Skip to content

Mac’iniz veya PC’niz için bir UPS (Pil Yedeği) Seçme

19 de Mayıs de 2021

Yedek pil olarak da adlandırılan UPS (Kesintisiz Güç Kaynağı), herhangi bir Mac veya PC kullanıcısı için akıllıca bir yatırımdır. Dosyalarınızı yedeklemek için yazılım kullanıyor olsanız bile, beklenmedik bir şekilde güç kaybederseniz bir UPS cankurtaran olabilir. Mac’iniz veya PC’niz için bir UPS pil yedeği seçmeden önce, güç kesildiğinde ekipmanınızı çalıştırmak için gereken boyutu belirleyin. Bu makaledeki bilgiler genel olarak bir dizi cihaz için geçerlidir. Bir satın alma işlemi yapmadan önce her bir ürünün teknik özelliklerini kontrol edin.

Bilgisayarlar için UPS Nedir?

Farklı UPS sistemleri vardır. Bilgisayarlarda kullanılan tür bir Bekleme UPS’tir. UPS bir güç kaybı algıladığında devreye giren bir pil içerir. UPS, güç kaynağı ile koruduğu ekipman arasında bulunur. Duvar prizine takılır ve cihazlar KGK’ya takılır. Bilgisayar ekipmanı için yedek bir UPS iki ana hizmet sağlar:

  • Bir bilgisayar sistemini bozabilecek veya zarar verebilecek güç dalgalanmalarını azaltmak için AC voltajını koşullandırır.
  • Bir eve veya ofise elektrik hizmeti kesildiğinde bir bilgisayara kısa bir süreliğine geçici güç sağlar.

UPS cihazlarının çoğu, bilgisayarlar, müzik setleri ve TV’ler dahil olmak üzere küçük endüktif olmayan motorlara sahip elektronik cihazlar için tasarlanmıştır. Büyük endüktif motorlara sahip cihazlar, özel UPS cihazları gerektirir. Bir cihazın bir UPS’e bağlanması gerekip gerekmediğinden emin değilseniz, UPS üreticisine danışın.

UPS Boyutu

Bir UPS’nin görevini yerine getirebilmesi için, bağlı tüm cihazlara yeterli gücü sağlayacak şekilde yeterli boyutta olması gerekir. Boyut, cihazın fiziksel kütlesini değil, kapasitesini ifade eder. Bir UPS satın almadan önce, ona bağlamayı planladığınız tüm cihazlar tarafından kullanılan güç miktarını ve bir güç kesintisi durumunda UPS’in güç sağlamasını istediğiniz süreyi belirleyin.

Cihaz Gücü

UPS sisteminin sunması gereken watt miktarı kritik bir faktördür. Watt, saniyede bir joule olarak tanımlanan bir güç birimidir. Elektronikten bahsederken, watt, bir devredeki akımla (I) çarpılan voltaj (V) olarak ölçülür (W = V x I). Bu durumda devre, bilgisayar, monitör ve çevre birimleri gibi UPS’e bağlı ekipmanı içerir. Hemen hemen tüm elektronik cihazlarda etiket üzerinde listelenen voltaj, amper ve watt vardır. Toplamı bulmak için, her cihaz için listelenen watt değerini ekleyin. Watt değeri listelenmemişse, gerilimi amperaj ile çarpın. Bu, cihazların üretmesi muhtemel maksimum vat miktarı olan bir değer üretir. Tüm cihazlarınız tarafından kullanılan watt miktarını doğrudan ölçmek için Kill a Watt ölçer gibi taşınabilir bir wattmetre kullanın.

VA Derecelendirmesi

UPS üreticileri genellikle watt kullanmaz. Bunun yerine, bir Volt-Amper derecesi kullanırlar. VA derecesi, bir AC (alternatif akım) devresindeki görünen gücün bir ölçüsüdür. Bilgisayarlar ve çevre birimleri AC kullandığından, tüketilen gerçek gücü ölçmek için VA derecelendirmesi uygun bir yoldur. Watt değerini VA’ya dönüştürmek için bir denklem var. Örnek olarak, bir bilgisayar ve çevre birimlerinin toplam watt değeri 800 ise, o zaman bir UPS’de aramanız gereken minimum VA değeri 1.280’dir (800 watt, 1.6 ile çarpılır). Bunu mevcut bir sonraki standart UPS VA derecelendirmesine, büyük olasılıkla 1.500 VA’ya yuvarlayın.

UPS Çalışma Zamanı

Çalışma süresi, UPS biriminin bir elektrik kesintisi sırasında beklenen watt düzeyinde bir bilgisayar sistemine ne kadar süreyle güç sağlayabileceğidir. Çalışma süresini hesaplamak için minimum VA derecesini, akü voltajını, akülerin amper-saat değerini ve UPS’nin verimliliğini bilmeniz gerekir. Gerekli değerler nadiren üreticiden temin edilebilir. Bununla birlikte, bu değerler bazen UPS kılavuzunda veya teknik özelliklerinde görünür. Değerleri belirleyebiliyorsanız, çevrimiçi UPS çalışma zamanı hesaplayıcıları sizin yerinize matematiği yapabilir. Çalışma süresi hesaplamasını gerçekleştirmek için gereken tüm parametreleri bulamazsanız, UPS üreticisinin sitesini ziyaret edin ve bir çalışma süresi / yük grafiği arayın. İhtiyaçlarınıza göre bir UPS seçmenize yardımcı olacak çevrimiçi UPS seçme araçları da vardır. Ortaya çıkarılması en zor değer UPS verimliliğidir. Bu değeri bulamazsanız, biraz ihtiyatlı bir tahmin olarak 0,9’u (yüzde 90) değiştirin.

UPS Çalışma Zamanı Örneği

Örnek olarak, bir CyberPower CP1500AVRLCD, yüzde 90 verimlilikle 9 amper-saatlik 12 voltluk bir pil kullanır. 1.280 VA’lık bir bilgisayar sistemine 4,5 dakika yedek güç sağlayabilir. Bu kulağa pek hoş gelmeyebilir, ancak 4,5 dakika verilerinizi kaydetmeniz, dosyalarınızı kapatmanız ve acil bir durumda kapatma işlemini gerçekleştirmeniz için yeterince uzun. Daha uzun bir çalışma süresi istiyorsanız, daha verimli bir UPS, daha uzun ömürlü bir batarya, daha yüksek voltajlı bataryalar veya bunların hepsini seçin. Daha yüksek VA derecesine sahip bir UPS seçmek, çalışma süresini artırmaz. Yine de çoğu üretici, daha büyük VA derecelendirmelerine sahip UPS modellerinde daha büyük piller içerir.

UPS Akü Değişimi

Ortalama olarak, bir UPS pilinin değiştirilmesi gerekmeden önce üç ila beş yıl dayanır. Birçok UPS cihazı, pilin değiştirilmesi gerektiğinde bir uyarı verir ve birkaçı çalışmayı durdurur. UPS’in ömrü boyunca birkaç kez pili değiştirmeye başlayabilirsiniz, bu nedenle, bir UPS seçmeden önce maliyeti ve akülerin hazır olup olmadığını bilmek iyi bir fikirdir. Satın almadan önce, UPS’in akü arızalandığında UPS’in bir aşırı gerilim koruyucu olarak çalışmaya devam etmesini sağlayan bir geçiş modu sağladığından emin olun.