Skip to content

Mac veya Windows Yazı Tipi Dosyaları Nasıl Bulunur?

30 de Mayıs de 2021

Bilinmesi gereken

 • Windows’ta TrueType ve OpenType yazı tipleri için varsayılan konum: Yazı Tipleri Klasör. Giriş Yazı Tipleri açmak için Windows arama çubuğunda.
 • MacOS’ta TrueType ve OpenType yazı tipleri için varsayılan konum: sistem > Kütüphane > Yazı Tipleri.
 • .ttf, .ttc ve .otf gibi dosya adı uzantılarına sahip yazı tipi dosyaları başka klasörlerde bulunabilir; aramayı dene *.[filename extension].

Bu makale, Windows veya Mac bilgisayarınızda TrueType, OpenType ve Type 1 yazı tipi dosyalarını nasıl ve nerede bulacağınızı gösterir.

Granger Wootz / Getty Images

Windows TrueType ve OpenType Yazı Tipleri

Gerçek dosyalar herhangi bir yerde olsa da, Windows’ta yüklü TrueType ve OpenType yazı tiplerinin varsayılan konumu Yazı Tipleri klasöründedir. Tüm Windows TrueType yazı tiplerinin bir uzantısı .ttf veya .ttc’dir. OpenType yazı tiplerinin bir uzantısı .ttf veya .otf’dir. Windows Yazı Tipi klasörü dışındaki dizinlerde ve klasörlerde, Ayrıntılar görünümü yazı tipi adını göstermez; sadece dosya adını gösterir. Ancak dosya adına çift tıklarsanız yazı tipi adı görüntülenir.

Windows Tip 1 Yazı Tipleri

Tip 1 yazı tipleri için varsayılan konum ya psfonts ya da psfonts/pfm dizinidir. TrueType yazı tiplerinde olduğu gibi, dosyalar herhangi bir yerde bulunabilir. 2000/XP ve daha eski işletim sistemleri için, Type 1 (PostScript) yazı tipi için gerekli her iki dosyayı da bulmak için Adobe Type Manager Light (ATM) veya diğer yazı tipi yönetim yazılımını kullanın. ATM açıkken, Yazı Tipleri penceresinde bir yazı tipi adını vurgulayın, ardından Dosya > Özellikleri. Bir açılır pencere, iki dosyanın tam yolunu gösterir. Her Windows Tip 1 yazı tipi bir .pfm ve bir .pfb dosyası kullanır. Hem .pfb hem de .pfm dosyalarının simgesi, Adobe için küçük harfli bir ‘a’ komut dosyasına sahip sivri uçlu bir sayfadır.

Macintosh TrueType ve OpenType Yazı Tipleri

Mac’te yazı tiplerini ve dosyaları bulmak, Windows’tan biraz daha kolaydır. Sistem 7.1 ve sonraki sürümlerde tüm sistem yazı tiplerinin varsayılan konumu, Sistem klasörünün içindeki Yazı Tipleri klasörüdür. Her TrueType veya OpenType yazı tipi için yalnızca bir dosya vardır. TrueType dosya uzantısı .ttf veya .ttc’dir. OpenType dosya uzantısı .otf veya .ttf’dir.

 1. Altında Git macOS Finder’da menü öğesini seçin Bilgisayar. Alternatif olarak, klavye kısayolunu kullanın Vardiya+Komut+C.

  MacOS Finder'da Git menüsü altındaki bilgisayar

 2. Seç Macintosh HD.

 3. sistem Klasör.

 4. Seç Kütüphane.

 5. yazı tipleri vardır Yazı Tipleri Klasör.

  macOS Finder'da Fonts dosyasının yolu

Macintosh Tip 1 Yazı Tipleri

Mac’te çok fazla Postscript Type 1 yazı tipi bulamazsınız. Bu yazı tiplerini kullanıcının Kütüphane > Yazı Tipleri ve bilgisayarın içinde Kütüphane > Yazı Tipleri. Bir Tip 1 yazı tipini taşırsanız veya bir yazı tipini birine gönderirseniz, her Tip 1 yazı tipi için hem bitmap (ekran) bavulunu hem de anahat (yazıcı) dosyasını iletin.

 1. itibaren Bulucu masaüstündeki menüsünde, düğmesini basılı tutarken Git’i tıklayın. Seçenek anahtar.

 2. Seç Kütüphane.

  macOS'te Git menüsü altındaki kitaplık

 3. Yazı Tipleri Klasör.

  macOS Finder'daki Yazı Tipleri klasörü

 4. Yazı tipi dosyaları bu klasördedir.

Bitmap yazı tipi simgesi, harfin bulunduğu sivri uçlu bir sayfa olarak görünür. bir. Tip 1 yazı tipleri için her bitmap dosya adı, nokta boyutunu içerir (örneğin, Times 10). Sistem 7.1 veya sonraki sürümlerde, bir yazı tipine ilişkin tüm bit eşlem dosyaları, Yazı Tipleri klasöründe bir çantada bulunur. Anahat dosyası simgesi bir harf olarak görünür bir yatay çizgilerin önünde. Çoğu Tip 1 anahat dosyası, yazı tipi adının ilk beş karakteri ve ardından her stilin ilk üç karakteri kullanılarak adlandırılır (örneğin, Helvetica Bold için “HelveBol” ve Times Bold Italic için “TimesBolIta”). Anahat dosya adı bir nokta boyutu içermez.

Yazı Tipleri ve Dosya Adları

TrueType ve OpenType yazı tiplerinin her biri tek bir dosyadan oluşur. Adobe Postscript Type 1 yazı tiplerinin düzgün çalışması için iki dosya gerekir – bir .pfm (Yazıcı Yazı Tipi Metrikleri) ekran yazı tipi dosyası ve bir .pfb (Yazıcı Yazı Tipi İkili) yazıcı yazı tipi dosyası. Yazı tiplerinin dosya adları en iyi ihtimalle şifrelidir. Uzantı genellikle sahip olduğunuz yazı tipinin en iyi göstergesidir. Tip 1 yazı tipleri için iki dosya genellikle farklı klasörlerde bulunur.