Skip to content

MacBook Air Nasıl Silinir

10 de Mayıs de 2021

MacBook Air’inizi satmak ve güvenliğiniz için verilerini silmek veya yeni bir macOS kurulumuyla baştan başlamak istiyorsanız, bilgisayarınızdaki tüm verileri temizlemek için bu öğreticiyi izleyin. MacBook’unuzu fabrika varsayılan ayarlarına sıfırlama, tüm kişisel verilerinizi kaldıran veya bir işletim sistemi kurmadan bilgisayar sürücüsünü tamamen silme seçenekleriniz vardır, bu nadiren daha iyi bir seçimdir. Bu eğitimdeki bilgiler macOS Big Sur (11) ile macOS High Sierra (10.13) arası için geçerlidir. İşletim sisteminin eski sürümleri benzer adımları izler. Bu işlem, dosyalar, fotoğraflar, videolar ve programlar dahil bilgisayarınızdaki tüm verileri siler. Devam etmeden önce verilerinizin bir kopyasını almak için aşağıdaki yedekleme prosedürünü izleyin.

MacBook Air’inizi Yedekleme

MacBook Air’inizi silmeye başlamadan önce, bir kopya elde etmek için makinedeki tüm verileri yedekleyin. Bilgisayarı sildiğinizde dizüstü bilgisayarda kalan tüm veriler kalıcı olarak kaybolur. Mac’inizde yüklü olan Time Machine’i kullanarak MacBook’unuzu harici bir depolama aygıtına yedeklemek için şu adımları izleyin:

 1. MacBook Air’inizin bağlantı noktasına harici bir depolama aygıtı takın. Yedekleme amacıyla harici bir sürücü satın alırken, sürücünün dahili sürücünüzü kapsayacak kadar yeterli kapasiteye sahip olduğundan emin olun.

 2. Açık Sistem Tercihleri Mac’inizde.

 3. Tıklayın Zaman makinesi.

  Zaman Makinesi Seçeneği

 4. Seçin Yedekleme Diski Seçin veya Disk Seçin seçeneği.

 5. Seçin Usb depolama cihazı ve tıkla Disk Kullan.

 6. Sonraki ekranda şunu seçin: Kayıt etmek.

Birkaç dakika içinde yedekleme işlemi başlar. İlk yedeklemeniz, makinenizde ne kadar veri olduğuna bağlı olarak birkaç saat veya daha uzun sürebilir. Time Machine’in ilk yedeklemeyi ne zaman bitirdiğini onaylamak için Time Machine tercih bölmesini tekrar kontrol edin. En son yedeklemesinin ne zaman tamamlandığını not edecektir. Daha fazla bilgi için, Time Machine kullanımıyla ilgili ayrıntılı eğitimimize göz atın.

MacBook’unuzda iCloud’dan Çıkış Yapın

MacBook Air’inizi silmeden önce, iCloud’dan ve Mac’imi Bul gibi hizmetlerden çıkış yapmak iyi bir fikirdir. Söz konusu özelliklerden çıkış yapmazsanız, gelecekteki kullanıcılardan oturum açma bilgileriniz istenebilir. Aygıtınızda iCloud’dan kolayca çıkış yapmak için şu adımları izleyin:

Ekran Görüntüsü iCloud'dan Çıkış Yap

 1. Açık Sistem Tercihleri Mac’inizde.

 2. Seçiniz iCloud. (MacOS’in daha yeni sürümlerinde, Apple kimliginiz > iCloud.)

 3. Tıklayın Oturumu Kapat. (MacOS’in daha yeni sürümlerinde, Genel Bakış > Oturumu Kapat.) İCloud’dan çıkış yaparken parolanızı girmeniz istenebilir.

 4. İletişim kutusu iCloud verilerinizin bir kopyasını saklamak isteyip istemediğinizi sorduğunda, Bir Kopyasını Saklayın.

MacBook Air’inizi Silme ve macOS’u Yeniden Yükleme

Sıfırdan başlamak için makinenizi temizliyorsanız veya birimi başka bir kişiye satıyorsanız veya hediye ediyorsanız, bilgisayarın kullanılabilir olması için onu silin ve macOS’u yeniden yükleyin. Başarılı bir şekilde yapılırsa, Mac’in yazılımı, üniteyi ilk kez kutusundan çıkardığınızda olduğu gibi görünür.

MacOS Mojave ekran görüntüsü

elma
Aşağıdaki adımlar, MacBook’unuzun dahili depolama aygıtını tamamen silecektir; tüm veriler ve bilgiler kaybolacaktır.

 1. Mac’inizi bilgisayardan kapatarak başlayın. elma menü veya güç Klavyenizde bir kez düğmesine basın.

 2. Bilgisayarınız tamamen kapandığında, Komut ve R MacBook’unuzun klavyesindeki tuşlar aynı anda.

 3. Önceki tuşları bırakmadan, MacBook Air’inizi açın. güç buton.

 4. Ekranda Apple logosunu veya Dönen Küre’yi gördüğünüzde, Komut ve R anahtarlar.

 5. Bilgisayarın Kurtarma Moduna başlamasına izin verin, macOS Yardımcı Programlar penceresi görüntülendiğinde devam edebilirsiniz.

 6. İçinde macOS Yardımcı Programları pencere, seç MacOS’i yeniden yükleyin.

 7. Tıklayın Devam et macOS yükleyiciyi başlatmak için. MacOS yükleyici, devam etmeden önce diskinizin kilidini açmanızı veya Mac parolanızı girmenizi isteyebilir.

 8. MacBook’unuz eski diski silip macOS’u yükledikçe birkaç kez yeniden başlatılacaktır. Bir ilerleme çubuğu size kalan tahmini süreyi gösterir.

 9. Bu tamamlandığında, bilgisayarı kurmaya başlamak için makine Kurulum Yardımcısı’nı başlatır. Mac’i sattığınız veya hediye ettiğiniz için kurmak istemiyorsanız, Komut+Q Sihirbazdan çıkın ve ardından bilgisayarınızı kapatın.

MacOS’i Yeniden Yüklemeden MacBook Air’inizi Silme

Verilerinizin harici bir depolama cihazına yedeklendiğini onayladıktan sonra, MacBook Air’inizin tüm bilgileri içeren dahili deposunu silmeye başlayabilirsiniz. Makineyi silmek ve macOS’u yeniden yüklemek istemiyorsanız, işleme başlamak için aşağıdaki talimatları izleyin:

MacBook Air'inizi Silme

Aşağıdaki adımlar, MacBook’unuzun dahili depolama aygıtını tamamen silecektir; tüm veriler ve bilgiler kaybolacaktır.

 1. Mac’inizi bilgisayardan kapatarak başlayın. elma menü veya güç Klavyenizde bir kez düğmesine basın.

 2. Bilgisayarınız tamamen kapandığında, Komut ve R MacBook’unuzun klavyesindeki tuşlar aynı anda.

 3. Önceki tuşları bırakmadan MacBook Air’inizi açın.

 4. Ekranda Apple logosunu veya Dönen Küre’yi gördüğünüzde, Komut ve R anahtarlar.

 5. Bilgisayarın Kurtarma Moduna başlamasına izin verin. MacOS Utilities penceresini gördüğünüzde devam edin.

 6. İçinde macOS Yardımcı Programları pencere, seç Disk Yardımcı Programı.

 7. Altında Görünüm menü seçeneği, seçin Tüm Cihazları Göster.

  Tüm Cihazları Göster

 8. Altında Görünüm menü düğmesi, makinenize bağlı sürücülerdir. Birincil sürücünüzü seçin; içinde Macintosh HD içerir.

 9. Sürücünüz seçildikten sonra Sil.

 10. İçinde Sil penceresini açın, tüm ayarları olduğu gibi bırakın ve Sil.

 11. Mac’inizi yeniden başlatın. Başarıyla silindiyse, makineniz bir klasör simgesinde yanıp sönen soru işareti olarak açılacaktır.

Ek macOS Kurulum Seçenekleri

Varsayılan olarak, Komut+R Mac’inizi yeniden başlattığınızda, makinenize yüklenmiş olan en son macOS sürümünü yüklemenize yol açar. Bununla birlikte, önyükleme sırasında iki ek seçenek mevcuttur ve bunlar aşağıdaki gibidir:

 • Basın Opsiyon+Komut+R MacBook Air’iniz ile uyumlu en son macOS sürümünü yüklemek için.
 • Basın Vardiya+Opsiyon+Komut+R Mac ile birlikte gelen macOS sürümünü yüklemek için. MacBook Air’iniz daha eskiyse, mevcut olan en yakın sürümü yükleyecektir.