Skip to content

MacBook Nasıl Kilitlenir

13 de Mayıs de 2021

Dijital cihazlarımız hayatlarımız hakkında geniş bilgiler barındırır ve henüz yapmadıysanız, içeriğini güvende tutmak için MacBook’unuzu macOS ile kilitlemeyi düşünmelisiniz. Bilgisayarınızı ilk kurduğunuzda, makineniz için bir parola seçmiştiniz – makinenin içeriğini erişemeyecek kişilerden uzakta kilitlemek için MacBook parolanızı kullanmayı öğrenin.

Kullanıcılar için Otomatik Oturum Açmayı Devre Dışı Bırak

Bilgisayarınızı ilk başlattığınızda, otomatik olarak oturum açıp sizi masaüstünüze getirebilir, ancak kullanışlı olsa da, bu özellik son derece güvensizdir; herkesin makinenize erişmesine izin verir. MacBook’unuzun makineyi açarken sizden bir parola istemesi için şu adımları izleyin:

 1. Tıkla elma ikon, ekranınızın sol üst köşesinde bulunur.

 2. Seçin Sistem Tercihleri seçeneği.

 3. Sunulan simgelerden seçin Kullanıcılar ve Gruplar, sonra Oturum Açma Seçenekleri buton.

 4. Ekran şu anda griyse, kilit ikon pencerenin sol alt köşesinde yazan Değişiklik yapmak için kilidi tıklayın. Girin parola, sonra tıklayın Kilidini aç.

 5. Bulun Otomatik oturum aç açılır ve ayarlandığından emin olun Kapalı.

  Otomatik oturum açma

 6. Artık macOS’ta otomatik oturum açmayı devre dışı bıraktınız.

MacBook’unuzu Hızlıca Kilitlemenin Yolları

MacBook’unuzu manuel olarak kilitlemek istiyorsanız, belki uzaklaşıp bir fincan kahve içmeniz veya öğle yemeği molası vermeniz gerekebilir, görevi yerine getirmenin çeşitli yolları vardır. MacBook’unuzu kilitlemek için bu farklı yöntemlere göz atın ve sizin için en sorunsuz olan seçeneği seçin.

Apple simgesi aracılığıyla kilit ekranı komutu

MacBook’u Apple Simgesi ile Kilitleyin

 1. Tıkla elma ikon, ekranınızın sol üst köşesinde bulunur.

 2. Seçin Kilit Ekran seçeneği.

MacBook’u Klavye Kısayoluyla Kilitleyin

Sistem menüleri arasında gezinme ihtiyacından kaçınmayı tercih ederseniz, MacBook’unuzu basit bir tuş komutuyla da kilitleyebilirsiniz. Makinenizden uzaklaşmanız gerektiğinde bu tuş komutunu girmeniz yeterlidir:

Bir Hotcorner aracılığıyla MacBook'u kilitleyin

MacBook’u Sıcak Köşeden Kilitleyin

Sıcak köşeler, fareniz monitörünüzün dört köşesinden birine hareket ettirildiğinde makinenizi kilitlemek gibi belirli bir eylemi gerçekleştirmenize olanak tanıyan macOS içinde bir yetenektir. Özelliği etkinleştirmek için şu adımları izleyin:

 1. Tıkla elma ikon, ekranınızın sol üst köşesinde bulunur.

 2. Seçin Sistem Tercihleri seçeneği.

 3. Sunulan simgelerden seçin Masaüstü ve Ekran Koruyucu, sonra altında olduğunuzdan emin olun Ekran koruyucusu sekme.

 4. Tıkla Sıcak Köşeler … Pencerenin sağ alt köşesindeki düğmesine basın.

 5. Seçin bitişik köşenin yanındaki açılır menü MacBook’unuzu kullanmak istiyorsanız, ardından Kilit Ekran seçeneği.

 6. Tıklayın TAMAM MI eylemi tamamlamak ve iletişim penceresini kapatmak için.

  MacBook'u Touchbar ile kilitleyin

MacBook’u Touchbar ile kilitleyin

Dokunmatik çubuğu olan bir MacBook Pro makineniz varsa, ekran şeridine dokunulduğunda MacBook’unuzu kilitleyecek özel bir simge yerleştirebilirsiniz. Dokunmatik çubuğunuzu işlevsellik için özelleştirmek üzere şu talimatları izleyin: Bu özellik yalnızca dokunmatik çubuğu olan MacBook Pro bilgisayarlarda mevcuttur. Aşağıdaki MacBook Pro modelleri arasında dokunmatik çubuk, 2016’dan beri tüm 15 inç makineler ve 2016’dan beri belirli 13 inç makineler bulunur.

 1. Tıkla elma ikon, ekranınızın sol üst köşesinde bulunur.

 2. Seçin Sistem Tercihleri seçeneği.

 3. Sunulan simgelerden seçin Tuş takımı.

 4. Seçin Touch Bar’ı Özelleştir … Pencerenin sağ alt köşesindeki düğmesine basın.

 5. Farenizi kullanarak Ekran Kilidini sürükleyin aşağı düğmesi senin dokunmatik çubuğuna.

 6. Tıkla Bitti Pencereyi kapatmak ve görevi tamamlamak için düğmesine basın.

MacBook’unuzun Otomatik Olarak Kilitlenmesini Sağlayın

MacBook’unuzu manuel olarak kilitlemek istemediğiniz, ancak bunun yerine makinenizin görevi sizin için gerçekleştirmesini tercih ettiğiniz durumlar olabilir. Ek olarak, bu seçenekleri etkinleştirmek, cihazınızın genel güvenliğini artıracaktır.

Uykudan Sonra veya Ekran Koruyucudan Hemen Parola İste

Uykudan Sonra veya Ekran Koruyucudan Hemen Parola İste

Bilgisayarınızın kapağını kapatırsanız veya ekran koruyucunun devreye gireceği kadar uzun süre uzakta kalırsanız, makineden kilitli kalmasını tercih edecek kadar uzaktasınız demektir. MacBook’unuzun her uyku moduna geçtiğinde veya ekran koruyucu devreye girdiğinde kendini otomatik olarak kilitlemesi için aşağıdaki adımları izleyin.

 1. Tıkla elma ikon, ekranınızın sol üst köşesinde bulunur.

 2. Seçin Sistem Tercihleri seçeneği.

 3. Sunulan simgelerden seçin Güvenlik, sonra altında olduğunuzdan emin olun Genel sekme.

 4. Yanındaki onay kutusunun seçildiğinden emin olun. Gereksinim parola ve ardından açılır kutudaki seçeneğin şu şekilde ayarlandığından emin olun: Hemen. Ekran koruyucunuzun siz uzaktayken daha hızlı etkileşime geçmesini sağlayın. Masaüstü ve Ekran Koruyucu seçeneği Sistem Tercihler, sonra değiştirerek Sonra Başla altında ayarlamak Ekran Koruyucu sekmesi.

 5. İşte bu, ekran koruyucu devreye girdiğinde veya bilgisayarınızı uyku moduna aldığınızda (kapağı kapattığınızda olduğu gibi) artık ekranınız otomatik olarak kilitlenecek.

Güvenlikle İlgili Gerçekten Endişeli misiniz?

MacBook'ta Filevault

MacBook’unuzu kilitlemek, makinenize erişmesi gerekenlerin sağlanması için önemli bir ilk adımdır; ancak, birkaç uygun araç ve doğru bilgi ile, birisi yine de verilerinize daha gelişmiş yollarla erişebilir. Daha gelişmiş koruma için, tüm sürücünüzün ve içeriğinin şifrelenmesi için MacBook’unuzda FileVault’u etkinleştirmeyi düşünün.