Skip to content

Mac Os X’te Hızlı Bakış ile Bir Görüntü Klasörü Nasıl Görüntülenir

17 de Mayıs de 2021

Mac işletim sistemi, hayatınızı kolaylaştırmak için küçük mücevherlerle doludur. Bunlardan biri az bilinen Hızlı Bakış özelliğidir. Hızlı Bakış, Mac’lerde resimleri (ve diğer içerikleri) görüntülemek için bir kısayol sağlar. Resimlerinizin küçük resim dizinini veya hızlı slayt gösterisini görmek için Fotoğraflar’ı açmanıza veya herhangi bir üçüncü taraf yazılımı yüklemenize gerek yoktur. Bu makaledeki bilgiler Mac OS 10.8 Mountain Lion ve sonraki sürümler için geçerlidir. Burada macOS Big Sur’da (11) gösterilmektedir.

Hızlı Bakış Nasıl Açılır

Görüntülerle dolu bir klasörü görüntülemek, Hızlı Bakış özelliği ile yalnızca birkaç saniye sürer.

 1. Görüntülemek istediğiniz resimlerin bulunduğu klasörü bulup açmak için bir resim klasörüne çift tıklayın veya Finder’ı kullanın. Resimler her türlü ortamda olabilir – sabit disk, CD, flash sürücü veya hafıza kartı.

 2. Görmek istediğiniz resimleri seçin. Tüm klasörü istiyorsanız, klavye kısayolunu kullanın Komut+Bir tüm dosyaları seçmek için.

  Mac'teki bir klasördeki tüm dosyaların bir seçimi

 3. Basın Opsiyon+Boşluk çubuğu ilk görüntüyü tam ekran modunda açmak için. Hızlı Görünüm, seçilen görüntülerin slayt gösterisini otomatik olarak başlatır. Tam ekran görünümü istemiyorsanız, çift ​​ok Hızlı Görünüm görüntüsünün altındaki simgesine tıklayarak Pencere görünümüne gidin.

  Pencere düğmesi seçeneği vurgulanmış halde Hızlı Görünüm tam ekran görünümü

 4. Pencere görünümünde bir slayt gösterisi başlamıyor. Ancak, görüntüden görüntüye geçmek için ekranın üst kısmındaki gezinme oklarını kullanabilirsiniz. Yine de, tam ekran modunda olmadığınız sürece bazı seçenekler kullanılamaz.

  Gezinme oklarını gösteren pencere görünümünde Hızlı Bakış

  Hızlı Bakış’ı Kullanma

  Hızlı Bak’ı ilk kez kullandığınızda, görüntüler varsayılan olarak tam ekran olarak açılır ve her birinin altında ve siyah arka planda bir kontrol çubuğu bulunur. Slayt gösterisi modunda çalışırlar ve bir görüntüden diğerine geçmeyi siz seçmediğiniz sürece yavaşlatırlar. Oynat durdur bir fotoğraf üzerinde durmak için ekranın altındaki kontrol.

  Her Hızlı Bakış Ekranının alt kısmında bir kontrol çubuğu bulunur

  Kullanabilirsiniz Sağ ok kontrol çubuğunda veya klavyede görüntü grubunda ilerlemek için veya Sol ok Oynat veya Duraklat modunda geri gitmek için.

  Hızlı Bakışta Dizin Sayfası

  Görüntüleri bir slayt gösterisi aracılığıyla yavaşça taramakla ilgilenmiyor musunuz? Seçin Dizin Sayfası Siyah bir arka plan üzerinde seçilen görüntülerin tam ekranını görmek için Hızlı Bakış’ta herhangi bir fotoğrafın altındaki simge (dört kutu).

  Mac'te Hızlı Bakış'ta Dizin Görünümü

  Hızlı Bakış’ta gitmek için Dizin Görünümü’ndeki herhangi bir fotoğrafa dokunun.

  Hızlı Bakıştan Paylaşma

  Aradığınız fotoğrafı bulduğunuzda, Paylaşım görüntünün altındaki simgesi.

  Hızlı Bakış'ta paylaşım seçenekleri

  Fotoğrafı e-postayla gönderebilir, yakındaki bir cihaza AirDrop veya Fotoğraflar uygulamasına, bir Nota, Hatırlatıcıya veya Mesaja ekleyebilirsiniz. Hızlı Görünüm’den çıkmak için ESC klavyede veya tıkla Kapat görüntü kontrol çubuğunda. Göz At’ı açmanın başka bir yolu, klasör içeriğini seçmek ve Dosya > Hızlı bakış Mac menü çubuğunda veya Komut+Y klavyede.

  Fotoğrafların Ötesinde

  Hızlı Bakış yalnızca resimlerle çalışmaz. Belgeleri ve video gibi diğer medyayı içeren bir klasörle kullanılabilir. Düğmesine basmadan önce klasörü açmayı ve içindeki dosyaları seçmeyi unutmayın. Opsiyon+Boşluk çubuğu.