Skip to content

Mac’inizde Spotlight Nasıl Kullanılır

18 de Mayıs de 2021

Mac’lerin kullanımı oldukça basittir, ancak kullanımınızı hızlandırmak için her zaman bilmeye değer ekstra kısayollar vardır. Spotlight aramasını kullanmak, Mac’inizde aradığınızı bulmanın harika bir yoludur. İşte onu nasıl kullanacağınız ve neden yeni favori Mac arama aracınız. Spotlight’ı kullanmak için Mac’inizin OS X 10.4 Tiger veya daha yüksek bir sürümünü çalıştırması gerekir. 2005’ten beri piyasaya sürülen herhangi bir Mac’te Spotlight olmalıdır.

Spotlight Nedir?

Spotlight, aslında Apple Mac’iniz için Google’dır. Adını verirseniz, Spotlight arama kısayolundan bakabilirsiniz. Spotlight, sisteminizdeki tüm öğelerin ve dosyaların bir dizinini oluşturur, böylece belgeleri, fotoğrafları, müzik dosyalarını, uygulamaları ve hatta sistem tercihlerini arayabilirsiniz. Belgelerde veya web tarayıcınızın geçmişinde bulunan web sayfalarında belirli kelimeleri aramanıza izin vererek birkaç adım daha ileri gider.

Neden Spotlight’ı Kullanmam Gerekir?

Spotlight araması, aradığınızı bulmanın süper kolay ve verimli bir yoludur. Simgeleriniz, belgeleriniz ve klasörleriniz arasında arama yapma veya önemli bir dosyayı nerede sakladığınızı hatırlamaya çalışma zahmetinden sizi kurtarır.

Web sitelerini arayabilmek, sizi ayrıca bir tarayıcı açmanın zahmetinden kurtarır. Spotlight, New Oxford American Dictionary’deki tanımların yanı sıra hızlı toplamlar veya para birimi dönüştürme çözümleri de sunar. Mac OS X Mavericks ve önceki sürümleri çalıştıran Mac’ler, burada resimde gösterilenden biraz farklı bir Spotlight araması görecektir. Yine de bir şeyler arayabilir ve bunu bir hesap makinesi olarak kullanabilirsiniz, ancak arama sonuçlarınızda Wikipedia, Haritalar ve diğer daha kapsamlı kaynakları bulamazsınız.

Mac’te Spotlight’a Nasıl Erişebilirim?

Spotlight’ı kullanmanın, her biri farklı senaryolarda yararlı olduğu kanıtlanan birkaç yolu vardır. İşte Mac arama aracına nasıl erişileceğinin bir özeti.

Spotlight Arama Kısayolunu Kullanma

 1. Basın Komut tuşuna dokunun ve boşluk çubuğu. Spotlight Arama çubuğu eyleme hazır olarak açılır.

  Spotlight Arama çubuğunu gösteren Mac masaüstü

 2. Spotlight Arama alanına bir arama terimi yazın. Siz yazarken arama sonuçları doldurulur.

 3. Önizleme için herhangi bir arama sonucuna dokunun. Aradığınızı bulduğunuzda, açmak için çift tıklayın.

  Mac'te sonuçları gösteren Spotlight Araması

  Spotlight Aramasını Simgesi Aracılığıyla Kullanma

 4. Spotlight arama çubuğunu görüntülemek için menü çubuğunun sağ üst köşesindeki Spotlight büyüteç simgesini tıklayın.

  Mac menü çubuğundaki Spotlight Arama simgesi

 5. Arama öğenizi yazın.

 6. Açmak için arama sonuçlarından birine çift tıklayın. Bu kadar!

Spot Işığı Siri Aracılığıyla Kullanma

Spotlight, klavye veya simge kısayollarında olduğu gibi Siri’de tam olarak aynı şekilde çalışmaz, ancak yine de Mac’inizdeki öğeleri aramanın hızlı bir yoludur. Dosyaları veya belirli e-postaları doğal bir şekilde bulmasını isteyebilirsiniz. Spotlight’ı Siri aracılığıyla kullanmak için, Siri’yi Mac’inizle kurmuş olmanız gerekir.

Spotlight Arama İpuçları

Spotlight, istediğiniz kadar basit veya karmaşıktır. İşte onu en etkili şekilde nasıl kullanacağınıza dair bazı ipuçları.

 • Dosyaları önizleyin: Aradığınız dosyayı açmak için bir öğeyi çift tıklayın. Bununla birlikte, onunla etkileşim kurmak için dosyayı açmanız gerekmez. Arama sonuçlarının sağ tarafında önizlemek için bir kez tıklamanız yeterlidir. Belgeler için, belge adına tıklayın ve belgeyi açmadan önizleme bölmesinde yukarı veya aşağı kaydırabilirsiniz. Bir şarkıyı açmak yerine önizlemek ister misiniz? Önizleme bölmesindeki simgeye tıkladığınızda şarkı orada çalmaya başlar.
 • Ek arama sonuçları: Arama sonuçlarını Mac’inizdeki diğer herhangi bir pencerede olduğu gibi aşağı kaydırabilirsiniz. Spotlight genellikle sonuçları en alakalı sırada gösterir, ancak daha fazla sonuç bulmak için aşağı kaydırmaya değer olabilir.
 • Hızlı arama: Herhangi bir şeyin tam adını yazmanıza gerek yoktur. Spotify’ı mı açmak istiyorsunuz? Tür Spo“ve vur Giriş ve sizin için yüklenecek.
 • iTunes ve App Store: İTunes ve App Store’da bir şeyler bulmak için Spotlight’ı kullanın. Aradığınız şeyi yazın ve Spotlight Önerileri’nde şov veya şarkı belirir. Hatta bir öğeyi doğrudan önizleme bölmesinden ön sipariş verebilir veya satın alabilir ve yerel sinema listelerini görüntüleyebilirsiniz.

Mac OS Spotlight Arama Filmi Satın Alma Önizlemesi

 • Tarayıcı geçmişinde ara: Aradığınız şeyi yazarak Mac’inizin yer imlerinde ve tarayıcı geçmişinde arama yapın. Tarifin adını hatırlayamıyorsunuz ama içinde elma olduğunu biliyor musunuz? “Elmalar” yazın, Spotlight onu yakın geçmişinizden bulacaktır.
 • Dosyaları kopyala: Bir öğeyi sonuçlar listesinden masaüstüne veya Finder penceresine sürükleyerek kopyalayın.

Spotlight’ı Hesap Makinesi ve Dönüştürme Aracı olarak Kullanma

Bu özellikleri Mac’in Spotlight tercihlerinde etkinleştirdiyseniz, Spotlight ile para birimlerini dönüştürmek ve diğer hesaplamaları yapmak mümkündür.

Mac OS Spotlight Araması ile Para Birimi Dönüştürme

 • Para birimlerini dönüştürme: Diğer yaygın para birimlerindeki karşılığını görmek için bir miktar girin. Örneğin, “100 $” yazın ve sonuçları İngiliz sterlini veya Japon Yeni gibi diğer para birimlerinde görebilirsiniz.
 • Sıcaklıkları veya ölçümleri dönüştürme: Dönüştürmeniz gereken uygun miktarı girin ve ardından yaygın olarak kullanılan sonuçları görüntüleyin.
 • Matematiksel denklemler: Bunlar “8 + 5” veya “185 * 74” gibi denklem girilerek çözülebilir.

Spotlight Arama Tercihlerini Özelleştirme

Spotlight Araması yalnızca Mac’in sistem tercihlerinde ayarladığınız alanlarda arama yapabilir, bu nedenle arama tercihlerini özelleştirmek mümkündür, ancak en iyi sonuçlar için şu adrese gidin: Sistem Tercihleri > Gündem ve tüm kutuları işaretleyin. Örneğin, önündeki kutuyu tıklamazsanız Hesap makinesi, Spotlight matematik denklemlerini gerçekleştiremeyecek.

Spotlight tercihlerini gösteren Mac Sistem Tercihleri