği üzerindeki etkilerini gösterir.
 • Hafıza: RAM fiziksel belleği dahil bellek kullanımını izler
 • Enerji: Her uygulama tarafından kullanılan enerji miktarını gösterir
 • Disk: Diskten okunan ve diske yazılan veri miktarını gösterir
 • Ağ Kullanımı: Ağınız üzerinden hangi işlemlerin veri gönderip aldığını gösterir

Etkinlik Monitörü’nün Bellek sekmesi, Mac’inizdeki bellek kullanımını izlediğiniz ve yönettiğiniz yerdir.

Etkinlik Monitörü Bellek Tablosu (OS X Mavericks ve Sonraki Sürüm)

Apple, OS X Mavericks’i piyasaya sürdüğünde, sıkıştırılmış belleğin yanı sıra, Bellek Basıncı çizelgesini, işletim sisteminin belleği yönetme biçiminde önemli bir değişiklik olarak tanıttı. Bellek sıkıştırma, bir Mac’in performansını önemli ölçüde yavaşlatabilen bir işlem olan sanal belleğe sayfalama yapmak yerine RAM’de depolanan verileri sıkıştırarak kullanılabilir RAM’den en iyi şekilde yararlanır. Sıkıştırılmış belleğin kullanımına ek olarak, Mavericks Activity Monitor’e ve bellek kullanım bilgilerini nasıl sunduğuna değişiklikler getirdi. Apple, belleğin nasıl bölündüğünü göstermek için OS X’in önceki sürümlerinde görünen pasta grafiğini kullanmak yerine, Bellek Basıncı çizelgesini, Mac’inizin diğer etkinlikler için boş alan sağlamak üzere ne kadar bellek sıkıştırdığını ifade etmenin bir yolu olarak tanıttı.

Bellek Basınç Tablosu

Hafıza Basınç grafiği, Aktivite Monitörü penceresindeki Hafıza sekmesinin altında görünür. RAM’e uygulanan sıkıştırma miktarını ve ayrıca sıkıştırmanın uygulamaların bellek ayırma talebini karşılamak için yeterli olmadığında diske sayfalamanın ne zaman gerçekleştiğini gösterir. Bellek Basıncı çizelgesi üç renkte görüntülenir:

 • Yeşil: Sıkıştırma olmadığını gösterir
 • Sarı: Sıkıştırmanın ne zaman gerçekleştiğini gösterir
 • Kırmızı: Sıkıştırma sınırlarına ulaştı ve sanal belleğe sayfalama başladı

Bellek yönetim sisteminde neler olduğunu gösteren renge ek olarak, çubukların yüksekliği, devam eden sıkıştırma veya sayfalama kapsamını yansıtır.

Mac'teki Activity Monitor uygulaması Bellek sekmesi

İdeal olarak, Bellek Basıncı çizelgesi yeşil renkte kalmalı, bu da sıkıştırma yapılmadığını ve gerçekleştirilmesi gereken görevler için yeterli kullanılabilir RAM’e sahip olduğunuzu gösterir. Grafik sarı göstermeye başladığında, artık etkin olmayan ancak yine de verileri RAM’de depolanan önbelleğe alınmış dosyaların, bir RAM tahsisi talep eden uygulamalara atamak için yeterli boş RAM oluşturmak üzere sıkıştırıldığını gösterir. Bellek sıkıştırması bir miktar CPU ek yükü gerektirir, ancak bu küçük performans darbesi küçüktür ve genellikle kullanıcı tarafından fark edilmez. Bellek Basınç çizelgesi kırmızı renkte görüntülenmeye başladığında, artık sıkıştırmak için yeterince etkin olmayan RAM kalmaz ve diske (sanal bellek) geçiş gerçekleşir. Verileri RAM’den değiştirmek çok daha yoğun bir iştir ve genellikle Mac’inizin performansında genel bir yavaşlama olarak fark edilir.

RAM’e İhtiyacınız Olduğunda Nasıl Anlaşılır

Bellek Basıncı çizelgesi, Mac’inizin ek RAM’e ihtiyacı olup olmadığını bir bakışta anlamanızı kolaylaştırır.

 • Grafik ise yeşil çoğu zaman Mac’inizin ek RAM’e ihtiyacı yoktur.
 • Grafiğiniz bir karışımsa Sarı ve yeşil, Mac’iniz verileri sürücüye sayfalamanıza gerek kalmadan mevcut RAM’den en iyi şekilde kullanıyor. Bellek sıkıştırmanın faydasını ve Mac’in sizi daha fazla RAM eklemek zorunda kalmamak için RAM’i ekonomik olarak kullanma yeteneğini görüyorsunuz. Grafik genellikle sarı ve nadiren yeşil ise, yakın gelecekte RAM’e ihtiyacınız olabilir.
 • Grafik kırmızı sık sık veya uzun bir süre için, Mac’iniz daha fazla RAM’den yararlanacaktır. Bir uygulamayı açtığınızda yalnızca kırmızıya dönüyorsa ancak aksi takdirde sarı veya yeşil renkte kalıyorsa, aynı anda kaç uygulamayı açık tuttuğunuzu azaltmak isteyebilirsiniz, ancak muhtemelen daha fazla RAM’e ihtiyacınız yoktur.

Activity Monitor Dock simgesi Dock’ta bazı istatistikleri gösterecek şekilde yapılandırılabilse de sıkıştırılmış bellek bunlardan biri değildir. Bellek Basıncı grafiğini görüntülemek için uygulama penceresini açmanız gerekir.

Etkinlik Monitörü Bellek Tablosu (OS X Mountain Lion ve Öncesi)

OS X Mountain Lion’dan önceki OS X’in önceki sürümleri, bellek sıkıştırmasını kullanmayan daha eski bir bellek yönetimi stili kullanıyordu. Bunun yerine, daha önce uygulamalara ayırdığı belleği boşaltmaya ve ardından – gerekirse – sürücünüze sanal bellek olarak bellek sayfalandırmaya çalışır.

Etkinlik Monitörü Pasta Grafiği

Etkinlik Monitörü pasta grafiği dört tür bellek kullanımı gösterir: Serbest (yeşil), Kablolu (kırmızı), Etkin (sarı) ve Etkin Değil (mavi). Bellek kullanımını anlamak için, her bellek türünün ne olduğunu ve kullanılabilir belleği nasıl etkilediğini bilmeniz gerekir.

 • Bedava. Bu, Mac’inizdeki şu anda kullanmadığı RAM’dir ve kullanılabilir belleğin tamamına veya bir kısmına ihtiyaç duyan herhangi bir işleme veya uygulamaya atanabilir.
 • Kablolu. Mac’iniz Kablolu belleği dahili gereksinimlerine ve çalıştırdığınız uygulamaların ve işlemlerin temel gereksinimlerine atar. Kablolu bellek, Mac’inizin çalışmaya devam etmesi için herhangi bir zamanda ihtiyaç duyduğu minimum RAM miktarını temsil eder. Bunu, diğer her şey için sınırsız bir hafıza olarak düşünebilirsiniz.
 • Aktif. Kablolu belleğe atanan özel sistem işlemleri dışında, Mac’inizdeki uygulamalar ve işlemler tarafından şu anda kullanılmakta olan bellek, Etkin bellektir. Uygulamaları başlattığınızda veya şu anda çalışan uygulamalar bir görevi gerçekleştirmek için daha fazla belleğe ihtiyaç duydukça ve daha fazla bellek kaptıkça, Etkin bellek ayak izinin büyüdüğünü görebilirsiniz.
 • Etkin değil. Etkin olmayan bellek artık bir uygulama için gerekli değildir, ancak Mac henüz Boş bellek havuzuna çıkmamıştır.

Etkin Olmayan Belleği Anlamak

Bellek türlerinin çoğu basittir. İnsanları ayağa kaldıran, Etkin olmayan hafızadır. Bireyler genellikle bellek pasta grafiğinde büyük miktarda mavi görür ve Mac’lerinde bellek sorunları olduğunu düşünür. Bu, bilgisayarlarının performansını artırmak için RAM eklemeyi düşünmelerine yol açar, ancak gerçekte Etkin Olmayan bellek, Mac’inizi daha hızlı hale getiren değerli bir hizmet gerçekleştirir.

Etkin Olmayan Bellek Nedir?

Bir uygulamadan çıktığınızda, OS X, uygulamanın kullandığı tüm belleği boşaltmaz. Bunun yerine, uygulamanın başlangıç ​​durumunu Etkin Olmayan bellek bölümüne kaydeder. Aynı uygulamayı yeniden başlatırsanız, OS X, zaten Etkin olmayan bellekte depolandığı için uygulamayı sabit sürücünüzden yüklemesine gerek olmadığını bilir. Sonuç olarak, OS X, uygulamayı içeren Etkin olmayan bellek bölümünü yeniden tanımlayarak bir uygulamayı yeniden başlatmayı hızlı bir işlem haline getirir.

Etkin Olmayan Bellek Nasıl Çalışır?

Etkin olmayan bellek sonsuza kadar etkin kalmaz. OS X, bir uygulamayı yeniden başlattığınızda bu belleği kullanmaya başlayabilir. Ayrıca, bir uygulamanın ihtiyaçları için yeterli Boş bellek yoksa, Etkin Olmayan bellek kullanır. Olayların sırası şuna benzer:

 • Bir uygulamayı başlattığınızda, OS X onun Etkin olmayan bellekte depolanıp depolanmadığını kontrol eder. Öyleyse, bu bellek Etkin olarak yeniden atanır ve uygulama başlatılır.
 • Uygulama Etkin olmayan bellekte değilse, OS X, uygulama için uygun bir Boş bellek parçası oluşturur.
 • Yeterli Boş bellek yoksa, OS X, uygulamanın ihtiyaçlarını karşılamak için bir miktar Aktif Olmayan bellek serbest bırakır. Etkin olmayan belleğin serbest bırakılması, önbelleğe alınmış uygulamalardan bir veya daha fazlasını Etkin Olmayan bellek havuzundan kaldırır ve bu uygulamalar için daha uzun bir başlatma süresine neden olur.

Peki, Ne Kadar RAM İhtiyacınız Var?

Bu sorunun cevabı genellikle OS X sürümünüzün ihtiyaç duyduğu RAM miktarının, kullandığınız uygulamaların türünün ve aynı anda kaç uygulama çalıştırdığınızın bir yansımasıdır. Bununla birlikte, başka hususlar da var. İdeal bir dünyada, Aktif Olmayan RAM’e sık sık baskın yapmanız gerekmeseydi güzel olurdu. Bu, o anda çalışan tüm uygulamaların ihtiyaçlarını karşılamak için yeterli Boş belleği korurken uygulamaları tekrar tekrar başlatırken en iyi performansı sağlar. Örneğin, bir görüntüyü her açtığınızda veya yeni bir belge oluşturduğunuzda, ilgili uygulamanın ek Boş belleğe ihtiyacı vardır. Daha fazla RAM’e ihtiyacınız olup olmadığına karar vermenize yardımcı olması için, RAM kullanımınızı izlemek üzere Activity Monitor’ü kullanın. Boş bellek, Etkin olmayan belleğin serbest bırakıldığı noktaya düşerse, maksimum performansı korumak için daha fazla RAM eklemek isteyebilirsiniz. Etkinlik Monitörü’nün ana penceresinin altındaki Sayfa çıkışları değerine de bakabilirsiniz. Bu sayı, Mac’inizin kullanılabilir belleğinin kaç kez tükendiğini ve sabit sürücünüzü sanal RAM olarak kullandığını gösterir. Mac’inizin tam gün kullanımı sırasında bu sayı 1000’den az olmalıdır. Mac’iniz beklentilerinizi ve ihtiyaçlarınızı karşılıyorsa daha fazla RAM eklemenize gerek yoktur.