Skip to content

Mac için Zoom’un İki Yeni Güvenlik Kusuru Var

19 de Mayıs de 2021

Zoom kullanırken Mac’inizin güvende olduğundan emin olmak elbette çok önemlidir, ancak bu saldırı bilgisayarınıza yerel erişim gerektirdiğinden, daha az korku meselesi. Daha da önemlisi, hepimizin birdenbire kullandığını bulduğumuz araçların durumunun farkında olmalı ve geliştiricilerden bir şeyleri mümkün olan en kısa sürede yamalamalarını istemeliyiz.

Orijinal resim Pixabay tarafından
Eski NSA hacker’ı Patrick Wardle, macOS için aniden popüler olan Zoom yazılımında iki yeni güvenlik açığı keşfetti.

Sakin ol: Her şeyden önce, güvenlik açıkları Mac’inize yerel erişim gerektirir, bu da kötü niyetli birinin bunun gerçekleşmesi için bilgisayarınızı fiziksel olarak kullanması gerektiği anlamına gelir. Bu nedenle, örneğin, internet üzerinden uzaktan çalışabilen bir bilgisayar korsanlığından daha az endişe verici.

Ayrıntılar: İlk hata, Zoom’un Mac’e nasıl kurulduğuyla ilgili. Düşük düzey sistem ayrıcalıklarına sahip olan yerel bir saldırgan, Mac’te mümkün olan en yüksek düzey olan kök erişimini sağlamak için Zoom yükleyicisine kötü amaçlı kod ekleyebilir. Saldırgan daha sonra casus yazılım veya kötü amaçlı yazılım çalıştırmak da dahil olmak üzere temelde sisteminizde istediği her şeyi yapabilir. İkinci güvenlik açığı, saldırganın web kameranıza ve mikrofonunuza erişmesini sağlamak için Zoom’a kötü amaçlı kod ekleme becerisini içerir. Daha sonra video akışınızı izleyebilir ve kaydedebilir ve toplantılarda ne söylediğinizi duyabilirler.

bu ne zaman düzeltilecek: Zoom şimdiye kadar uygulamasında herhangi bir düzeltme yapmadı, ancak büyük olasılıkla yapacak.

Fazla endişelenme: Evet, pandemik evde kalma işimizi ve kişisel hayatımızı yönetmek için hepimizin her türlü aracı kullanmamız ve bunun gibi sorunların farkında olmamız anlamında bu büyük bir mesele. Elbette, tanımadığınız kimsenin Mac’inizi kullanmasına izin vermeyin, aynı zamanda Zoom’u veya daha az popüler oldukları için keşfedilmemiş güvenlik açıklarına sahip olabilecek diğer yazılımları kullanırken olası riskleri bildiğinizden emin olun. Son olarak, Zoom’u kullanmaya devam etseniz de etmeseniz de, yeni güvenlik açıkları (Windows için de vardır) yamalandığında onu güncellemeyi unutmayın.

Üzerinden: TechCrunch

Zoom Hakkında Daha Fazla Bilgi Edinin