Skip to content

Mac için Microsoft Edge Nasıl İndirilir

9 de Mayıs de 2021

Mac için Microsoft Edge, Chrome, Brave ve diğerleri ile aynı Chromium kod tabanı üzerine kurulmuş bir web tarayıcısıdır. Bir Mac’e bir Microsoft web tarayıcısı indirme düşüncesi garip görünebilir, ancak Mac için Edge, Internet Explorer ve Edge’in yalnızca Windows sürümüne kıyasla tamamen farklı bir canavar. Öncüllerinden farklı olarak, Edge for Mac, gerçekten macOS’a aitmiş gibi hissettirmek için bir dizi optimizasyona ve ince ayarlara sahiptir. Ayrıca, Chrome’dan daha çekici bir seçim yapmak için bazı güzel gizlilik özelliklerine ve diğer dokunuşlara sahiptir. Bunların hepsi giderken, denemek için Mac için Microsoft Edge’i kendiniz bile indirmek isteyebilirsiniz.

Mac için Edge Tarayıcı Nasıl Kurulur

Mac’inize Edge’i indirmeye ve denemeye hazırsanız, süreç gerçekten çok kolay. Tek sorun, onu doğrudan Mac App Store’dan alamamanızdır (tek Edge, yalnızca iOS için olan App Store’dadır). MacOS sürümünü indirmek ve kurmak için resmi Microsoft web sitesine gitmeniz gerekecek. Mac’inizde Microsoft Edge nasıl edinilir:

 1. Mevcut web tarayıcınızı kullanarak Microsoft.com/en-us/edge adresine gidin ve MacOS için indirin.

  İndirme düğmesi “macOS için” yazmazsa, aşağı ok Listeden “macOS” seçmek için.

 2. Tıklayın Kabul et ve indir.

  Mac'teki Microsoft Edge lisans koşullarının ekran görüntüsü.

 3. Tıklayın İzin vermek.

  Safari'de indirmeye izin vermenin ekran görüntüsü.

 4. İndirmenin bitmesini bekleyin, ardından MicrosoftEdge-xx.x.xxx.xx.pkg dosya.

  Safari'den bir indirme başlatmanın ekran görüntüsü.

 5. Yükleyici başladıktan sonra, Devam et.

  Mac'teki Microsoft Edge yükleyicisinin ekran görüntüsü.

 6. Tıklayın Yüklemek.

  MacOS Edge yükleyicisinin ekran görüntüsü.

  Mac’inizde birden çok sabit sürücü veya yükleme konumu varsa, önce yükleme için bir hedef seçmeniz gerekir.

 7. Kuruluma izin vermek için kullanıcı adınızı ve şifrenizi girin ve tıklayın. Yazılımı kur.

  Mac'te yükleme izni vermenin ekran görüntüsü.

 8. Tıklayın Kapat kurulumu tamamlamak için.

  Mac'te başarılı bir Edge kurulumunun ekran görüntüsü.

 9. Tıklayın Çöp kutusuna taşıyın Microsoft Edge yükleyicisini silmek ve sabit sürücünüzde biraz alan boşaltmak için.

  Mac'te Edge yükleyiciyi silmenin ekran görüntüsü.

 10. Birkaç bildirim açılacaktır. Edge’in bildirim göndermesini istemiyorsanız, İzin verme. Gelecekte bu bildirimleri görmek isterseniz, tıklayın İzin vermek.

  Mac'te Edge uyarı izni isteklerinin ekran görüntüsü.

 11. Edge yüklendi ve kullanıma hazır.

Neden Mac için Microsoft Edge Browser’ı İndirmelisiniz?

Her ikisi de tamamen Microsoft tarafından tasarlanmış olan Edge ve Internet Explorer’ın orijinal sürümlerinden farklı olarak, Microsoft Edge’in mevcut yinelemesi, Microsoft’un eskiden kullandığından çok Chrome ve Brave gibi Chromium üzerine inşa edilmiştir. Edge ve Chrome arasındaki en büyük fark, Google’ın Chromium’u alıp Chrome’a ​​dönüştürdüğünde, verilerinizi kaydeden ve etkinliğinizi izleyen birçok ekstra şey eklemeleridir. Edge bunu yapmaz. Aslında, Edge’de izleme engellemesi varsayılan olarak etkindir. Kenar izleme önleme en baştan açıkken, üzerinde büyük bir kontrole sahip olursunuz. Microsoft’un zararlı olduğunu düşündüğü izleyicileri engellemeyi seçebilir, ancak kişiselleştirilmiş reklamlar sunmak, zararlı izleyicileri ve hiç gitmediğiniz sitelerden gelenleri engellemek veya neredeyse tüm web izleyicileri engellemek için tasarlanmış olanlara izin verebilirsiniz. Mükemmel gizlilik seçeneklerine ek olarak, Edge ayrıca mükemmel kullanılabilirlik özellikleri ve eski donanımlarda bile hızlı performans ile birinci sınıf bir tarama deneyimi sunar. Edge’i başlattığınızda veya yeni bir sekme açtığınızda açılan sekmeler sayfası, en sevdiğiniz web sitelerine bağlantıları çeşitli düzeylerde en iyi haber hikayeleri ve güzel arka plan görüntüleriyle birleştiren üç farklı temel düzen ile oldukça esnektir. Ayrıca daha derine dalabilir ve kendi düzeninizi özelleştirebilirsiniz.

Kolay Kurulum ve Çapraz Platform Kolaylığı

Microsoft, hızlı ve kolay bir yükleme süreci ve mükemmel içe aktarma seçenekleriyle, Mac’inizde Edge’i test etme veya tamamen eşit derecede ağrısız geçiş sürecini yapar. Safari’den geliyorsanız, yolculuk boyunca tüm yer işaretlerinizi, favorilerinizi ve göz atma geçmişinizi yanınızda getirebilirsiniz. Chrome’dan geliyorsanız, bunların tümünü şifreler, ödeme ayrıntıları, adresler ve daha pek çok şeyle birlikte içe aktarabilirsiniz. Edge, macOS’a ek olarak Windows, Android ve iOS için de mevcut olduğundan, size tüm farklı cihazlarınızda aynı web tarayıcısını kullanma seçeneği sunar. Bu, Edge’i destekleyen herhangi bir cihazda aynı sık kullanılanlara, yer imlerine, ödeme ayrıntılarına, parolalara ve diğer bilgilere erişmenizi sağlar.

Mac için Edge Uzantısı Kullanılabilirliği

Edge, Chromium üzerine kurulu olduğu için baş döndürücü miktarda uzantıyı destekliyor. Bu, Chrome için mevcut olan tüm uzantıları kullanabileceği anlamına gelir. Uzantıları Chrome Web Mağazası veya Microsoft’un kendi uzantı koleksiyonu aracılığıyla ekleme seçeneğiniz bile vardır.

Mac için Edge’in Dezavantajları

Mac ekosisteminin derinliklerindeyseniz ve yalnızca Apple aygıtlarını kullanıyorsanız, Edge for Mac’i Safari’den biraz daha az kullanışlı hale getirebilecek bir sorun vardır. Sorun şu ki, parolaları aygıtlar arasında eşzamanlamak için iCloud Anahtar Zinciri’ni kullanırsanız, bu bilgileri alıp Edge’e koymanın bir yolu yoktur. Safari’den Edge’e geçerseniz ödeme yapmak için Apple Pay’i kullanma olanağınızı da kaybedersiniz.

Mac’inizde Edge Kullanmalı mısınız?

Dalmaya ve mevcut tarayıcınızdan Edge’e tamamen geçmeye karar verip vermemeniz, birçok faktör tarafından bilgilendirilen kişisel bir karardır. İCloud Anahtar Zinciri’ne büyük ölçüde güveniyorsanız Safari’den geçiş yapmak zor olabilir, ancak performans artışı yine de onu çekici bir seçenek haline getiriyor. Zaten Chrome kullanıyorsanız, bu harika bir alternatiftir, çünkü Edge aslında daha iyi gizlilik ve bir dizi başka kullanışlı özelliğe sahip Chrome’dur.