Skip to content

Mac Nasıl Güncellenir

26 de Nisan de 2022

Bilinmesi gereken

 • öğesini seçerek macOS Mojave (10.14) veya sonraki bir sürümünü çalıştıran Mac’leri güncelleyin. Sistem Tercihleri > Yazılım güncellemesi.
 • macOS High Sierra (10.13) veya daha eski sürümleri çalıştıran Mac’leri, Uygulama mağazası.
 • En son güvenlik güncellemeleriyle ilgili bilgileri Apple’ın güvenlik güncellemesi sayfasında bulabilirsiniz.

Bu makale, Mac bilgisayarınızı normal güvenlik yamalarından başlıca yeni macOS sürümlerine nasıl güncel tutacağınızı ve manuel mi yoksa otomatik olarak mı güncellediğinizi açıklar. Mac’inizi güncellemeden önce, özellikle yeni bir sürüm yüklüyorsanız, herhangi bir veri kaybetmemek için bir yedek oluşturmak iyi bir fikirdir. Bunu, Apple’ın ücretsiz Time Machine yedekleme aracını ve harici bir sabit sürücüyü kullanarak kolayca yapabilirsiniz.

macOS Mojave veya Daha Sonrasını Çalıştıran Bir Mac Nasıl Güncellenir

Apple, Mac işletim sistemi macOS için düzenli olarak güncellemeler yayınlar. Bu güncellemeleri yüklemeyi tamamen geciktirmek veya ertelemek cazip gelse de, Mac’inizi güncel tutmak çok önemlidir. Apple’ın yazılım güncellemeleri sık sık güvenlik açıklarını, genel hataları düzeltir ve hatta bazen yeni özellikler ekler. Bazı eski Mac kullanıcıları, macOS Monterey’e yükselttikten sonra sorunlar bildirdiler ve bunun iMac, Mac mini ve MacBook Pro için ciddi sorunlar yaratabileceğini söylüyorlar. Güncellemeyi denemeden önce cihazınızın macOS Monterey’e yükseltebileceğinden emin olmak için Apple’a danışın. 2018’den beri bir Mac satın aldıysanız, büyük olasılıkla macOS Mojave (10.14), Catalina (10.15) veya Big Sur’a (11) sahiptir. MacOS’un bu sürümleri için bir güncellemeyi nasıl yükleyeceğiniz aşağıda açıklanmıştır. Mac’inizin hangi macOS sürümünü kullandığından emin değilseniz, elma menüsü Ekranın sol üst köşesindeki simgesine tıklayın ve Bu Mac Hakkında. Mac’inizin işletim sistemi bilgilerinin yanı sıra diğer önemli özellikleri gösteren bir pencere açılacaktır. Ayrıca bu ekrandan bir sistem yazılımı güncellemesi başlatabilirsiniz!

 1. Tıkla elma simgesi Bir açılır menüyü açmak için ekranınızın sol üst köşesindeki

 2. Tıklamak Sistem Tercihleri.

  Mac masaüstünde Sistem Tercihlerini açma.

 3. Tıklamak Yazılım güncellemesi.

  Mac'te Yazılım Güncellemesini Açma.

 4. Tıklamak Şimdi güncelle. Henüz macOS Big Sur’a yükseltmediyseniz, Hemen Yükselt yerine.

  Mac'te Yazılım Güncellemesini Onaylıyor.

 5. Güncellemelerin otomatik olarak yüklenmesini istiyorsanız, yanındaki kutuyu işaretleyin. Mac’imi otomatik olarak güncel tut.

  Mac Yazılım Güncellemesi altında otomatik güncellemeleri kontrol etme.

 6. Tıklamak İleri… otomatik güncelleme kontrollerini getirmek için:

  • Güncellemeleri kontrol et: Mac’iniz varsa güncellemeleri otomatik olarak kontrol edecek ve ekranın sağ üst köşesinde bir bildirim görüntüleyecektir.
  • Mevcut olduğunda yeni güncellemeleri indirin: Sistem güncellemelerini otomatik olarak indir.
  • macOS güncellemelerini yükleyin: Sistem yazılımı güncellemelerini otomatik olarak yükleyin.
  • App Store’dan uygulama güncellemelerini yükleyin: Sahip olduğunuz tüm uygulamalar için güncellemeleri otomatik olarak yükleyin.
  • Sistem veri dosyalarını ve güvenlik güncellemelerini yükleyin: Yazılım Güncellemeleri, yeniden başlatma gerektirmeyen belirli güvenlik güncellemelerini ve sistem dosyalarını otomatik olarak yükler.

  Mac Yazılım Güncellemesi altında gelişmiş seçeneklerin seçilmesi.

  Otomatik indirmeler ve yüklemeler açık olsa bile, belirli güncellemelerin etkili olması için Mac’inizi yeniden başlatmanız gerekebilir.

macOS High Sierra ve Daha Öncesini Çalıştıran Bir Mac Nasıl Güncellenir

Ne yazık ki, macOS’un eski sürümlerini çalıştıran Mac’ler, yukarıdaki yöntemi kullanarak güncellemeleri indiremez. High Sierra (10.13), Sierra (10.12) veya daha eski bir işletim sistemi çalıştırıyorsa Mac’inizi nasıl güncelleyeceğiniz aşağıda açıklanmıştır.

 1. Tıkla elma simgesi Ekranınızın sol üst köşesinde.

 2. Seçme Uygulama mağazası…

  Mac Desktop'tan Apple App Store'u Seçme.

 3. Tıklamak güncellemeler sol kenar çubuğunda.

  Mac'te Apple App Store güncellemelerini kontrol etme.

 4. Bir macOS güncellemesi varsa, Güncelleme. Bu ekranda Mac uygulamaları için güncellemeleri de indirebileceksiniz. Mac bilgisayarınız 2012 veya sonrasında piyasaya sürüldüyse, en azından macOS Catalina’ya güncelleyebilmelidir. macOS Catalina’yı destekleyen Mac’lerin tam listesini burada bulabilirsiniz.

MacOS’un Yeni Bir Sürümüne Nasıl Yükseltilir

Apple genellikle yılda bir kez macOS’un yeni sürümlerini çıkarır. En son sürüm olan Big Sur, Kasım 2020’de piyasaya sürüldü ve bir kullanıcı arayüzü tasarımı, Time Machine’in yenilenmiş bir sürümü ve ARM tabanlı işlemcilere sahip Mac’ler için destek içeriyordu. 2013’te Mavericks (10.9) ile başlayarak, macOS’un her yeni sürümü tüm Mac sahipleri için ücretsiz olarak kullanıma sunuldu.

Mac’inizi destekleyeceği en son macOS sürümüne nasıl yükselteceğiniz aşağıda açıklanmıştır.

 1. Başlat Uygulama mağazası.

 2. Tip “Mac os işletim sistemi” arama çubuğuna girin.

  App Store'da macOS güncellemeleri aranıyor.

 3. İndirmek istediğiniz macOS sürümünü bulun ve tıklayın GÖRÜŞ.

  App Store'da macOS Big Sur'u bulma.

 4. Tıklamak ALMAK indirmeye başlamak için. Onaylamak için Apple Kimliği parolanızı girmeniz veya Touch ID’yi kullanmanız gerekebilir.

  MacOS Big Sur'u App Store'dan İndirmek.

 5. İndirme tamamlandığında, kurulum otomatik olarak başlamalıdır. Bu işlemin tamamlanması birkaç saat kadar sürebilir.

SSS

 • Mac’te yazılımı nasıl güncellersiniz?

  App Store’u kullanarak bir Mac’te yazılımınızı güncel tutabilirsiniz. Aç Elma Herhangi bir güncellemeniz olup olmadığını görmek için menüyü seçin, ardından Uygulama mağazası yaparsan. App Store açıldığında, öğesini seçin. güncellemeler.

 • Mac’teki programları nasıl kaldırırsınız?

  seçin bulucu Dock’taki simgesini seçin, ardından Uygulamalar. Ardından, kaldırmak istediğiniz yazılımı Çöp simge. Veya bir klasördeyse, kaldırıcısı olup olmadığını kontrol edin ve ardından yükleyiciyi çalıştırın.

 • Mac’te nasıl yer açarsınız?

  Depolama alanında yer açmak için belgeleri, fotoğrafları ve diğer dosyaları iCloud’a aktarın. Ayrıca Depolama Yönetimi aracına gidebilir ve Depolamayı Optimize EdinApple TV filmlerini ve izlediğiniz programları ve eski e-posta eklerini otomatik olarak kaldıran . Son olarak, istenmeyen dosyaların birikmesini önlemek için Geri Dönüşüm Kutunuzu 30 gün sonra içeriğini otomatik olarak silecek şekilde ayarlayın.