Skip to content

Mac’in Otomatik Kaydetme ve Sürüm Özelliğini Kullanma

8 de Nisan de 2021

Otomatik Kaydetme ve Sürümler piyasaya sürüldüklerinde, Mac’teki belgelerle çalışma şeklinizi temelden değiştirdi. Çoğu durumda, çalışırken manuel olarak kaydetme zahmetinden sizi kurtarırlar. Ayrıca, üzerinde çalıştığınız öğenin önceki sürümlerine dönmenize veya bunları karşılaştırmanıza da olanak tanır. Ne yazık ki Apple, bu yeni özelliklerin nasıl kullanılacağı konusunda fazla bilgi vermedi; farkına bile varmamış olabilirsiniz. Belgelerinizi yönetmek ve iş akışını iyileştirmek için hem Otomatik Kaydetmeyi hem de Sürümleri nasıl kullanacağınız aşağıda açıklanmıştır. Bu makaledeki talimatlar, Mac OS X Lion (10.7) ve sonraki sürümleri çalıştıran cihazlar için geçerlidir.

PashaIgnatov / Getty Images

Otomatik Kaydet

Otomatik Kaydet, bir belge üzerinde çalışırken sizi izler. Durakladığınızda, belgeyi kaydeder. Sürekli çalışırsanız, Otomatik Kaydet her 5 dakikada bir kayıt gerçekleştirir. Otomatik kaydetme, elektrik kesintisi veya klavyenizde kısayol kullanan bir kedi gibi beklenmedik bir şey olması durumunda 5 dakikadan fazla çalışmanızı kaybetmeyeceğiniz anlamına gelir. Otomatik Kaydet, her kaydetme gerçekleştirdiğinde yeni bir belge oluşturmaz. Eğer öyleyse, sonunda sürücü alanınız tükenebilir. Bunun yerine, yalnızca kayıtlar arasında yaptığınız değişiklikleri not eder. Otomatik Kaydet hizmeti, dosyaları Mac’e kaydeden herhangi bir belge tabanlı uygulamada görünür. Herhangi bir uygulama hizmetten yararlanabilse de Apple, geliştiricilerin onu eklemesini gerektirmez. Microsoft Office gibi bazı büyük üretkenlik uygulamaları Otomatik Kaydetme kullanmaz; bunun yerine kendi dosya yönetimi rutinlerini kullanırlar.

Versiyonlar

Sürümler özelliği, üzerinde çalıştığınız bir belgenin önceki sürümlerine erişmenin ve bunları karşılaştırmanın bir yolunu sağlamak için Otomatik Kaydet ile birlikte çalışır. Geçmişte, Aylık Rapor 1, Aylık Rapor 2 vb. Gibi farklı bir dosya adıyla bir belgeyi kaydetmek için Farklı Kaydet komutunu kullanmanız gerekiyordu. Bunu yapmak, orijinali kaybetme endişesi duymadan bir belgede değişiklik yapmanıza olanak tanır. . Sürümler otomatik olarak benzer bir şey yapar: Oluşturduğunuz bir belgenin herhangi bir sürümüne erişmenize ve bunları karşılaştırmanıza olanak tanır. Sürümler, bir belgeyi her açtığınızda, üzerinde çalıştığınız her saatte ve bir Kaydet, Sürümü Kaydet, Çoğalt, Kilitle veya Farklı Kaydet komutunu her kullandığınızda belgenin yeni bir sürümünü oluşturur. Otomatik Kaydet yeni sürümler oluşturmaz; mevcut sürüme eklenir. Yukarıda listelenen tetikleyici olaylardan birini gerçekleştirmediyseniz, belgenin 5 dakika önce nasıl göründüğünü görmek için Sürümleri kullanamazsınız.

Otomatik Kaydetme ve Sürümler Nasıl Kullanılır

Otomatik Kaydetme ve Sürümler varsayılan olarak etkindir. Bunları devre dışı bırakamazsınız, ancak tek tek belgelerde nasıl çalıştıklarını kontrol edebilirsiniz. Apple, Sürüm bilgilerine nasıl erişeceğiniz konusunda bazı küçük değişiklikler yaptı. OS X Lion ve Mountain Lion’da, proxy simgesi olarak da bilinen bir uygulamanın pencere başlığını kullanırsınız. Belge adının yanında, seçilen belge için Sürüm seçeneklerini içeren bir menüyü gösteren küçük bir köşeli çift ayraç bulunur. OS X Mavericks ve sonraki sürümlerinde Apple, Belge penceresinin başlığında Otomatik Kaydetme Kilidi işlevini bırakırken Sürüm menü öğelerinin çoğunu uygulamanın Dosya menüsüne taşıdı.

 1. Başlatmak TextEdit, da yerleşmiş / Uygulamalar.

  Mac'te TextEdit

 2. Ne zaman TextEdit açılır, seçin Yeni belge boş bir dosya açmak için. MacOS’in eski sürümlerinde, Yeni altında Dosya menu veya basın Command + N klavyenizde.

  TextEdit'te Yeni Belge

 3. Belgeye bir veya iki satır metin yazın ve ardından Dosya>Kayıt etmek.

  TextEdit'te Dosya menüsünün altına kaydedin

 4. Dosya için bir isim girin ve tıklayın Kayıt etmek.

  TextEdit'te pencereyi kaydet

 5. Belge penceresi artık pencere başlığında belgenin adını gösterir.

  TextEdit'te belge başlığı

 6. Fare işaretçisinin, pencere başlığında belge adının üzerine gelmesine izin verin. Başlığın aslında bir açılır menü olduğunu belirten küçük bir köşeli çift ayraç görünecektir.

  TextEdit'te açılır köşeli çift ayraç

 7. Mevcut menü öğelerini görmek için belge başlığına tıklayın. OS X Mavericks ve sonraki sürümlerinde, yalnızca Kilitli seçenek, ancak önceki sürümler daha fazla seçeneğe sahip olacak.

  TextEdit'te köşeli çift ayraç seçenekleri

Hangi Otomatik Kaydetme ve Sürüm Seçenekleri Mevcut?

Mac OS X’in eski sürümlerinde, tüm bu seçenekleri bir belgedeki başlık menüsünde bulacaksınız. Mavericks (10.9) ve sonraki sürümlerde çoğunu Dosya Menü. Onları nerede bulduğunuzdan bağımsız olarak, hepsi aynı şeyleri yapıyor.

Kilit

Tıklamak Kilit öğe, herhangi bir değişikliğin meydana gelmesini önleyerek belgeyi kilitler. Kilitli bir belgeyi önce kilidini açmadan değiştiremez veya kaydedemezsiniz. Bir belgeyi kilitlemek, yalnızca yanlışlıkla değişiklikleri önlemekle kalmaz, aynı zamanda belgeyi bir şablon veya yeni bir belge için bir başlangıç ​​noktası olarak kullanmanıza da olanak tanır.

Kilidini aç

Bu seçenek yalnızca bir belge kilitlendiğinde menüde görünür. Tıkla Kilidini aç Kilidi kaldırmak ve tam düzenlemeye izin vermek için menü öğesi. OS X ve macOS’un sonraki sürümlerinde, Kilitli seçeneği belge başlık menüsünün altında bir onay kutusu olarak görünür. Belgenin kilidini açmak için kutunun işaretini kaldırın.

TextEdit'te seçeneği aç

Çiftleme

Tıklamak Çiftleme menü öğesi, belgenin bir kopyasını oluşturur ve orijinalin yanına yerleştirir. Bir kopya oluşturmak, orijinal belgeyi bir şablon veya tamamen yeni bir sürüm oluşturmak için bir atlama noktası olarak kullanmanıza olanak tanır. Orijinal belge kilitliyse, çoğaltmanın kilidi açılır ve değişiklik yapmanız için hazır hale gelir. Kopyada yaptığınız herhangi bir değişiklik orijinali etkilemez. Yinelenen, kendi kaydetme geçmişi ve sürümleri olan yeni bir belgedir.

Geri Dön

Bir belgenin önceki bir sürümüne nasıl döneceğiniz, kullandığınız işletim sisteminin hangi sürümüne bağlıdır.

 • Son Kaydedilene Geri Dön Mac OS X Lion ve Mountain Lion sürümüdür. Bu seçenek mevcutsa, son sürümün kaydedildiği tarih ve saati içerecektir. Bu seçeneğin seçilmesi, belgenizin mevcut durumunu kaydedecek ve ardından en son kaydedilen sürümü geri yükleyecektir.
 • Geri dön uygulamanın altında görünür Dosya Mac OS X Mavericks ve sonraki sürümlerinde menü. Mevcut belgenin önceki sürümlerine erişmenizi sağlar.

Tüm Sürümlere Göz Atın

Bu menü öğesini seçtiğinizde, ekran size belgenin tüm sürümlerinin Time Machine benzeri bir görünümünü gösterecek şekilde değişir. Mevcut sürüm solda görünür; diğer tüm versiyonlar sağ taraftadır. Mevcut belgeyle karşılaştırmak için bir sürüm seçin. Her bir sürümün saati ve tarihi, sağdaki zaman çizelgesi kaydırıcısında ve en öndeki belgenin hemen altında görünür. Tıklama Bitti sizi geçerli belgeye geri döndürecektir; tıklama Onarmak sizi seçilen sürüme geri götürecektir.

TextEdit'teki Tüm Sürümlere Göz Atın

Tüm Sürümlere Gözat seçeneğini kullanırken, standart kopyalama komutunu kullanarak sürümlerin herhangi birinden bir öğeyi kopyalayabilirsiniz. İstenen metni seçmek için tıklayın ve sürükleyin, ardından sağ tıklayın ve seçin Kopyala açılır menüden. Standart düzenleme penceresine döndüğünüzde, içeriği hedef konuma yapıştırabilirsiniz. Otomatik Kaydetme ve Sürümler özelliklerini kullanarak, bir belgeyi yanlışlıkla değiştirmekten, kaydetmeyi unutmadan veya elektrik kesintisi yaşamaktan endişe etmeden belgeler üzerinde çalışabilirsiniz.