Skip to content

Mac OS’de Devam Etme Özelliğini Yönetme

11 de Mayıs de 2021

Özgeçmiş, macOS ve OS X’te sizi en son kullandığınız uygulamada yaptığınız işe hızlı bir şekilde geri döndürmek için kullanışlı bir yöntemdir. Bir uygulamadan çıktığınızda açmış olduğunuz pencereyi hatırlar ve uygulamayı (veya uygulamayı) bir sonraki açışınızda otomatik olarak açar. Özgeçmiş yararlı olabilir; aynı zamanda en sinir bozucu Mac özelliklerinden biri olabilir. Apple’ın, Resume’ün bireysel uygulamalarla ve genel sistemle nasıl çalıştığını yönetmek için kullanımı kolay bir arayüz sağlaması gerekiyor. Bu gerçekleşene kadar, bu ipucu size Devam Etme üzerinde biraz kontrol sağlayacaktır. Bu makaledeki bilgiler macOS Catalina (10.15) ile Mac OS X Lion (10.7) arası için geçerlidir.

Özgeçmiş Nasıl Kontrol Edilir

Özgeçmiş, işlevi genel olarak açıp kapatmanıza izin veren bir sistem tercihine sahiptir. Tüm uygulamalar için Devam Etmeyi açmak veya kapatmak için aşağıdaki adımları izleyin.

  1. Seçiniz Sistem Tercihleri -den Apple menüsü veya içindeki simgesini tıklayın Rıhtım.

  2. Seçin Genel tercih bölmesi.

    Genel vurgulanmış Mac Sistem Tercihleri ​​menüsü

  3. Devam Ettirmeyi etkinleştirmek için yanındaki kutunun Bir uygulamadan çıkarken pencereleri kapat yapar değil içinde bir onay işareti vardır. Özgeçmişi devre dışı bırakmak için, o kutuyu işaretleyin.

    Mac Genel tercihler ekranı

    Devam Ettirmeyi OS X Lion’da etkinleştirmek için, Uygulamalardan çıkarken ve yeniden açarken pencereleri geri yükleyin Kutu.

Genel olarak Devam Ettirmeyi açmak veya kapatmak, özelliği yönetmek için en iyi yaklaşım değildir. Muhtemelen Mac’inizin bazı uygulama durumlarını hatırlamasına ve diğerlerini unutmasına aldırış etmezsiniz. Bunu başarmanın birkaç yolu var.

Özgeçmiş Sadece Gerektiğinde Nasıl Kullanılır

Devam ettirmeyi global olarak kapatırsanız, bir uygulamadan çıktığınızda Option tuşunu kullanarak bunun kayıtlı durum özelliğini duruma göre kullanmaya devam edebilirsiniz. Basılı tutmak Seçenek tuşu seçtiğinizde Çık bir uygulamanın menüsünden “Çık” menü girdisini “Çık ve Windows’u Koru” olarak değiştirir. Uygulamayı bir sonraki başlatışınızda, tüm açık uygulama pencereleri ve içerdikleri belgeler veya veriler dahil olmak üzere kaydedilmiş durumu geri yüklenir.

Çık ve pencereleri koru seçeneği

Özgeçmiş’i global olarak açtığınızda, aynı durum bazında yaklaşımı yönetmek için de kullanabilirsiniz. Bu sefer kullandığınızda Seçenek tuşu, Çık menü girişi “Tüm Pencerelerden Çık ve Kapat” olarak değişir. Bu komut, uygulamanın tüm pencereyi unutmasına ve kaydedilen durumları belgelemesine neden olur. Uygulamayı bir sonraki başlatışınızda, varsayılan ayarları kullanılarak açılır.