Skip to content

Mac Ebeveyn Kontrollerini Kullanma

23 de Nisan de 2021

Bazı ebeveynler, çocuklarının tamamen denetimsiz bir bilgisayar kullanmasını istemezler. Ebeveyn denetimleri bu şekilde yardımcı olabilir. İster yetişkinlere uygun içeriği engellemek ister sadece 7/24 bilgisayarda olmasını engellemek isteyin, macOS’teki birkaç ayar değişikliği, çocuklarınızın ne göreceğini ve Mac’i ne kadar süre kullanmalarına izin verileceğini yönetmenize yardımcı olabilir. En önemli ayarlardan biri Ekran Süresi içinde bulunabilir. Ekran Süresi, çocukların bilgisayarı ne kadar süre kullandıkları, hangi programları kullandıkları, hangi içeriği görecekleri ve daha fazlasıyla ilgili sınırlamalar belirlemenize olanak tanır. Kendimizin önüne geçmeden önce çocuklar için uygun hesaplar oluşturalım. Bu makale macOS Catalina (10.15) ve sonraki sürümler için geçerlidir.

Hinterhaus Productions / Stone / Getty Images

Mac’inizde Çocuklar İçin Kullanıcı Hesabı Nasıl Oluşturulur

Ebeveyn Denetimleri, özellikle çocuklarınız için bir Mac’te bir kullanıcı hesabı oluşturduğunuzda en iyi şekilde çalışır. Bunu yapmazsanız, Mac’in varsayılan hesabına kontroller uygulayacaksınız, bu da kendi bilgisayar kullanımınızı da kısıtlayacağınız anlamına gelir. Mac’i kullanacak her çocuk için ayrı bir kullanıcı hesabı ile her birinin kendi ayarları olabilir. Aile Paylaşımı’nı birden çok Mac’te zaten kullanıyorsanız, her çocuğun zaten bir hesabı olmalıdır. Başka bir şey yapmanıza gerek yok.

Mac’te Ekran Süresi Ebeveyn Denetimleri Nasıl Ayarlanır

Ekran Süresi’ni ayarlamak için şu adımları izleyin:

 1. Aile Paylaşımı’nı kullanıp kullanmadığınıza bağlı olarak, bu süreci iki yoldan biriyle başlatırsınız:

  • Aile Paylaşımı kullanıyorsanız, bilgisayarınızda hesabınızda oturum açın.
  • Çocuklarınızın kendi bilgisayarları varsa, ebeveyn denetimlerini ayarlamak istediğiniz bilgisayarda oturum açın.
 2. Tıkla elma menü, ardından Sistem Tercihleri.

 3. İçinde Sistem Tercihleri, Tıklayın Ekran ZAMANI.

 4. Eğer kullanırsan Aile Paylaşımı, sol taraftaki kenar çubuğundaki menüyü tıklayın ve bir çocuk seçin. Çocuğun bilgisayarını kullanıyorsanız bu adımı atlayın.

 5. Tıklayın Seçenekler sol alt köşede.

 6. Tıklayın Ekran Süresi’ni etkinleştirmek için.

 7. Çocuğunuzun hangi web sitelerini ziyaret ettiğini öğrenmek için yanındaki kutuyu işaretleyin. Web Sitesi Verilerini Dahil Et.

Çocuklarınızın bir parola kullanarak Ekran Süresi ayarlarını değiştirmesini önleyin. Tıklayın Ekran Süresi Parolasını Kullan ve çocuklarınızın bilmediği bir kod girin.

Mac’te Uygulamaları Kullanmak İçin Zaman Sınırları Nasıl Ayarlanır

Çocuklarınızın bütün gün sosyal medyada veya oyun oynamasını engellemek mi istiyorsunuz? Zaman Sınırlarını kullanın. İşte yapmanız gerekenler:

 1. Ekran Süresi açıldıktan sonra şuraya gidin: Ekran ZAMANI tercihler (son bölümden ilk üç adımı izleyin) ve sınır ayarlamak istediğiniz çocukları seçin.

 2. Sol taraftaki kenar çubuğunda Uygulama Sınırları. Zaten açık değilse, sağ üstteki düğmesi.

 3. Tıkla + Yeni bir limit eklemek için ikon.

 4. Limit ayarlarını oluşturmak için:

  • Limit türünü arayın (uygulama, kategori, web sitesi). Daha fazla ayrıntı görmek için her sınırın üzerindeki oku tıklayın.
  • Bir kategorideki tüm uygulamaları sınırlamak için kategori adının yanındaki kutuyu işaretleyin.
  • Belirli uygulamaları sınırlandırmak için uygulama adının yanındaki kutuyu işaretleyin.
  • Bir web sitesini sınırlamak için genişletin Web siteleri ve web sitesi adının yanındaki kutuyu işaretleyin. Burada bir web sitesi görünmüyorsa (yalnızca daha önce ziyaret edilmiş siteler görünecektir), Web Sitesi Ekle ve sitenin adresini girin.
 5. Ekle Zaman sınırı ayar için:

  • Seçiniz Her gün ve ayar için günlük bir limit ekleyin veya
  • Seçiniz Özel ve her gün için farklı bir sınır belirleyin.
 6. Tıklayın Bitti.

Bir limiti tıklayarak düzenleyin Sınırı Düzenle. Yanındaki kutunun işaretini kaldırarak bir sınırı devre dışı bırakın. Bir limiti kaldırmak için seçin ve simgesi. Tıklayarak bazı uygulamalara her zaman izin verilecek şekilde ayarlayın. Daima İzin Verilir, bir uygulama bulma ve yanındaki kutuyu işaretleme.

Kapalı Kalma Süresiyle Bilgisayar Kullanımı Nasıl Sınırlandırılır

Çocuklarınızın bilgisayarı belirli bir süre önce veya sonra kullanmasını istemiyor musunuz? Ebeveyn Denetimlerindeki Kapalı Kalma Süresi seçeneği, bilgisayar saatlerini kontrol etmenizi sağlar. İşte yapmanız gerekenler:

 1. İçinde elma menü> Sistem Tercihleri > Ekran ZAMANI > tıklayın Arıza süresi sol kenar çubuğunda. Kapalı Kalma süresi kapalıysa, sağ üstteki düğme.

 2. Kapalı Kalma Süresi ayarlarının uygulanmasını istediğiniz çocuğu seçin.

  • Tıklayın Her gün ve sonra çocuğunuzun bilgisayarı kullanamamasını istediğiniz saatleri ayarlayın. Her gün başvuracaklar.
  • Tıklayın Özel’i seçin ve her gün bilgisayar kullanımının engellenmesini istediğiniz farklı saatler ayarlayın.

Bu ekrana geri dönerek ve ayarları düzenleyerek Kapalı Kalma ayarlarını değiştirin. Kapalı Kalma Süresini kapatmak için tıklayın Kapat sağ üst köşede.

ScreenTime ile Mac’te İçerik, Uygulama ve Gizlilik Kısıtlamaları Nasıl Ayarlanır

Ayrıca çocukların yetişkinlere uygun içeriği görmesini, belirli web sitelerini ziyaret etmesini, bazı uygulamaları kullanmasını ve daha fazlasını engelleyebilirsiniz. Bunu nasıl yapacağınız aşağıda açıklanmıştır:

 1. Git elma menü> Sistem Tercihleri > Ekran ZAMANI > ve bir çocuk seçin.

 2. Tıklayın İçerik ve Gizlilik.

 3. Tıklayın sağ üst köşede.

 4. Web sitelerini kısıtlamak için tıklayın İçerik, ardından şunu seçin:

  • Sınırsız Erişim: Herhangi bir web sitesi görüntülenebilir.
  • Yetişkin Web Sitelerini Sınırlayın: Apple tarafından yetişkin olarak belirlenen web sitelerini engeller. Tıklayarak site ekleyin Ekle ve sonra yeni adresler yazarak.
  • Yalnızca İzin Verilen Web Siteleri: Yalnızca çocukların burada listelenen web sitelerini ziyaret etmesine izin verin. Tıklayarak daha fazla site ekleyin Özelleştirmek ve yeni site adresleri eklemek.

  Bu ekranda engelleyebileceğiniz diğer içerik türleri arasında Siri’de küfür dil ve Game Center’da arkadaş ekleme yer alır.

 5. Apple’ın çevrimiçi mağazalarında yetişkinlere yönelik içeriği kısıtlamak için Mağazalar, ardından şunu seçin:

  • Derecelendirmeler: Yaşadığınız ülke veya bölge.
  • Filmler. TV Şovları, veya Uygulamalar: Seçmek Hepsine izin ver, İzin vermeveya çocuğunuzun erişemeyeceği her medya türü için bir derecelendirme ayarlamak için.

  Ayrıca engellemek için kutuların işaretini kaldırabilirsiniz. Açık Podcast’ler ve Müstehcen Müzik, Podcast’ler ve Haberler.

 6. Bazı uygulamalara erişimi engellemek için tıklayın Uygulamalar, sonra:

  • Yanındaki kutuların işaretini kaldırın Kamera, Kitap mağazası, ve Siri ve Dikte Bu uygulamaları ve özellikleri engellemek için.