Skip to content

Mac’inizde Başlatma Sorunlarını Nasıl Giderirsiniz?

18 de Haziran de 2021

Mac’ler genellikle sorunsuz olsa da, cihazınızı başlatırken zaman zaman sorunlarla karşılaşabilirsiniz. Mac’inizin yeniden çalışmasını sağlamak, sık karşılaşılan belirli veya genel sorunları çözmek ve sorunları başlama şansları olmadan durdurmak için en iyi 10 ipucumuzu topladık. Her zaman tüm verilerinizin güncel bir yedeğini almalısınız. Geçerli bir yedeğiniz yoksa, Mac’iniz için Mac Yedekleme Yazılımı, Donanımı ve Kılavuzları’na gidin, bir yedekleme yöntemi seçin ve ardından eyleme geçirin.

Sorun Gidermeye Yardımcı Olmak İçin Yedek Bir Kullanıcı Hesabı Oluşturun

Yönetim özelliklerine sahip yedek bir kullanıcı hesabı, Mac’inizdeki sorunları gidermenize yardımcı olabilir. Yedek hesabın amacı, başlangıçta yüklenecek bozulmamış bir dizi kullanıcı dosyasına, uzantıya ve tercihe sahip olmaktır. Ana kullanıcı hesabınız başlangıçta veya Mac’inizi kullanırken sorun yaşıyorsa, bu genellikle Mac’inizi çalıştırabilir. Mac’iniz çalışır duruma geldiğinde, sorunu tanılamak ve onarmak için çeşitli yöntemler kullanın. Yine de, sorun çıkmadan önce hesabı oluşturmalısınız, bu nedenle bu görevi yapılacaklar listenizin en üstüne koyduğunuzdan emin olun.

Başlangıç ​​Sorunlarını Düzeltmek için Güvenli Önyüklemeyi Deneyin

Güvenli Önyüklemeyi gösteren Macbook

Pixabay
Güvenli Önyükleme seçeneği, sorunları teşhis etmek için en sık kullanılan yöntemlerden biridir. Esasen Mac’i mümkün olan en az sistem uzantısını, yazı tipini ve diğer başlangıç ​​öğelerini kullanmaya zorlar. Ayrıca, iyi durumda veya en azından önyüklenebilir olduğundan emin olmak için başlangıç ​​sürücünüzü kontrol eder. Başlatma sorunları yaşadığınızda Güvenli Önyükleme, Mac’inizi yeniden çalışır duruma getirmenize yardımcı olabilir.

PRAM veya NVRAM’i Sıfırlayarak Başlangıç ​​Sorunlarını Çözün

Yumuşak mavi bir ışık altında iki bilgisayar RAM çubuğunun yakın çekimi

nazarethman / Getty Images
Mac’in PRAM veya NVRAM’i (Mac’inizin yaşına bağlı olarak), hangi başlangıç ​​aygıtının kullanılacağı, ne kadar bellek takılı olduğu ve grafik kartının nasıl yapılandırıldığı dahil olmak üzere, başarılı bir şekilde önyüklemesi için gerekli olan bazı temel ayarları içerir. PRAM/NVRAM’a bir tekme atarak bazı başlatma sorunlarını çözün. Bu kılavuz size nasıl olduğunu gösterecektir.

Başlangıç ​​Sorunlarını Düzeltmek için SMC’yi (Sistem Yönetim Denetleyicisi) Sıfırlayın

Apple Store'da MacBook Air'i tutan ve ona bakan insanlar

Spencer Platt / Getty Images Haberleri
SMC, uyku modunun yönetimi, termal yönetim ve güç düğmesinin nasıl kullanıldığı dahil olmak üzere Mac’in temel donanım işlevlerinin çoğunu kontrol eder. Bazı durumlarda, başlatmayı tamamlamayan veya başlatılıp sonra donan bir Mac’in SMC’sinin sıfırlanması gerekebilir.

Başlangıçta Yanıp Sönen Soru İşaretini Düzeltin

Yatak odasında bilgisayar kullanan adam

Bruce Laurance / Getty Images
Başlatma sırasında yanıp sönen bir soru işareti gördüğünüzde, Mac’iniz size önyüklenebilir bir işletim sistemi bulmakta sorun yaşadığını söylüyordur. Mac’iniz sonunda önyüklemeyi bitirse bile, bu sorunu çözmek ve doğru başlangıç ​​diskinin ayarlandığından emin olmak önemlidir.

Bir Mac Başlangıçta Gri Ekranda Durduğunda Düzeltin

iMac'e bakan üzgün görünümlü kişi

benzersiz hindistan / Getty Images
Mac’in başlangıç ​​süreci normalde tahmin edilebilir. Güç düğmesine bastıktan sonra, Mac’iniz başlangıç ​​sürücüsünü ararken gri bir ekran (veya kullandığınız Mac’e bağlı olarak siyah bir ekran) ve ardından Mac’iniz ihtiyaç duyduğu dosyaları yüklerken mavi bir ekran görürsünüz. başlangıç ​​sürücüsü. Her şey yolunda giderse, masaüstünde kalırsınız. Mac’iniz gri ekranda takılırsa, önünüzde biraz dedektiflik işi var. Basit olan mavi ekran sorununun (aşağıda bahsedilen) aksine, Mac’inizin gri ekranda takılmasına neden olabilecek birkaç suçlu vardır. Mac’inizi yeniden çalıştırmak düşündüğünüzden daha kolay olabilir, ancak biraz zaman alabilir.

Bir Mac, Başlatma Sırasında Mavi Ekranda Durduğunda Ne Yapmalı?

Mac Mavi Ekran

Pixabay
Mac’inizi açar, gri ekranı geçer ancak ardından mavi ekranda takılırsanız, bu, Mac’inizin başlangıç ​​sürücüsünden ihtiyaç duyduğu tüm dosyaları yüklemekte sorun yaşadığı anlamına gelir. Bu kılavuz, sorunun nedenini teşhis etme sürecinde size yol gösterecektir. Ayrıca, Mac’inizi yeniden çalışır duruma getirmek için gereken onarımları gerçekleştirmenize yardımcı olabilir.

Başlangıç ​​Sürücüsünü Onarabilmeniz İçin Mac’inizi Çalıştırın

Sabit disk üzerinde duran bir stetoskop

Ivan Bajiç / Getty Images
Birçok başlatma sorununa, küçük onarımlar gerektiren bir sürücü neden olur. Ancak Mac’inizin önyüklemeyi tamamlamasını sağlayamazsanız herhangi bir onarım yapamazsınız. Bu kılavuz, Mac’inizi çalışır duruma getirmenin püf noktalarını gösterir, böylece sürücüyü Apple veya üçüncü taraf yazılımlarla onarabilirsiniz. Çözümleri, Mac’inizin önyüklemesini sağlamak için yalnızca bir yöntemle sınırlamıyoruz. Ayrıca, Mac’inizi başlangıç ​​sürücüsünü onarabileceğiniz veya sorunu daha fazla teşhis edebileceğiniz noktaya kadar çalıştırmanıza yardımcı olabilecek yöntemleri de ele alıyoruz.

Mac’in Başlangıç ​​İşlemini Kontrol Etmek İçin Klavye Kısayollarını Kullanın

Apple kablosuz klavyenin fotoğrafı

David Paul Morris / Getty Images
Mac’iniz başlatma sırasında işbirliği yapmadığında, Güvenli Mod’da başlatma veya farklı bir aygıttan başlatma gibi alternatif bir yöntemi kullanmaya zorlamanız gerekebilir. Hatta Mac’inizin başlatma sırasında attığı her adımı size söylemesini sağlayabilirsiniz, böylece başlatma işleminin nerede başarısız olduğunu görebilirsiniz.

Yükleme Sorunlarını Düzeltmek için OS X Combo Güncellemelerini Kullanın

OS X Yosemite Sunumu

Justin Sullivan / Getty Images Haberleri / Getty Images
Bazı Mac başlatma sorunları, kötü giden bir macOS veya OS X güncellemesinden kaynaklanır. Yükleme işlemi sırasında elektrik kesintisi veya elektrik kesintisi gibi bir şey oldu. Sonuç, önyükleme yapmayan bozuk bir sistem veya önyükleme yapan ancak kararsız olan ve çöken bir sistem olabilir. Aynı yükseltme yüklemesiyle yeniden denemenin işe yaraması olası değildir, çünkü işletim sisteminin yükseltme sürümleri gerekli tüm sistem dosyalarını içermez, yalnızca işletim sisteminin önceki sürümünden farklı olanları içerir. Hangi sistem dosyalarının bozuk bir yüklemeden etkilenmiş olabileceğini bilmenin bir yolu olmadığından, yapılacak en iyi şey gerekli tüm sistem dosyalarını içeren bir güncelleme kullanmaktır. Apple bunu birleşik güncelleme şeklinde sağlar. Bu kılavuz, birleşik güncellemeleri nasıl alacağınızı ve yükleyeceğinizi gösterecektir.