Skip to content

Mac’inizde Kaydırma Yönünü Değiştirme

15 de Mayıs de 2021

MacOS’ta kaydırma, şu anda Apple’ın “doğal” bir yöntem olarak adlandırdığı yöntemi kullanma seçeneği içerir. “Doğal” yöntem, çoklu dokunmatik iOS cihazlarının nasıl kaydırıldığına dayanır: Kaydırma işlemini kontrol etmek için parmağınızı doğrudan ekranda kullanırsınız. Sayfayı fiziksel olarak hareket ettiriyormuşsunuz gibi, bu nedenle yukarı kaydırma, sayfayı aşağı taşır. Mac’te bu yöntem ilk bakışta garip görünebilir. Ama çok tuhafsa, değiştirebilirsin. Nasıl yapacağınız burada. Bu talimatlar, macOS 10.7 ve sonraki sürümleri çalıştıran cihazlar için geçerlidir.

OS X’te Fare için Kaydırma Yönünü Değiştirme

MacOS’ta iki cihaz kaydırılabilir: fareler ve izleme dörtgenleri. Doğal kaydırma biri üzerinde sezgisel görünürken diğerinde sezgisel görünüyorsa, her birinin farklı davranmasını sağlayabilirsiniz. İlk olarak, bir farenin ayarlarını nasıl değiştireceğiniz aşağıda açıklanmıştır.

 1. Sistem Tercihlerini başlatmak için Sistem Tercihleri Dock’taki simgesini, Apple menüsünden Sistem Tercihleri’ni seçin veya Dock’taki Başlatma Çubuğu simgesini tıklayıp Sistem Tercihleri ​​simgesini seçin.

 2. Sistem Tercihleri ​​açıldığında, Fare tercihi bölme. Bu ayarlara erişmek için Mac’inize bağlı bir fareniz olmalı ve açık olmalıdır.

  Sistem Tercihlerinde Fare

 3. MacOS sürümünüze bağlı olarak, İşaretle ve Tıkla kaydırma ayarlarına gitmek için sekmesine tıklayın. Daha yeni sürümler bu adımı atlar.

 4. Yanındaki onay işaretini kaldırın. Kaydırma yönü: doğal varsayılan kaydırma yönünü kullanmak için. Bu kutuyu işaretlemezseniz, bir sayfa kayar aynı yön kaydırma tekerleğini çevirirsiniz veya parmağınızı dokunmaya duyarlı fare boyunca hareket ettirirsiniz.

  Mac

İzleme Paneli için OS X’te Kaydırma Yönünü Değiştirme

Bu talimatlar, yerleşik izleme dörtgenine sahip bir MacBook ürünü için çalışır ve ayrıca Magic Trackpad Apple ayrı satılır.

 1. Sistem Tercihlerinde, İzleme paneli tercih bölmesi.

  İzleme paneli tercihleri

 2. Seçin Kaydırma ve Yakınlaştırma sekmesi.

  MacOS'te Kaydır ve Yakınlaştır sekmesi vurgulanmış izleme dörtgeni tercihleri

 3. Kaydırma yönünü eski yönteme döndürmek için, etiketli kutudan onay işaretini kaldırın. Kaydırma yönü: doğal. Yeni iOS’tan ilham alan kaydırma yöntemini kullanmak için kutuya bir onay işareti koyun. Pencerenin sağ tarafındaki video klip, mevcut kaydırma ayarını gösterecektir.

  Kaydırma yönünün yanındaki işaretli kutu

Doğal Olmayan Önce Geldi

Doğal olmayan ayar, işletim sistemlerinin önceki sürümlerinde hem Mac hem de Windows bilgisayarlarda kullanılan ayardır. Ek bilgileri ortaya çıkarmak için aşağı kaydırmak, kaydırma için standart hale geldi. Kaydırma tekerlekleri içeren ilk fareler için özellikle mantıklıydı. Varsayılan kaydırma davranışları, tekerleğin aşağı doğru hareketinin sayfada aşağı hareket etmesiydi.

Doğal Kaydırma

İPhone veya iPad’in çoklu dokunmatik kullanıcı arayüzü gibi görüntüleme cihazına doğrudan bir arayüze sahip olduğunuzda, doğal kaydırma daha mantıklı hale gelir. Parmağınız doğrudan ekranla temas halindeyken, yukarı doğru kaydırarak çekerek veya sürükleyerek pencerenin altındaki içeriği görüntülemek daha sezgiseldir. Apple dolaylı kaydırma arayüzünü kullanmış olsaydı, o zamanlar Mac’te kullanımdaysa, bu garip bir süreç olurdu. Parmağınızı ekrana yerleştirmek ve içeriği görüntülemek için aşağı kaydırmak doğal görünmeyecektir. Arayüzü ekrandaki bir parmaktan ekranla aynı fiziksel düzlemde olmayan bir fareye veya izleme dörtgenine taşıdığınızda, doğal veya doğal olmayan bir kaydırma arayüzü seçimi tercihe iner.