Skip to content

Mac’inizde Oturum Açamıyor musunuz? Yeni Yönetici Hesabı Oluşturun

16 de Haziran de 2021

Yedek bir yönetici kullanıcı hesabı oluşturmak, Mac’iniz kilitlendiğinde faydalı olabilir – belki de donmuş olduğundan ve zaten PRAM veya SMC’yi sıfırlamayı denemişsinizdir. Bu gibi durumlarda, “Şu anda kullanıcı hesabına giriş yapılamıyor” yazan bir mesaj görebilirsiniz. Bu talimatlar modern macOS ve OS X sistemleri için geçerlidir.

Yedek Yönetici Kullanıcı Hesabı Neden Yararlıdır?

Yedek bir yönetici kullanıcı hesabının tercih dosyalarında değişiklik yapılmadı. Ayrıca, hesap oluşturulduğunda macOS’un eklediğinin ötesinde herhangi bir veri içermez. Mac’inize yönetici erişiminiz olduktan sonra, unuttuğunuz parolanızı sıfırlayabilir ve ardından normal hesabınızla oturumu kapatıp tekrar oturum açabilirsiniz. Kullanıcı hesabı parolanızı unuttuğunuz veya Mac harekete geçtiği için Mac’inize erişiminiz kilitlenmiş olabilir. Bu durumlarda, Mac’i yeni bir kullanıcı kimliği ve parola ile yeni bir yönetici hesabı oluşturmaya zorlayın. Bir Mac’e erişmenin bu yönteminin birkaç dezavantajı vardır. Mac’in sürücüsünü FileVault kullanarak şifrelediyseniz veya parolasını unuttuğunuz bir bellenim parolası ayarladıysanız çalışmaz.

Tek Kullanıcı Modunda Yönetici Hesabı Nasıl Oluşturulur

Yedek bir yönetici hesabı oluşturmak için önce Mac’inizi kapatın. Normal şekilde kapatamıyorsanız, düğmesini basılı tutun. Güç buton. Mac kapandığında, Tek Kullanıcı modu adı verilen özel bir başlangıç ​​ortamında yeniden başlatın. Bu mod, Mac’i, komut isteminden komut çalıştırabileceğiniz Terminal benzeri bir arabirime başlatır.

Lifewire / Theresa Chiechi
 1. Tek Kullanıcı moduna önyükleme yapmak için basılı tutun Komut+$ Mac’i başlatırken.

 2. Mac, açılırken kayan metin satırları görüntüler. Kaydırma durduğunda, aşağıdaki komut satırı istemini göreceksiniz:

  :/ kök#

 3. Bu noktada Mac çalışıyor, ancak başlangıç ​​sürücüsü takılı değil. Üzerinde bulunan dosyalara erişmek için başlangıç ​​sürücüsünü bağlayın. Komut isteminde girin /sbin/mount -uw / ve ardından basın Giriş veya Dönüş klavyede.

 4. Başlangıç ​​sürücüsü takılıyken, dosya ve klasörlerine komut isteminden erişebilirsiniz.

 5. macOS’i, Mac’inizi yeniden başlattığınızda, o anda yüklü olan macOS sürümüne ilk kez önyükleme yaptığınızı düşünmeye zorlayın. Bu, Mac’in ilk açtığınızda olduğu gibi davranmasını sağlar ve bir yönetici kullanıcı hesabı oluştururken size yol gösterir. Bu işlem, mevcut sisteminizi veya kullanıcı verilerinizi kaldırmaz veya değiştirmez. Yeni bir yönetici kullanıcı hesabı oluşturmanıza olanak tanır. Mac’i bu özel modda yeniden başlatmak için, işletim sistemine tek seferlik kurulum işleminin gerçekleştirilip gerçekleştirilmediğini bildiren dosyayı kaldırın. Komut isteminde girin rm /var/db/.applesetupdone ve ardından basın Giriş veya Dönüş.

 6. İle elma kurulumu dosya kaldırıldı, Mac’i bir sonraki yeniden başlatışınızda, gerekli yönetici hesabını oluşturma sürecinde size yol gösterilir. İstemde, girin yeniden başlat ve ardından basın Giriş veya Dönüş.

 7. Mac yeniden başlatılır ve Mac’e hoş geldiniz ekran. Yeni bir yönetici kullanıcı hesabı oluşturmak için adım adım kılavuzu izleyin. Hesabı oluşturmayı bitirdiğinizde Mac, yeni hesapla oturum açmanızı sağlar. Ardından, gerçekleştirmeniz gereken sorun giderme adımlarına devam edebilirsiniz.

  macOS'te bir Bilgisayar Hesabı ekranı oluşturun

Başlamayan bir başlangıç ​​sürücüsünü onarmak da dahil olmak üzere birçok farklı sorun giderme işlemi için Tek Kullanıcı modunu kullanabilirsiniz.