Skip to content

Mac Ekran Görüntüleri için Konum ve Dosya Biçimi Nasıl Değiştirilir

13 de Mayıs de 2021

Bilinmesi gereken

 • Dosya formatını değiştirin: terminal, giriş varsayılanlar com.apple.screencapture türünü yazar [preferred file type] ve bas Giriş.
 • Hedefi değiştir: Bir klasör oluşturun. İçinde terminal, giriş varsayılanlar com.apple.screencapture konumunu yazar, klasörü içeri sürükleyin ve Giriş.
 • Siz bilgisayarınızı yeniden başlatana kadar değişiklikler etkili olmaz.

MacOS, kayıpsız sıkıştırma sağlayan ve nispeten küçük dosyalar oluştururken görüntü kalitesini koruyan varsayılan görüntü biçimi olarak PNG’yi kullanarak ekran görüntüleri yakalar. Ancak ekran görüntülerinizi başka bir dosya biçiminde veya farklı bir konuma kaydetmek isteyebilirsiniz. Herhangi bir Mac bilgisayarın nasıl kullanıldığını size gösteriyoruz.

Ekran Görüntüsü Formatı Farklı Dosya Türlerine Nasıl Değiştirilir

Varsayılan grafik formatını değiştirmek için macOS’ta bulunan bir uygulama olan Terminal’i kullanabilirsiniz. Bunu nasıl yapacağınız aşağıda açıklanmıştır:

 1. Terminal’i başlatın. Terminal’i açmak için Spotlight’a “terminal” girin veya bir Finder penceresi kullanın ve şuraya gidin: Başvurular > Araçlar > terminal.

 2. Tercih ettiğiniz dosya türüne (jpg, tiff, gif veya pdf) bağlı olarak Terminal penceresine aşağıdaki komutlardan birini girin. varsayılanlar com.apple.screencapture türü jpg yaz

  type = “code”> varsayılanlar com.apple.screencapture type tiff yazın

  type = “code”> varsayılanlar com.apple.screencapture type gif yaz

  type = “code”> varsayılanlar com.apple.screencapture type pdf olarak yazılır

  tür = “kod”>

  Terminal'de bir komut

 3. Basın Dönüş veya Giriş klavyenizdeki tuş. Aldığınız ekran görüntüleri artık Terminal’e girdiğiniz dosya biçiminde kaydedilecektir. Bu değişiklik, bilgisayarı yeniden başlatana kadar etkili olmayacaktır.

Kaydedilen Ekran Görüntüleri İçin Hedef Nasıl Belirlenir

Artık ekran görüntülerinizin biçimini nasıl ayarlayacağınızı bildiğinize göre, Terminal’i kullanarak hepsini masaüstüne göndermek yerine aldığınız ekran görüntülerinin hedefini değiştirebilirsiniz. Bunu nasıl yapacağınız aşağıda açıklanmıştır:

 1. Ekran görüntülerinin kaydedilmesini tercih ettiğiniz konumda yeni bir klasör oluşturun.

 2. Aşağıdaki komutu Terminal’e yazın, ancak henüz Enter tuşuna basmayın: varsayılanlar com.apple.screencapture konumunu yazar

  tür = “kod”>

 3. Oluşturduğunuz klasörü Terminal’e sürüklediğinizde, yol bilgisini otomatik olarak komutun sonuna ekleyecektir.

 4. Basın Giriş klavyenizde. Şimdi, ekran görüntüleri masaüstünüz yerine bu klasöre kaydedilecek.