Skip to content

MacBook Pro’yu Hızlandırmanın En İyi 12 Yolu

17 de Nisan de 2021

Bir MacBook Pro yavaşlamaya başladığında, sebebini tespit etmek zor olabilir ve potansiyel olarak maliyetli onarımlar için Mac’inizi yerel Genius Çubuğuna bırakmayı cazip bulabilirsiniz. Bunu yapmadan önce, özel bir araç veya deneyim olmadan evde MacBook Pro’nuzu hızlandırmanıza yardımcı olacak bazı ipuçlarını burada bulabilirsiniz.

Bir kadın, MacBook Pro'yu hızlandırmaya çalışır.

agrobacter / iStock / Getty

Bir MacBook Pro’nun Yavaşlamasına Neden Olan Nedir?

Bir MacBook Pro yaşlandıkça, birçok şey yavaşlamasına neden olabilir. Temel aşınma ve yıpranma, zaman içinde ciddi bir zarar alabilir ve bu konuda yapabileceğiniz pek bir şey yoktur. Bir Macbook Pro’nun veya herhangi bir MacBook’un yavaşlamasına neden olan çoğu sorun evde çözülebilir. MacBook Pro’nun yavaşlamasına neden olan en yaygın şeylerden bazıları şunlardır:

Bellek sorunları

Çok fazla uygulamayı açık bırakmak, Mac’inizin etkin uygulamaları ve verileri korumak için depolama sistemine daha fazla güvenmesine neden olabilir. Depolama sisteminiz RAM’den daha yavaş olduğu için, biraz yavaşlık fark edebilirsiniz.

Depolama yetersizliği

MacBook’unuzun düzgün çalışması için belirli miktarda boş disk alanı gerekir. Depolama sisteminiz dolmak üzereyse, sistem yavaşlayabilir.

İzin sorunları

Dosyalara, klasörlere ve uygulamalara erişim izinleri zarar gördüğünde veya yanlış ayarlandığında, genel sistem yavaşlaması gibi bir dizi soruna yol açabilir.

Kombinasyon sorunu

Zamanla, çok sayıda küçük sorun, MacBook’unuzun kötü çalışmasına neden olan bir kartopu etkisine sahip olabilir. Tek tek sorunları çözebilirsiniz, ancak yeni bir macOS kurulumu bazen tam da doktorun sipariş ettiği şeydir.

Donanım arızası

Bu, sahip olmak istemediğin sorun. Donanımınız modern uygulamalarla ve macOS’in en son sürümüyle iyi performans gösteremeyecek kadar eski olabilir veya hasar görmüş veya eskimiş olabilir.

Yavaş Bir MacBook Pro Nasıl Onarılır ve Hızlandırılır

MacBook Pro’nuzu hızlandırmak için aşağıdaki adımları sırasıyla izleyin:

 1. MacBook Pro’nuzu yeniden başlatın. MacBook’unuzu kapatalı uzun zaman oldu mu? Çoğu kullanıcı gibiyseniz, muhtemelen kullanmadığınız zaman uyumasına izin verirsiniz. Kısa dönem için sorun değil, ancak uzun vadede küçük şeyler birikebilir ve MacBook’unuzu uzun süre açık bırakmak aslında yavaşlamasına neden olabilir. Bu olduğunda, sadece yeniden başlatmak her şeyi yoluna sokacaktır.

  MacOS'ta yeniden başlatma seçeneğinin ekran görüntüsü.

 2. Kullanmadığınız uygulamaları kapatın. Bir uygulamayı kullanmak, bir sonraki görevinize geçmek ve ilk uygulamayı açık bırakmak çok kolay. Yeterince tekrarlayın ve her uygulamanın gerektirdiği kaynaklar sonunda sisteminize bir yük getirecektir. Bu sorunu çözmek için, dock’unuzu kontrol edin ve altında noktalar olan uygulamaları arayın. Kullanmadığınız her bir uygulamaya sağ tıklayın ve Çık. Bu, sistem kaynaklarını başka şeyler için serbest bırakacaktır.

  Mac'te bir uygulamayı kapatmanın ekran görüntüsü.

 3. Kaynak aç uygulamaları belirlemek için Activity Monitor’ü kullanın. Activity Monitor uygulamasını açın ve aşırı miktarda sistem kaynağı kullanan uygulamaları arayın. Şu anda bu uygulamalardan herhangi birini kullanmıyorsanız, kapatın. Öyleyse, daha az kaynak kullanan alternatifler aramayı düşünün. Örneğin, belleğe aç Chrome tarayıcısından, test sırasında önemli ölçüde daha az RAM kullandığı gösterilen Chromium tabanlı Edge’e geçmeyi düşünebilirsiniz.

  Activity Monitor'ün ekran görüntüsü.

 4. Depolama alanını boşaltın. Depolama sürücünüz dolarsa, artık ihtiyacınız olmayan dosyaları temizlemek işleri hızlandırmaya yardımcı olabilir. Birleştirme konusunda endişelenmenize gerek yok çünkü macOS bunu otomatik olarak halledecek şekilde tasarlandı. Bunun yerine dosyaları iCloud’a kaydırmaya, çöp kutunuzu boşaltmaya, saklama alanını optimize etmeye ve artık ihtiyacınız olmayan dosya ve uygulamaları kaldırmaya odaklanın.

  MacOS disk yönetiminin ekran görüntüsü.

 5. Disk izinlerini onarın. MacBook’unuza her uygulama yüklediğinizde, hangi kullanıcıların belirli klasörlere ve dosyalara erişmesine ve bunları değiştirmesine izin verildiğini belirleyen bir dizi izinle birlikte gelir. Bu izinler zamanla zarar gördüğünde, Mac’inizin genel performansına zarar verebilir. Bu sorunu çözmek için, İlk Yardım’ı çalıştırmak üzere yerleşik macOS Disk Yardımcı Programı aracını kullanabilirsiniz. Herhangi bir izin sorunu, depolama sürücünüzle ilgili sorunlar veya başlatma işlemleri varsa, İlk Yardım bunlarla ilgilenecektir.

  MacOS'te İlk Yardım'ı gösteren bir ekran görüntüsü.

 6. Otomatik olarak başlayan uygulamaları azaltın. MacBook Pro’nuzu başlatıp oturum açtığınızda, genellikle bir dizi uygulama otomatik olarak başlar. Şu anda tümünün başlatılmasına ihtiyacınız olmayan bir grup uygulama varsa, sisteminizi yavaşlatacaktır. Bu sorunu çözmek için tek yapmanız gereken, oturum açma öğelerinize göz atmak ve oturum açtıktan hemen sonra genellikle ihtiyaç duymadığınız uygulamaları kaldırmaktır.

  Mac'teki oturum açma öğelerinin ekran görüntüsü.

 7. MacOS’in güncel olduğundan emin olun. İşletim sistemi güncellemeleri genellikle MacBook’unuzun daha verimli çalışmasına yardımcı olan performans ayarlamalarıyla birlikte gelir, bu nedenle eski bir sürüme takılmak veya güncellemeleri atlamak yavaşlamaya neden olabilir. Bunu düzeltmek için manuel bir güncelleme kontrolü yapın veya sisteminizi otomatik olarak kontrol edecek şekilde ayarlayın.

  MacOS'ta yazılım güncelleme kontrolünün ekran görüntüsü.

 8. MacOS’inizi eski sürüme geçirin. Madalyonun diğer tarafında, macOS’un yepyeni bir sürümünün, eski donanımda veya belirli bir sistem alt kümesinde kötü performans göstermesine neden olan sorunlarla başlayacağı durumlar vardır. Bu olduğunda, Apple bir düzeltme sağlayana kadar güncellemenizi eski bir macOS sürümüne geri döndürmek isteyebilirsiniz.

  MacOS sürümünü düşürmenin ekran görüntüsü.

 9. Tercih bölmenizi budayın. Yeni uygulamalar eklediğinizde, geliştiricinin sistem tercihlerinize o uygulama için bir tercih bölmesi ekleme seçeneği vardır. Bunlardan hiç kullanmayacağınız kadar biriktirirseniz sistem performansınız darbe alabilir. Kullanmadıklarınızı çıkarmayı deneyin ve bir gelişme görebilirsiniz.

  MacOS'ta tercih bölmelerinin ekran görüntüsü.

 10. Görsel efektleri devre dışı bırakın. Dock, farklı uygulamalar arasında gezinmeyi ve önizlemeleri kontrol etmeyi kolaylaştıran kullanışlı bir özelliktir, ancak bazı görsel efektler bazı eski donanımlarda yavaşlamaya neden olabilir. Uygulamaları açarken büyütmeyi, animasyonu ve yuva özelliklerini otomatik olarak gizlemeyi ve göstermeyi devre dışı bırakmayı deneyin. Ayrıca, pencereleri simge durumuna küçült ayarını efekti ölçekleyecek şekilde ayarlayın. Bu yardımcı olursa, sizin için önemliyse bağlantı birimini otomatik olarak gizleyen seçenek gibi bu özelliklerden bazılarını tekrar açmayı deneyebilirsiniz. Sisteminize bağlı olarak, bazılarını kullanıp diğerlerini kullanamayabilirsiniz.

  MacOS'te Dock görsel efekt ayarlarının ekran görüntüsü.

 11. MacBook Pro RAM’inizi yükseltin. Bu önemli bir ölçüdür, ancak genel sistem performansınız üzerinde büyük bir etkiye sahip olabilir. Çok fazla bellek gerektiren görüntü veya video düzenleme gibi herhangi bir görevi yaparsanız, RAM’inizi yükseltirseniz önemli gelişmeler göreceksiniz. Diğer kullanıcılar da hız ve genel performans açısından iyileştirmeler göreceklerdir. Diğer Mac’ler de RAM yükseltmelerinden yararlanabilir, ancak bazı modellerde bu seçenek yoktur.

 12. Temiz bir macOS kurulumu gerçekleştirin. Bu, zaman alıcı olduğu ve önyükleme sürücünüzdeki her şeyi tamamen sildiği için son çare seçeneğinizdir. Bu, temiz kurulumu gerçekleştirdiğinizde sürücüde kalan her şeyi kaybedeceğiniz için önce tüm verilerinizi yedeklemeniz gerektiği anlamına gelir. Yavaşlama sorununuz yazılımdan kaynaklanıyorsa, işletim sisteminin temiz bir şekilde yüklenmesi sorunu çözecektir. Donanım, arızalı bir bileşen veya modern uygulamalar için çok eski olan bir donanımdan kaynaklanıyorsa, MacBook Pro’nuzu yükseltmeyi düşünmeniz gerekebilir.