Skip to content

MacBook Ekranı Nasıl Temizlenir

14 de Nisan de 2023

Bu makalede, bir MacBook ekranının uygun malzemeler ve yöntemler kullanılarak güvenli bir şekilde nasıl temizleneceği açıklanmaktadır.

MacBook Ekranı Nasıl Temizlenir

MacBook’unuzun ekranını temizlemek, değerini ve işlevini korumanın genellikle gözden kaçan bir yoludur. Temiz bir ekran, potansiyel olarak aşındırıcı veya aşındırıcı maddeleri ekrandan uzak tutarak uzun süreli aşınma veya hasar riskini azaltır. Mikrofiber bez, MacBook ekranını temizlemek için en iyi araçtır. Mikrofiber kıyafetleri çevrimiçi olarak veya çoğu hırdavatçıda bulabilirsiniz.

 1. Temiz, taze bir mikrofiber bezi paketinden çıkarın. Her temizlik için yeni bir mikrofiber bez kullanmak en güvenli yöntemdir, ancak israf gibi gelebilir. Bir mikrofiber bezi yıkanıp kurutulduktan sonra tekrar kullanmak genellikle güvenlidir. Kumaşta sıkışabilecek küçük parçacıklar olup olmadığını dikkatlice inceleyin.

 2. MacBook ekranını rahat bir açıyla eğin. Işığın ekrandan yansımasına izin veren bir açı bulun çünkü bu, kiri ve pisliği görmeyi kolaylaştırır.

 3. MacBook ekranının üst kısmındaki bezi soldan sağa (veya tam tersi) hafifçe silin.

  Mikrofiber bezle temizlenmiş bir MacBook Pro ekranı.

 4. Bezi ters çevirin veya kullanılmayan bir taraf kalacak şekilde katlayın. Temizlenen ilk bölümün hemen altındaki ekran alanı boyunca silin. Her kaydırmadan sonra her zaman bezin kullanılmayan tarafına dönün. Daha önce kullanılan bir kenarda ekranı çizebilecek aşındırıcı kir ve kiri olabilir.

  Mikrofiber bezle temizlenen bir MacBook Pro ekranı.

 5. Tüm ekran temizlenene kadar bu adımları tekrarlayın.

  Masanın üzerinde temiz ekranı açık bir MacBook Pro.

MacBook Ekranı Suyla Nasıl Temizlenir

Kuru bir mikrofiber bez, MacBook ekranındaki kiri, kiri ve yağın çoğunu temizleyebilir, ancak kuru bir bezle silinmeyen kalıcı lekelerle karşılaşabilirsiniz. Dikkatli bir şekilde dokunmanız gerekse de, su sorunu çözecektir.

 1. MacBook’unuzu kapatın ve güç bağlantısını kesin.

 2. Küçük bir kaseye az miktarda su (en fazla bir çorba kaşığı) dökün.

  Bir bardağa dökülmek üzere olan bir çorba kaşığı su dolu.

 3. Temiz bir mikrofiber bezi kaseye batırın. Başparmağınızdan büyük olmayan bir yeri ıslatmaya çalışın.

  Bir bardak suya yerleştirilmiş bir mikrofiber bez.

 4. Fazla suyu çıkarmak için bezi sıkıca sıkın.

 5. Bezin ıslak kısmını zahmetli lekeye hafifçe uygulayın. Bezin ıslak kısmını lekeye hafifçe sürtün.

  MacBook Pro ekranını temizlemek için kullanılan bir mikrofiber bez.

 6. Gerekirse yukarıdaki adımları birkaç kez tekrarlayın.

 7. Geri çevirmeden önce MacBook’unuzu dikkatlice inceleyin. Bezden sızmış olabilecek ıslak noktalar olup olmadığına bakın ve gerektiği gibi kurutun. Çoğu MacBook’ta ekran menteşesinin üzerinde bulunan klavyeye ve fan havalandırmasına özellikle dikkat edin. Bu alanlar, suyun iç kısımlara damlamasına izin vererek ciddi hasara neden olabilir.

MacBook Ekranını Islak Mendil ile Temizleyebilir miyim?

Su lekeyi çıkarmazsa, su yerine temizleme solüsyonu kullanmaya geçebilirsiniz. Apple’ın ürünlerini temizlemeyle ilgili resmi destek sayfası, yüzde 70 izopropil alkollü mendil, yüzde 75 etil alkollü mendil veya Clorox marka dezenfekte edici mendil kullanımını onaylıyor. Kısacası, MacBook ekranınızı temizlemek için ıslak mendil kullanabilirsiniz, ancak yukarıda açıklanan temizlik ürünlerini kullanıyorlarsa.

MacBook Ekranını Temizlemek İçin Neleri Kullanmamalısınız?

Çamaşır suyu, hidrojen peroksit gibi daha keskin temizlik solüsyonlarından ve daha önce açıklananlardan daha konsantre alkollü solüsyonlardan kaçınmalısınız. Apple, kullanımlarına karşı resmi olarak uyarıyor; geçmişte ekrana zarar verdikleri biliniyordu. Süngerler, havlular, kağıt havlular ve temizleme fırçaları gibi aşındırıcılardan kaçının. Sprey kullanmayın. Bir sprey, nemin MacBook’unuzun neresine düştüğünü kontrol etmeyi zorlaştırarak, bazılarının iç kısımlara sızma olasılığını artırır.

SSS

 • MacBook ekranımda gözlük temizleyici kullanabilir miyim?

  Evet. Gözlükler ve kameralar için üretilmiş temizleyiciler, MacBook ekranlarında güvenle kullanılabilir. Mikrofiber bir beze az miktarda uygulayın ve ekranı nazikçe silin.

 • MacBook klavyemi nasıl temizlerim?

  MacBook klavyenizi temizlemek için basınçlı hava kullanın. Daha derin bir temizlik için, ovma alkolü veya temizleme jeli kullanın.

 • MacBook’umun sabit diskini nasıl silerim?

  MacBook’unuzun sabit diskini silmek için Sistem Tercihleri’ne gidin ve Tüm içeriği sil. macOS Big Sur veya önceki sürümlerinde, Kurtarma Modundan geçmelisiniz. Mac’inizi başka bir cihazdan uzaktan da silebilirsiniz.

 • MacBook’umu daha hızlı hale getirmek için nasıl temizlerim?

  Mac’inizin performansını artırmak için ihtiyacınız olmayan oturum açma öğelerini kaldırın, disk alanı boşaltın, pencere öğelerini devre dışı bırakın ve bellek kullanımınızı izlemek için Activity Monitor’ü kullanın. İleri düzey kullanıcılar için, Mac’inizi Terminal ile hızlandırın.