Skip to content

Mac Sorunlarını Giderme: Mavi veya Siyah Ekranda Sıkışmış

16 de Mayıs de 2021

Mac’inizi açtığınızda, başlangıç ​​sürücünüzü ararken gri veya koyu, neredeyse siyah bir ekran görüntülemesi gerekir. Hangi rengin gösterileceği, Mac’inizin modeline ve yaşına bağlıdır. Sürücü algılandığında, Mac’iniz başlangıç ​​sürücünüzden önyükleme bilgilerini yüklerken ve ardından masaüstünü görüntülerken mavi bir ekran göreceksiniz. Bazı Mac kullanıcıları aslında mavi veya gri bir ekran görmez. Retina ekranların ve Mac’in artık desteklediği genişletilmiş renk alanlarının ortaya çıkmasıyla, eski mavi ve gri ekranlar yerleşik ekranlara sahip Mac’lerde çok daha koyu, neredeyse siyah görünebilir ve bu da ekranın hangi rengin olduğunu ayırt etmeyi zorlaştırır. Harici bir ekran kullanıyorsanız, gri ve mavi ekranlar arasındaki farkı yine de görebilmeniz gerekir. Ekran renklerini eski, klasik adlarıyla adlandıracağız, ancak bazı Mac kullanıcıları için, ekranlar neredeyse siyah veya siyah görüneceğinden, farkı algılamak çok zor olacaktır. Bu yazıda, bir Mac’in neden mavi ekrana takılıp kalabileceğine ve sorunun nasıl çözüleceğine bakacağız.

Pixabay

Mac’in Mavi Ölüm Ekranı

Mac’iniz mavi ekrana ulaştıysa, bazı olası sorunları hemen ortadan kaldırabiliriz. Mavi ekrana ulaşmak için Mac’inizin açılması, temel kendi kendine testi çalıştırması, beklenen başlangıç ​​sürücüsünün kullanılabilir olup olmadığını kontrol etmesi ve ardından başlangıç ​​sürücüsünden veri yüklemeye başlaması gerekir. Bu, Mac’inizin genel olarak oldukça iyi durumda olduğu anlamına gelir, ancak başlangıç ​​sürücünüzde bazı sorunlar olabilir veya bir USB veya Thunderbolt bağlantı noktası aracılığıyla Mac’inize bağlı bir çevre birimi yanlış davranıyor.

Çevre Birimi Sorunları

USB veya Thunderbolt aygıtları gibi çevre birimleri bir Mac’in mavi ekranda durmasına neden olabilir. Bu nedenle, mavi ekranın tüm Mac’inizin çevre birimlerinin bağlantısını kestiğini görürseniz denenecek ilk şeylerden biri. USB veya Thunderbolt kablolarını Mac’inizden çıkarmak mümkün olsa da, önce Mac’inizi kapatmak çok daha iyidir. Mac kapanana kadar güç düğmesini basılı tutarak Mac’inizi kapatabilirsiniz. Kapattıktan sonra, USB ve Thunderbolt kablolarını çıkarabilir ve ardından Mac’inizi yeniden başlatabilirsiniz. Mac’inizin çevre birimlerinin bağlantısını kesmek sorunu çözmezse, başlangıç ​​sürücüsünü onarmaya devam edin.

Başlangıç ​​Sürücüsünün Onarılması

Başlangıç ​​sürücünüz, çoğu Apple’ın Disk Yardımcı Programını kullanarak düzeltebileceğiniz bir veya daha fazla sorundan muzdarip olabilir. Sürücü hasarını onarmak için Drive Genius, TechTool Pro veya DiskWarrior gibi üçüncü taraf bir uygulama da kullanabilirsiniz. Mac’inizi başarılı bir şekilde başlatamayacağınız için, üzerinde bir sistem bulunan başka bir sürücüden veya bir DVD yükleme diskinden önyüklemeniz gerekir. OS X Lion veya sonraki bir sürümünü kullanıyorsanız, kurtarma diskinden önyükleme yapabilirsiniz; Bunu nasıl yapacağınızdan emin değilseniz, aşağıdaki bağlantıdaki kılavuzda talimatları bulacaksınız. Normal başlangıç ​​sürücünüzden başka bir başlatma seçeneğiniz yoksa, Mac’inizi tek kullanıcı modunda başlatarak sürücüyü onarmayı deneyebilirsiniz. Bu, Terminal benzeri bir ekrana yazdığınız komutları kullanarak Mac’inizle çalışmanıza olanak tanıyan özel bir başlangıç ​​ortamıdır. (Terminal, OS X veya macOS ile birlikte gelen metin tabanlı bir uygulamadır.) Tek kullanıcı modu, başlangıç ​​sürücüsünün tamamen işlevsel olmasını gerektirmediğinden, sürücü onarımlarını gerçekleştirmek için bazı komutları kullanabiliriz. Hangi yöntemi deneyeceğiniz önemli değil – başka bir başlangıç ​​sürücüsü, DVD, kurtarma diski veya tek kullanıcı modu – Mac’im kazanırsa sabit sürücümü nasıl onarabilirim bölümünde adım adım talimatlar bulacaksınız. Başlamıyor musun? kılavuz. Çoğu durumda, sürücünün onarılması Mac’inizin yeniden çalışmasını sağlar, ancak bu tür bir sorun sergileyen bir sürücünün bunu tekrar yapma olasılığının yüksek olduğunu unutmayın. Bunu, başlangıç ​​sürücünüzün sorun yaşadığına dair erken uyarı olarak alın ve sürücüyü yakında değiştirmeyi düşünün. Proaktif olun ve başlangıç ​​sürücünüzün yedeklerine veya klonlarına sahip olduğunuzdan emin olun.

Başlangıç ​​İzinlerini Düzeltme

Başlangıç ​​sürücüsünü onarmak çoğu kullanıcı için mavi ekran sorununu çözerken, Mac’in mavi ekranda donmasına neden olabilecek daha az yaygın bir sürücü sorunu var ve bu, izinleri yanlış ayarlanmış bir başlangıç ​​sürücüsüdür. Bu, bir elektrik kesintisi veya güç dalgalanması sonucunda ya da uygun kapatma işleminden geçmeden Mac’inizi kapatmanızdan kaynaklanabilir. Ayrıca, Terminal komutlarını denemek ve herhangi bir erişime izin vermemek için başlangıç ​​sürücüsünün izinlerini yanlışlıkla değiştirmeyi sevenlerin de başına gelebilir. Evet, tüm erişimi reddetmek için bir sürücü ayarlamak mümkündür. Bunu başlangıç ​​sürücünüze yaparsanız, Mac’iniz önyükleme yapmaz. Erişimi olmayan bir sürücüyü düzeltmenin iki yolunu göstereceğiz. İlk yöntem, Mac’inizi başka bir başlangıç ​​sürücüsü veya bir yükleme DVD’si kullanarak başlatabileceğinizi varsayar. Başka bir başlangıç ​​cihazına erişiminiz yoksa ikinci yöntemi kullanabilirsiniz.

Başka Bir Aygıttan Önyükleme Yaparak Başlangıç ​​Sürücüsü İzinlerini Değiştirme

 1. Mac’inizi başka bir başlangıç ​​aygıtından önyükleyin. Bunu Mac’inizi başlatıp seçenek tuşunu basılı tutarak yapabilirsiniz. Mevcut başlangıç ​​cihazlarının bir listesi görüntülenecektir. Bir aygıt seçin ve Mac’iniz önyüklemeyi bitirmek için onu kullanacaktır.

 2. Mac’iniz masaüstünü görüntülediğinde, izin sorununu düzeltmeye hazırız. / Applications / Utilities klasöründe bulunan Terminal’i başlatın.

 3. Terminal’e aşağıdaki komutu girin. Başlangıç ​​sürücüsünün yol adının etrafında tırnak işaretleri bulunduğunu unutmayın. Bu, sürücü adı boşluk dahil herhangi bir özel karakter içeriyorsa, komutla çalışacağından emin olmak için gereklidir. Startdrive’ı sorun yaşayan başlangıç ​​sürücüsünün adıyla değiştirdiğinizden emin olun: sudo chown root “/ Volumes / startupdrive /”

 4. Enter veya geri dön düğmesine basın.

 5. Yönetici şifrenizi girmeniz istenecektir. Bilgileri girin ve enter veya geri dön tuşuna basın.

 6. Aşağıdaki komutu girin (tekrar, startupdrive’ı başlangıç ​​sürücünüzün adıyla değiştirin sudo chmod 1775 “/ Volumes / startupdrive /”

 7. Enter veya geri dön düğmesine basın.

Başlangıç ​​sürücünüz artık doğru izinlere sahip olmalı ve Mac’inizi önyükleyebilmelidir.

Kullanılabilir Başka Bir Başlangıç ​​Cihazınız Yoksa Başlangıç ​​Sürücüsü İzinleri Nasıl Değiştirilir

 1. Kullanacak başka bir başlangıç ​​aygıtınız yoksa, özel tek kullanıcılı başlatma modunu kullanarak başlangıç ​​sürücüsünün izinlerini yine de değiştirebilirsiniz.

 2. Command ve s tuşlarını basılı tutarken Mac’inizi başlatın.

 3. Ekranınızda birkaç satırlık kayan metin görene kadar her iki tuşu da basılı tutmaya devam edin. Eski moda bir bilgisayar terminali gibi görünecek.

 4. Metin kaydırmayı durdurduğunda görünen komut istemine şunu girin: mount -uw /

 5. Enter veya geri dön düğmesine basın. Şu metni girin: chown root /

 6. Enter veya geri dön düğmesine basın. Aşağıdaki metni girin: chmod 1775 /

 7. Enter veya geri dön düğmesine basın. Aşağıdaki metni girin: Çıkış

 8. Enter veya geri dön düğmesine basın.

 9. Mac’iniz şimdi başlangıç ​​sürücüsünden önyüklenecektir.

Hala sorun yaşıyorsanız, bu makalenin önceki bölümlerinde açıklanan yöntemleri kullanarak başlangıç ​​sürücüsünü onarmayı deneyin.