Skip to content

Mac’inizde Finder Görünümlerini Kullanma

13 de Mayıs de 2021

Bulucu görünümleri, Mac’inizde depolanan dosyalara ve klasörlere bakmanın dört farklı yolunu sunar. Çoğu yeni Mac kullanıcısı, dört Finder görünümünden yalnızca biriyle çalışma eğilimindedir: Simge, Liste, Sütun veya Kapak Akışı / Galeri. Tek bir Finder görünümünde çalışmak kötü bir fikir gibi görünmeyebilir. Sonuçta, bu görüşü kullanmanın giriş ve çıkışlarında çok ustalaşacaksınız. Ancak her bir Finder görünümünün nasıl kullanılacağını ve her bir görünümün güçlü ve zayıf yönlerini öğrenmek uzun vadede muhtemelen çok daha üretken olacaktır. Bu kılavuzda, dört Finder görünümünü inceleyecek, bunlara nasıl erişileceğini ve her bir görünüm türünü kullanmak için en iyi zamanı öğreneceğiz.

Bulucu Görünümleri

  • Simge: Her dosya veya klasör bir simgeyle temsil edilir. Mac masaüstü, simge görünümüne iyi bir örnektir.
  • Liste: Liste görünümü, birçok özniteliği dahil olmak üzere bir dosya veya klasör hakkındaki ayrıntıları gösterir. Liste görünümü, Windows Gezgini’ndeki standart görünüme benzer.
  • Sütun: Sütun görünümü, bulunduğunuz yerin görsel bir izini sağlar ve bir dosyanın nerede depolandığına dair hiyerarşik bir görünüm görüntüler.
  • Cover Flow veya Galeri: Bir dosyanın içeriğinin küçük resim görünümünü gösteren değiştirilmiş bir liste görünümü.

Mac’inizde Finder Görünümlerini Kullanma: Simge Görünümü

Simge görünümü, en eski Finder görünümüdür.

Finder’ın simge görünümü, bir Mac’in dosyalarını ve klasörlerini masaüstünde veya bir Finder penceresinde simgeler olarak sunar. Apple, sürücüler, dosyalar ve klasörler için genel simge setleri sağlar. Bu genel simgeler, bir öğeye belirli bir simge atanmamışsa kullanılır. Leopard’da (OS X 10.5) ve daha sonra, doğrudan bir dosyanın içeriğinden türetilen bir küçük resim, simge görevi görebilir. Örneğin, bir PDF dosyası ilk sayfayı bir küçük resim olarak görüntüleyebilir; dosya bir fotoğrafsa, simge fotoğrafın küçük resmi olabilir.

Simge Görünümünü Seçme

Simge görünümü varsayılan Finder görünümüdür, ancak görünümleri değiştirdiyseniz, Finder penceresinin üst kısmındaki ‘Simge Görünümü’ düğmesini (dört görünüm düğmesi grubunda en soldaki düğme) tıklayarak simge görünümüne dönebilirsiniz. veya Finder menüsünden ‘Simge Olarak Görüntüle’yi seçin.

Simge Görünümü Avantajları

Finder penceresindeki simgeleri tıklayıp pencere etrafında sürükleyerek düzenleyebilirsiniz. Bu, bir Finder penceresinin nasıl göründüğünü özelleştirmenizi sağlar. Mac’iniz simgelerin konumlarını hatırlayacak ve bu klasörü Finder’da bir sonraki açışınızda aynı konumlarda görüntüleyecektir. Simge görünümünü, simgeleri sürüklemenin yanı sıra başka şekillerde de özelleştirebilirsiniz. Simge boyutunu, ızgara aralığını, metin boyutunu ve arka plan rengini kontrol edebilirsiniz. Arka plan olarak kullanılacak bir görüntü bile seçebilirsiniz.

Simge Görünümü Dezavantajları

Simge görünümü dağınık hale gelebilir. Simgeleri hareket ettirdiğinizde üst üste gelebilir ve üst üste yığılabilirler. Simge görünümünde ayrıca her dosya veya klasör hakkında ayrıntılı bilgi yoktur. Örneğin, bir bakışta, bir dosya veya klasörün boyutunu, bir dosya oluşturulduğunda veya bir öğenin diğer özelliklerini göremezsiniz.

Simge Görünümünün En İyi Kullanımı

Leopard’ın gelişiyle ve küçük resimleri gösterme becerisiyle, simge görünümü; resim, müzik veya diğer multimedya dosyalarının klasörlerini görüntülemek için kullanışlı olabilir.

Mac’inizde Finder Görünümlerini Kullanma: Liste Görünümü

MacOS Mojave'de liste görünümü.

Liste görünümü, Finder görünümlerinin en çok yönlü olanı olabilir.

Liste görünümü, tüm Finder görünümleri arasında en çok yönlü olanı olabilir. Liste görünümü yalnızca bir dosyanın adını değil, aynı zamanda tarih, boyut, tür, sürüm, yorumlar ve etiketler dahil olmak üzere dosyanın birçok özniteliğini de gösterir. Ayrıca küçültülmüş bir simge görüntüler.

Liste Görünümünün Seçilmesi

Finder penceresinin üst kısmındaki ‘Liste Görünümü’ düğmesine (dört görünüm düğmesi grubundaki soldan ikinci düğme) tıklayarak veya listeden ‘Liste olarak Görüntüle’yi seçerek dosya ve klasörlerinizi liste görünümünde görüntüleyebilirsiniz. Finder menüsü.

Liste Görünümü Avantajları

Bir bakışta dosya veya klasör özniteliklerini görmenin avantajının yanı sıra, liste görünümü, belirli bir pencere boyutu içinde diğer görünümlerin herhangi birinde görüntülenebilecek olandan daha fazla öğe görüntüleme avantajına da sahiptir. Liste görünümü çok yönlüdür. Yeni başlayanlar için, dosya özniteliklerini sütunlarda gösterir. Bir sütunun adına tıklamak, sıralama düzenini değiştirir ve özniteliklerden herhangi birine göre sıralama yapmanıza olanak tanır. En sevdiğim sıralama siparişlerimden biri tarihe göredir, bu nedenle en son erişilen veya oluşturulan dosyaları ilk önce görebilirim. Ayrıca, bir klasör adının solunda bulunan içeriği gösterme üçgenini tıklayarak klasörlerin ayrıntılarına inmek için liste görünümünü de kullanabilirsiniz. İhtiyacınız olan dosyayı bulana kadar istediğiniz kadar, klasörler arası detaya gidebilirsiniz.

Liste Görünümü Dezavantajları

Liste görünümüyle ilgili bir sorun, bir liste bir Finder penceresindeki tüm görüntüleme odasını kapladığında, sağ tıklamak için sınırlı boş alan olduğundan yeni klasörler veya diğer bağlamsal menü seçeneklerini oluşturmak zor olabilir. elbette tüm bu işlevleri Finder menülerinden ve düğmelerinden gerçekleştirin.

Liste Görünümünün En İyi Kullanımı

Liste görünümü, bir bakışta maksimum miktarda bilgiyi görmenin çok yönlülüğü nedeniyle büyük olasılıkla favori bir görünümdür. Liste görünümü, bir dosyayı bulmak için öğeleri sıralamanız veya bir klasör hiyerarşisinde detaya gitmeniz gerektiğinde özellikle yararlı olabilir.

Mac’inizde Finder Görünümlerini Kullanma: Sütun Görünümü

MacOS Mojave'de sütun görünümü

Sütun görünümü, seçilen bir dosyanın dosya sisteminde nerede bulunduğunu görmenizi sağlar.

Finder’ın sütun görünümü, dosyaları ve klasörleri, Mac’inizin dosya sisteminde nerede olduğunuzu takip etmenize olanak tanıyan hiyerarşik bir görünümde görüntüler. Sütun görünümü, bir dosya veya klasör yolunun her düzeyini kendi sütununda sunarak, bir dosya veya klasör yolu boyunca tüm öğeleri görmenize olanak tanır.

Sütun Görünümünü Seçme

Finder penceresinin üst kısmındaki ‘Sütun Görünümü’ düğmesini (dört görünüm düğmesinden oluşan grupta sağdan ikinci düğme) tıklayarak veya ‘Sütunlar Olarak Görüntüle’yi seçerek dosya ve klasörlerinizi sütun görünümünde görüntüleyebilirsiniz. Finder menüsü.

Sütun Görünümü Avantajları

Bir öğenin yolunu görebilmenin bariz avantajının yanı sıra, sütun görünümünün temel özelliklerinden biri de dosya ve klasörleri taşıma kolaylığıdır. Diğer görünümlerin aksine, sütun görünümü ikinci bir Finder penceresi açmanıza gerek kalmadan dosyaları kopyalamanıza veya taşımanıza izin verir. Sütun görünümünün diğer benzersiz özelliği, son sütunun liste görünümünde bulunan aynı tür dosya özniteliklerini göstermesidir. Elbette, bir sütun veya klasördeki tüm öğeleri değil, yalnızca seçilen öğenin özniteliklerini gösterir.

Sütun Görünümünün Dezavantajları

Sütun görünümü dinamiktir, yani sütunların sayısı ve bir Finder penceresinde görüntülendikleri yer değişebilir. Değişiklikler genellikle bir öğeyi seçerken veya taşırken gerçekleşir. Bu, sütun görünümüyle çalışmayı zorlaştırabilir, en azından işin aslını kavrayana kadar.

Sütun Görünümünün En İyi Kullanımı

Sütun görünümü, dosyaları taşımak veya kopyalamak için çok iyidir. Tek bir Finder penceresi kullanarak dosyaları taşıma ve kopyalama yeteneği, üretkenlik ve sadece kullanım kolaylığı açısından abartılamaz. Sütun görünümü, dosya sisteminde nerede olduklarını her zaman bilmek isteyenler için de idealdir.

Mac’inizde Finder Görünümlerini Kullanma: Galeri Görünümü ve Kapak Akışı Görünümü

MacOS Mojave'de Galeri Görünümü.

Eskiden Cover Flow olarak bilinen galeri görünümü.

Galeri görünümü, Finder görünümlerinin en yenisidir ve ilk görünümünü macOS Mojave’de yapmıştır. Ad yeni olmasına rağmen, büyük ölçüde ilk olarak OS X 10.5’te (Leopard) ortaya çıkan eski Kapak akış görünümüne dayanmaktadır. Kapak akışı ve Galeri görünümü, iTunes’da bulunan bir özelliği temel alır ve iTunes özelliği gibi, bir dosyanın içeriğini küçük resim simgesi olarak görmenize olanak tanır. Bu görünüm, bir klasördeki küçük resim simgelerini, hızla göz atabileceğiniz bir müzik albümleri koleksiyonu gibi düzenler. Kapak akışı görünümü, Finder penceresini böler ve kapak akışı bölümünün hemen altında liste stili bir görünüm gösterirken, Galeri liste görünümünü atlar ve bunun yerine, size içinde ne olduğunu göstermek için seçilen dosyanın büyük bir küçük resmini ve aşağıdaki küçük bir küçük resim grubunu kullanır. geçerli klasör.

Kapak Akışı veya Galeri Görünümünü Seçme

Finder penceresinin üst kısmındaki Kapak Akışı / Galeri Görünümü düğmesini (dört görünüm düğmesi grubunda en sağdaki düğme) tıklayarak veya Kapak olarak Görüntüle’yi seçerek, dosyalarınızı ve klasörlerinizi kapak akışı / galeri görünümünde görüntüleyebilirsiniz. Finder menüsünden Akış / Galeri.

Kapak Akışı / Galeri Görünümü Avantajları

Kapak akışı / Galeri görünümü, müzik, resim ve hatta metin veya PDF dosyalarında arama yapmanın harika bir yoludur çünkü mümkün olduğunda bir albüm kapağı, bir fotoğraf veya bir belgenin ilk sayfasını küçük resim simgesi olarak görüntüler. Bir kapak akışı simgesinin boyutunu ayarlayabildiğiniz için, bir belgenin ilk sayfasındaki gerçek metni görüntüleyecek veya bir fotoğrafa, albüm kapağına veya başka bir resme daha yakından bakacak kadar büyütebilirsiniz.

Dezavantajları

Bu küçük resim önizlemelerini görüntülemek kaynakları tüketebilir, ancak çoğu yeni Mac’te herhangi bir sorun olmamalıdır. Pratik kullanım için yeterince büyük kapak akışı görünümü görüntülerini oluşturduğunuzda, herhangi bir anda gösterilebilecek dosya sayısını sınırlama eğilimindesiniz.

Kapak Akışı / Galeri Görünümünün En İyi Kullanımı

Kapak akışı / Galeri görünümü, çok sayıda görüntü içeren klasörler arasında gezinmek, ilişkili kapak resmine sahip müzik dosyalarını kontrol etmek veya ilk sayfalarının kapak akış görüntüsü olarak işlenebileceği metin ve PDF belgelerini önizlemek için en iyisidir. Bu görünüm, genel simgelerle oluşturulabilen karma belge ve dosyalarla dolu klasörler için pek kullanışlı değildir.

Mac’inizde Finder Görünümlerini Kullanma: Hangisi En İyisi?

En iyi görünüm hangi Finder görünümüdür? “Hepsi” dememiz gerekirdi. Her birinin güçlü yönleri olduğu kadar zayıf yönleri de vardır. Elimizdeki göreve bağlı olarak hepsini birden kullanıyoruz. Basıldığında, en rahat olduğumuz liste görünümünü bulduğumuzu ve en sık kullandığımızı söylememiz gerekir. Bir sütunun adını tıklayarak çeşitli sıralama tercihleri ​​arasında hızlı bir şekilde geçiş yapmamızı sağlar, böylece dosyaları alfabetik olarak, tarihe veya boyuta göre sıralayabiliriz. Başka sıralama seçenekleri de var, ancak bunlar en çok kullandığımız seçenekler. Dosya ve klasörleri temizlemek gibi gerçekleştirmemiz gereken bazı dosya bakım görevlerimiz olduğunda sütun görünümü kullanışlıdır. Sütun görünümü ile, birden fazla Finder penceresi açmadan öğeleri hızlı bir şekilde taşıyabilir ve kopyalayabiliriz. seçtiğimiz öğelerin dosya sistemi içinde nerede bulunduğunu da görebiliriz. Son olarak, resimlere göz atmak için kapak akışı görünümünü kullanıyoruz. Bu görevi gerçekleştirmek için iPhoto, Photoshop veya başka bir görüntü işleme veya yönetim programını kullanabileceğimiz doğru olsa da, kapak akışı görünümünün de aynı şekilde çalıştığını ve genellikle bir görüntü dosyasını bulmak ve seçmek için bir uygulamayı açmaktan daha hızlı olduğunu görüyoruz. Peki ya simge görünümü? Şaşırtıcı bir şekilde, bu en az kullandığımız Finder görünümü. Masaüstünü ve üzerindeki tüm simgeleri sevmemize rağmen, bir Finder penceresinde çoğu görev için liste görünümünü tercih ederiz. Hangi Finder görünümünü tercih ederseniz edin, diğerleri hakkında bilgi sahibi olmak ve onları ne zaman ve nasıl kullanacağınızı bilmek, daha üretken olmanıza ve Mac’inizi daha çok kullanmanın keyfini çıkarmanıza yardımcı olabilir.