Skip to content

MacBook Pro Nasıl Yeniden Başlatılır

15 de Kasım de 2022

Bilinmesi gereken

 • En kolay yol: elma menüsü ve seç Tekrar başlat. Ya tıklayın Tekrar başlat iletişim kutusunda veya zamanlayıcının geri saymasına izin verin.
 • Klavyeden: Basılı tutun Kontrol + Emretmek + güç düğmesi/çıkarma düğmesi/Touch ID sensörü.
 • MacBook Pro’yu yeniden başlatmaya zorlamak için: Güç düğmesini basılı tutun veya Kontrol + Seçenek + Emretmek + güç/çıkarma düğmesi.

Bu makalede, bir MacBook Pro’yu yeniden başlatmanın çeşitli yolları, bir MacBook Pro’yu neden yeniden başlatmak isteyeceğiniz ve komutlara yanıt vermeyen bir MacBook Pro’yu yeniden başlatmaya zorlama açıklanmaktadır.

MacBook Pro Nasıl Yeniden Başlatılır: Apple Menüsü

Belki de bir MacBook Pro’yu yeniden başlatmanın en kolay yolu, Mac’teki hemen hemen her ekranda bulunan birkaç menüye tıklamaktır. İşte yapmanız gerekenler: Bu seçenek, macOS’un tüm sürümlerini çalıştıran her MacBook Pro modelinde çalışır.

 1. Tıkla elma menüsü Ekranın sol üst köşesinde, ardından öğesini seçin. Tekrar başlat.

 2. Yeniden başlatmanın ardından tüm uygulamalarınızın ve belgelerinizin yeniden açılmasını istiyorsanız, yanındaki kutuyu işaretleyin. Tekrar oturum açtığınızda pencereleri yeniden açın.

  "Tekrar oturum açarken pencereleri yeniden aç" vurgulanmış olarak MacBook yeniden başlatma iletişim kutusu

 3. Tıklamak Tekrar başlat veya yeniden başlatmayı tamamlamak için zamanlayıcının geri saymasına izin verin.

MacBook Pro Nasıl Yeniden Başlatılır: Klavye

İsterseniz veya MacBook Pro’nuz fare tıklamalarına yanıt vermiyorsa klavyeyi kullanarak yeniden başlatabilirsiniz. Yapmanız gerekenler:

 • basılı tutun Kontrol + Emretmek + ekran kararana ve yeniden başlatma sesi duyulana kadar aynı anda güç/çıkar/Touch ID düğmesine basın. Ses çaldıktan sonra tuşları bırakın ve MacBook’un yeniden başlamasına izin verin. Bu yöntem her MacBook Pro modelinde çalışır.
 • Ayrıca basılı tutabilirsin Kontrol + bazı modellerde kapatma iletişim kutusunun ekranda görünmesini sağlamak için çıkar düğmesi. Bu iletişim kutusundan, tıklayın Tekrar başlat.
 • Bu seçeneklerden hiçbiri işe yaramazsa, tuşunu basılı tutarak Zorla Yeniden Başlatmayı deneyin. Kontrol + Seçenek + Emretmek + güç/çıkartma/Touch ID düğmesi.

MacBook Pro Ne Zaman Yeniden Başlatılmalı?

İyi bir sistem bakımı için MacBook Pro’nuzu düzenli olarak yeniden başlatmanızı öneririz. Bunun nedeni, yeniden başlatmanın aktif belleği temizlemesi (ancak veri kaybetmemesi) ve genellikle yeni yazılım güncellemelerinin yüklendiği zamandır. MacBook Pro’nuzu yeniden başlatmak isteyebileceğiniz diğer zamanlar arasında, yavaş çalışması, işletim sisteminin veya programların hatalı davranması veya makinenin donması yer alır.

Yeniden Başlatma, Fabrika Ayarlarına Sıfırlama ve Güç Kapatma Ne Kadar Farklıdır?

Bir MacBook Pro’yu yeniden başlatmak, fabrika ayarlarına sıfırlama ile aynı şey değildir ve onu kapatma ile aynı şey değildir.

 • A tekrar başlat işletim sisteminizi ve uygulamalarınızı sıfırlar ve programların içinde çalıştığı etkin belleği temizler. Herhangi bir veri kaybetmez veya MacBook Pro’nuzun nasıl çalıştığıyla ilgili hiçbir şeyi değiştirmezsiniz.
 • A fabrika ayarları dizüstü bilgisayarınızı kutusundan ilk çıkardığınız andaki durumuna döndürür. Bu, yüklediğiniz tüm uygulamaları ve oluşturduğunuz verileri silmeniz, sabit sürücüyü silmeniz ve macOS’u yeniden yüklemeniz anlamına gelir. Yalnızca MacBook’u satıyorsanız veya aşırı sorun giderme adımları uyguluyorsanız fabrika ayarlarına sıfırlama istiyorsunuz.
 • Güç kapatılıyor MacBook Pro bilgisayarı kapatır ve tüm programların çalışmasını durdurur.

SSS

 • Bir MacBook Pro’yu Güvenli Modda nasıl yeniden başlatırsınız?

  Mac’te Güvenli Önyükleme seçeneğine erişmenin birkaç yolu vardır. Kablolu bir klavye kullanıyorsanız: Mac’i kapatın, Vardiya tuşuna basın, Mac’i açın ve Vardiya Oturum açma penceresini veya masaüstünü gördüğünüzde tuşuna basın. Bluetooth klavyeler için: Mac’i kapatıp açın, Vardiya Başlatma sesini duyduğunuzda tuşuna basın ve düğmeyi bırakın. Vardiya Oturum açma penceresini veya masaüstünü gördüğünüzde tuşuna basın.

 • MacBook Pro’mu Kurtarma Modunda nasıl yeniden başlatırım?

  Mac’inizi Kurtarma Modunda yeniden başlatmak için önce Mac’i yeniden başlatın, ardından Emretmek+R. M1 tabanlı bir Mac’te, Güç düğmesine basın ve ekrandaki talimatları izleyin.

 • MacBook Pro’da dizüstü bilgisayar kamerasını nasıl yeniden başlatırsınız?

  Mac kameranız çalışmıyorsa önce dizüstü bilgisayarı yeniden başlatmayı deneyin. Kamera hala çalışmıyorsa Sistem Yönetimi Denetleyicisini (SMC) sıfırlayın ve MacBook’unuzu kapatın. Ardından, güç adaptörünün takılı olduğundan emin olun > uzun basın Vardiya+Kontrol+Seçenekler > bilgisayarı yeniden başlatın > 30 saniye bekleyin ve tuşları bırakın.