Skip to content

Mac ve Windows Çalışma Grubu Adını Yapılandırın

18 de Nisan de 2021

Dosya paylaşımının olabildiğince kolay çalışması için hem Mac’iniz hem de Windows PC’niz aynı çalışma grubu adına sahip olmalıdır. Çalışma grubu, Microsoft’un aynı yerel ağdaki bilgisayarların kaynakları paylaşmasına izin vermek için kullandığı bir yöntem olan WINS’in (Windows İnternet Adlandırma Hizmeti) bir parçasıdır. Neyse ki Apple, OS X ve macOS’ta WINS desteği içeriyor, bu nedenle iki sistemin ağda birbirini tanımasını sağlamak için yalnızca birkaç ayarı onaylamamız veya muhtemelen bir değişiklik yapmamız gerekiyor.

Ekran görüntüsü Coyote Moon, Inc.’in izniyle kullanılmıştır.

Dosya Paylaşımı: Mac’in Çalışma Grubu Adını Yapılandırın

Bu kılavuz, çalışma grubu adlarını hem Mac’inizde hem de PC’nizde nasıl ayarlayacağınızı gösterecektir. Ana hatlarıyla belirtilen adımlar OS X Mountain Lion ve Windows 8’e özgü olsa da, işlem Mac işletim sisteminin çoğu sürümünde benzerdir ve burada ve orada yalnızca biraz farklı bir öğe adı görünür. Aynı şey Windows için de söylenebilir, temel konsept sürümden sürüme aynı kaldı.

Mac’inizde Çalışma Grubu Adını Ayarlayın

Apple, Mac’lerde varsayılan çalışma grubu adını ÇALIŞMA GRUBU olarak ayarlar. Bu, Microsoft’un Windows’ta ayarladığı varsayılan çalışma grubu adının aynısıdır. Mac’inizin veya PC’nizin varsayılan ağ ayarlarında hiç değişiklik yapmadıysanız, bu adımı atlayabilirsiniz, ancak her şeyin doğru şekilde yapılandırıldığını onaylamak için onu takip etmenizi öneririz.

Çalışma Grubu Adını Onaylayın

 1. Mac aygıtınızda Sistem Tercihleri Sistem Tercihlerini seçerek elma menüsünü veya Dock’taki Sistem Tercihleri ​​simgesini seçerek.

  MacOS'ta Sistem Tercihleri.

 2. Seçin simgesi.

  Ağ Seçiliyor.

 3. Soldaki ağ bağlantı noktaları listesinde, yanında yeşil nokta olan bir veya daha fazla öğe görmelisiniz. Bunlar şu anda aktif ağ bağlantılarınızdır. Birden fazla aktif ağ bağlantı noktasına sahip olabilirsiniz, ancak biz sadece listenin en üstüne en yakın yeşil nokta ile işaretlenmiş olanla ilgileniyoruz. Bu, varsayılan ağ bağlantı noktanızdır; çoğumuz için ya Wi-Fi ya da Ethernet olacak.

  MacOS'ta çeşitli kullanılabilir ağ bağlantıları.

 4. Etkin varsayılan ağ bağlantı noktasını vurgulayın, ardından ileri sağ alt taraftaki düğme.

  Gelişmiş seçiliyor.

 5. Görünen pencerede, KAZANANLAR sekmesi.

  WINS sekmesinin seçilmesi.

 6. Burada, Mac’inizin NetBIOS adını ve Çalışma Grubu adını göreceksiniz. Çalışma grubu adı, Windows PC’nizdeki Çalışma Grubu adıyla eşleşmelidir. Aksi takdirde, Mac’inizdeki adı veya PC’nizdeki adı değiştirmeniz gerekecektir. Mac’inizin Çalışma Grubu adı PC’nizdeki adla eşleşiyorsa, bir ağ üzerinden dosya paylaşmaya hazırsınız demektir.

Mac’inizdeki Çalışma Grubu Adını Değiştirme

Mac’inizin mevcut ağ ayarları etkin olduğu için, ağ ayarlarının bir kopyasını oluşturacağız, kopyayı düzenleyeceğiz ve ardından Mac’e yeni ayarları kullanmasını söyleyeceğiz. Bu şekilde yaparak, ayarları düzenlerken bile ağ bağlantınızı koruyabilirsiniz. Bu yöntem ayrıca, canlı ağ parametrelerini düzenlerken ara sıra ortaya çıkabilecek bazı sorunları önleme eğilimindedir.

 1. Açık Sistem Tercihleri ve seçin .

  Ağ Seçiliyor.

 2. Konum açılır menüsünde, muhtemelen geçerli konum adını not alın. Otomatik.

  Konum Seçiliyor.

 3. Seçin yer açılır menüyü seçin ve ardından Konumları Düzenleyin.

  Konumları düzenle'yi seçin.

 4. Mevcut ağ konumlarının bir listesi görüntülenecektir. Yukarıda not ettiğiniz konum adının seçildiğinden emin olun. Pencerenin alt kısmındaki dişli veya dişli simgesini seçin ve ardından Yinelenen Konum. Yeni konum, orijinal konumla aynı ada sahip olacak ve buna “kopya” kelimesi eklenmiş olacaktır. Otomatik Kopyalama. Varsayılan adı kabul edebilir veya değiştirebilirsiniz.

  Yinelenen Konumu Seçme.

 5. Seçiniz Bitti. Konum açılır menüsünün artık yeni konumunuzun adını görüntülediğine dikkat edin.

  Bitti seçiliyor.

 6. Sağ alt köşesinde tercihler bölmesi, seçin ileri.

  Gelişmiş seçiliyor.

 7. Açılan pencerede, KAZANANLAR sekmesi. Artık konum ayarlarımızın bir kopyası üzerinde çalıştığımıza göre, yeni Çalışma Grubu adını girebiliriz.

  WINS sekmesinin seçilmesi.

 8. Çalışma Grubu alanına yeni Çalışma Grubu adını girin. Unutmayın, Windows PC’nizdeki Çalışma Grubu adıyla aynı olmalıdır. Harflerin durumu hakkında endişelenmeyin; İster küçük ister büyük harf girin, hem Mac OS X hem de Windows harfleri tümü büyük olacak şekilde değiştirecektir.

  Yeni bir Çalışma Grubu adı girme.

 9. Seçiniz TAMAM MI, ardından seçin Uygulamak. Ağ bağlantınız kesilecek, yeni Çalışma Grubu adıyla yeni oluşturduğunuz yeni konum değiştirilecek ve ağ bağlantısı yeniden kurulacaktır.

  Tamam seçiliyor.

Windows PC Çalışma Grubu Adınızı Ayarlayın

Dosyaları iki platform arasında kolayca paylaşmak için, Windows PC’nizin Mac’inizdekiyle aynı çalışma grubu adına sahip olması gerekir. Microsoft ve Apple aynı varsayılan çalışma grubu adını kullanır: WORKGROUP. Ağ ayarlarınızda herhangi bir değişiklik yapmadıysanız, bu sayfayı atlayabilirsiniz. Hem çalışma grubu adının doğru yapılandırıldığını onaylamak hem de Windows 8 ayarlarınızda gezinmeye daha aşina olmak için yine de okumanızı öneririz.

Windows Çalışma Grubu Adınızı Onaylayın

 • Windows PC’niz Masaüstünü gösteriyorsa, Dosya Gezgini görev çubuğundaki simgesine sağ tıklayın ve ardından Bilgisayar öğe (Windows’un sonraki sürümlerinde adı Bu bilgisayar) Dosya Gezgini penceresinin kenar çubuğunda. Seçiniz Özellikleri açılır menüden.
 • Windows PC’niz şu anda Başlangıç ​​ekranını gösteriyorsa, boş bir alana sağ tıklayın. Görev çubuğu açıldığında, şunu seçin: Tüm Uygulamalar. Sağ tıklayın Bilgisayar veya Bu bilgisayar döşeyin ve seçin Özellikleri menü çubuğundan.

Buraya nasıl geldiğiniz önemli değil, şimdi Masaüstünü Sistem pencere açık. İçinde Bilgisayar adı, Alan adı, ve Çalışma grubu bölümünde mevcut çalışma grubu adını göreceksiniz. Mac’inizdeki çalışma grubu adıyla aynıysa, aşağıdaki talimatları atlayabilirsiniz.

Windows Çalışma Grubu Adınızı Değiştirme

 1. Sistem penceresi açıkken seçin Ayarları değiştir Bilgisayar Adı, Etki Alanı ve Çalışma Grubu bölümünde.

  Windows 10'da Ayarları Değiştir'i seçme.

 2. Sistem Özellikleri iletişim kutusu açılacaktır. Seçin Bilgisayar adı sekmesini seçin, ardından Değişiklik.

  Değiştir seçiliyor.

 3. İçinde Çalışma grubu alanına yeni çalışma grubu adını girin ve ardından TAMAM MI.

  Çalışma Grubu adını değiştirme.

 4. Birkaç saniye sonra, sizi yeni çalışma grubuna davet eden bir iletişim kutusu açılacaktır. Seçiniz TAMAM MI.

  Çalışma grubu karşılama mesajına katılıyor.

 5. Değişiklikleri uygulamak için bilgisayarınızı yeniden başlatmanız gerektiği söylenecektir. Seçiniz TAMAM MI.

  Windows 10'da gerekli bildirimi yeniden başlatın.

 6. Açık olan tüm pencereleri kapatın ve ardından bilgisayarınızı yeniden başlatın.

  Yeniden başlatma istemi.

Sıradaki ne?

Artık Mac’inizin OS X Mountain Lion veya sonraki bir sürümünü çalıştırdığından ve Windows 8 veya sonraki bir sürümünü çalıştıran PC’nizin aynı çalışma grubu adını kullandığından emin olduğunuza göre, dosya paylaşım seçeneklerinin geri kalanını yapılandırmaya geçme zamanı. Mac’inizin dosyalarını bir Windows PC ile paylaşmayı planlıyorsanız, Dosyaları Ağ Üzerinden Paylaşma kılavuzumuza göz atın.