Skip to content

Mac’in Otomatik Yazım Düzeltmesi

21 de Mayıs de 2021

Bir Mac’teki otomatik düzeltme işlevi, yazımda değişiklik yapma isteği konusunda agresiftir. O kadar hızlı değişiklikler yapar ki yazdığınız bir kelimenin değiştirildiğini fark etmeyebilirsiniz. Mac işletim sistemi, yazım denetleyici üzerinde bir dereceye kadar kontrol sağlar. Size yazım denetleyiciyi yalnızca sistem genelinde etkinleştirme değil, aynı zamanda bireysel uygulamalar için açma veya kapatma seçeneği de sunar. Uygulamaya bağlı olarak, yalnızca yazım denetleyiciyi açıp kapatmanın ötesinde ek denetim seviyelerine sahip olabilirsiniz. Örneğin, Apple Mail, yazım denetleyicinin yalnızca siz yazarken hataları vurgulamasını sağlayabilir veya yazım denetimini çalıştırmak için iletiyi yazmayı tamamlayana kadar bekleyebilirsiniz. Bu makaledeki bilgiler, OS X Lion (10.7) ile macOS Catalina (10.15) ile Mac’ler için geçerlidir.

IvelinRadkov / Getty Images

Sistem Genelinde Otomatik Yazım Düzeltmeyi Etkinleştirme veya Devre Dışı Bırakma

 1. Ya tıklayarak Sistem Tercihlerini başlatın. Sistem Tercihleri içindeki ikon Rıhtım veya seçerek Sistem Tercihleri -den elma Menü.

  Sistem Tercihleri ​​seçeneğini gösteren Apple menüsü

 2. Tıklayın Tuş takımı Eğer kullanırsan mac işletim sisteminin daha yeni sürümlerinden herhangi biri – OS X Mavericks (10.9) ile macOS Catalina (10.15). Tıklayın Dil ve Metin OS X Mountain Lion (10.8) veya OS X Lion (10.7) sürümlerinde.

  Sistem Tercihleri ​​ana menüsü

 3. Seçin Metin Klavye ekranındaki sekme.

  Metni Seçme.

 4. Otomatik yazım denetimini etkinleştirmek için yanına bir onay işareti koyun. Yazımı Otomatik Olarak Düzelt. Ayrıca şunu da kullanabilirsiniz: Yazım kullanmak için tercih edilen bir dili seçmek veya seçmek için bu ekrandaki açılır menü Dile göre otomatik, işletim sistemine, kullanılan dil için en iyi yazım eşleşmesini kullanması talimatını vermek için varsayılan değerdir.

  Metin sekmesi Klavye tercihleridir

 5. Otomatik yazım denetimini devre dışı bırakmak için, yanındaki onay işaretini kaldırın. Yazımı Otomatik Olarak Düzelt.

Uygulamaya Göre Otomatik Yazım Düzeltmeyi Etkinleştirme veya Devre Dışı Bırakma

Apple ayrıca, uygulama bazında yazım denetimi işlevlerini kontrol etme yeteneğini de yerleştirdi. Bu uygulama başına sistem, Lion veya sonraki sürümlerle çalışmak üzere güncellenen yazılımla çalışır. Uygulamaya bağlı olarak, yazım denetimini kontrol etmek için kullanılabilen yetenek ve seçenekler değişebilir. Bu örnekte, Bu örnek Apple Mail’deki otomatik düzeltme özelliğini göstermektedir.

 1. Dock’taki simgesine tıklayarak Apple Mail’i başlatın.

  Mail simgesini gösteren Mac Dock

 2. Yeni bir mesaj açın ve gövdeye tıklayın. Metin ekleme noktasının, mesajın düzenlenebilir bir alanında olması gerekir.

  Yeni Posta mesajı

 3. Postalar’ı tıklayın Düzenle menü ve imlecinizin üzerine gelmesine izin verin Yazım ve Dilbilgisi çeşitli seçeneklere sahip bir alt menüyü ortaya çıkarmak için.

  Yazım ve Dilbilgisini Seçme.

 4. Otomatik düzeltmeyi kapatmak için yanındaki onay işaretini kaldırın. Yazımı Otomatik Olarak Düzelt.

  Apple Mail'de Yazım ve Dilbilgisi seçenekleri

 5. Yazım denetleyiciye sizi hatalar konusunda uyarması için talimat vermek için, Yazım denetimi > Yazarken.

  Apple Mail yazım ve dil bilgisi tercihleri

Diğer uygulamalardaki menü girişleri Mail’dekilerden biraz farklı görünebilir, ancak uygulama sistem genelinde Yazım ve Dilbilgisi sistemini destekliyorsa, genellikle uygulamanın Düzen menüsünde, Yazım ve Dilbilgisi öğesinin altında çeşitli işlevleri kontrol etmek için seçenekler bulabilirsiniz. Uygulama düzeyinde Yazım ve Dilbilgisi tercihlerinde yapılan değişiklikler siz uygulamayı yeniden başlatana kadar etkili olmayabilir.