Skip to content

MacBook’u TV’ye Bağlama

5 de Eylül de 2022

Bilinmesi gereken

 • Bir USB-C veya Thunderbolt-3 – HDMI veya DVI adaptörü kullanarak MacBook bilgisayarınızı TV’nize bağlayabilirsiniz.
 • Akıllı bir TV’niz varsa, MacBook ekranınızı yansıtmak veya ekranı genişletmek için AirPlay’i de kullanabilir ve televizyonu ikinci bir monitör olarak kullanabilirsiniz.
 • Daha eski model MacBook’larda mini Ekran bağlantı noktası olabilir, ancak MacBook’unuzu TV’nize bağlamak için yine de bir adaptör kullanabilirsiniz.

Bu makale, MacBook bilgisayarınızı bir kablo kullanarak veya AirPlay ve akıllı TV ile kablosuz olarak bağlama dahil olmak üzere TV’nize nasıl bağlayacağınızı açıklar.

MacBook’umu TV’me Nasıl Bağlarım?

Akış, oyun oynamak veya iş için daha büyük bir ekrana sahip olmak için MacBook bilgisayarınızı bir televizyon ekranına bağlayabilmek güzel. Akıllı bir TV’niz varsa MacBook’unuzu TV’nize bağlamanın en kolay yolu AirPlay’i kullanmaktır. MacBook’unuzu akıllı TV’nize bağlamaya başlamadan önce her ikisinin de aynı ağda olduğundan ve açık olduğundan emin olun.

 1. Macbook’unuzda şuraya gidin: Ayarlar > görüntüler.

 2. Seçenek için açılır menüyü seçin AirPlay Ekranı.

  AirPlay Ekranı açılır menüsü.

 3. MacBook’unuz için ekran olarak kullanmak istediğiniz akıllı TV’yi veya cihazı seçin.

  MacBook'ta AirPlay Ekranı için TV Seçme.

 4. Bağlantı yapıldıktan sonra akıllı TV’nizde küçük bir pencere görünebilir. TV’nizi MacBook’unuz için ikinci bir ekran olarak kullanmak istiyorsanız, Windows’u topla Tüm pencerelerinizi bir araya getirmek ve ekranınızı genişletmek için MacBook ekranınızda. Ardından TV’nizi ikinci bir monitör gibi kullanabilirsiniz.

  MacBook'un Görüntü Ayarları menüsündeki Windows'u Topla seçeneği.

 5. MacBook ekranınızı akıllı TV’nize yansıtmak istiyorsanız, Ayarlama senin üzerinde Görüntü ayarları ve Seç Ayna Ekranı.

  MacBook'ta Görüntü Ayarları'ndaki Ayna Ekranları seçeneği.

İşiniz bittiğinde ve monitörün bağlantısını kesmek istediğinizde yukarıdaki talimatları kullanın ve 3. Adımda Kapalı. Alternatif olarak, menü çubuğunuzdaki Kontrol Merkezi’ne tıklayabilir ve Ekran yansıtma, ardından ekranınızı yansıtmak istediğiniz TV’yi seçin. Bağlantı tamamlandığında, ekranınızı yansıtma veya genişletme seçeneğini belirleyebilirsiniz. Bitirdiğinde aç Ekran yansıtma tekrar ve bağlantıyı sonlandırmak için bağladığınız TV’nin adına tıklayın.

MacBook'taki Kontrol Merkezi'ndeki Ekran Yansıtma seçeneği

Bir MacBook’u Televizyonuma Takabilir miyim?

AirPlay özelliklerine sahip olmayan eski model bir TV’niz veya MacBook’unuz varsa MacBook’unuza bağlanmak için bir kablo kullanabilirsiniz. İhtiyacınız olan kablo türü, sahip olduğunuz MacBook modeline ve o bilgisayardaki bağlantılara bağlıdır. Ayrıca MacBook’unuzdan TV’nize doğrudan bağlanan bir kablo kullanmak arasında seçim yapmanız gerekebilir; örneğin, bir Thunderbolt – HDMI kablosu kullanmayı seçebilirsiniz. Veya MacBook’unuza takılan ve uyarlanabilir bağlantı noktaları sağlayan bir adaptör kullanmayı seçebilirsiniz. Örneğin, Macbook’unuza bağlanan ve HDMI veya DVI kablolarını kabul eden bir Thunderbolt adaptörü. Bağlandıktan sonra, şuraya gitmeniz gerekebilir: Ayarlar > Görüntülemek En kaliteli resmi elde etmek için ekran ayarlarınızı ve çözünürlüğünüzü ayarlamak için. TV’nize kablolu bağlantı kurmanın güzel yanı, bir kez kurduktan sonra MacBook’unuzu kapatabilir ve kablosuz klavye ve fare ve bilgisayar monitörünüz olarak TV ile kullanmaya devam edebilirsiniz.

SSS

 • MacBook’umu Windows bilgisayarıma nasıl bağlarım?

  AirPlay cihazlarını Wi-Fi aracılığıyla Windows’a bağlamak için iTunes’u yükleyin. Video akışı için TuneBlade veya Airfoil gibi bir program kullanın. Ekran yansıtma için AirMyPC, AirParrot, AirServer veya X-Mirage kullanın.

 • iPhone’umda AirPlay’i nasıl etkinleştiririm?

  Müzik için Kontrol Merkezine gidin ve uzun basın Müziköğesine dokunun, ardından AirPlay simgesine tıklayın ve bir cihaz seçin. Ekran yansıtma için Kontrol Merkezi’ne gidin ve Ekran yansıtma veya AirPlay Yansıtma.

 • Apple AirPlay’i nasıl kapatırım?

  Mac’te, seçin yansıtma > Yansıtmayı Kapat. iOS cihazlarda Kontrol Merkezi’ne gidin ve Ekran yansıtma > Yansıtmayı Durdur. Mac’inizde AirPlay özelliğini devre dışı bırakmak için şuraya gidin: Ayarlar > görüntülerAirPlay Ekranı açılır menüsünü seçin ve Kapalı.