Skip to content

Mac’inizde Temiz Bir OS X Lion Kurulumu Gerçekleştirin

5 de Mayıs de 2021

Apple, OS X Lion (10.7) için yükleme işlemini, işletim sisteminin önceki sürümlerinden biraz farklı yaptı. Farklılıklara rağmen, dahili bir sürücüye, bir bölüme veya bir harici sürücüye temiz bir Lion kurulumu oluşturabilirsiniz. Bu makale OS X Lion (10.7) ‘yi dahili olarak Mac’inizde veya harici bir sürücüye bir sürücüye veya bölüme yüklemeye bakar. Mac kullanıcıları, üzerinde Lion kurulu olan ve acil bir durumda olması kullanışlı olabilecek önyüklenebilir bir USB flash sürücü de oluşturabilirler.

Lion Yüklemeniz Gerekenler

Apple Store’dan çevrimiçi olarak Lion satın alın. Mac App Store için bir içerik kodu, genellikle bir gün içinde alırsınız. Yükleyiciyi indirdikten sonra, minimum donanım gereksinimlerini karşılayan herhangi bir Mac’e kopyalayın ve Lion’u yükleyin. Lion yükleyici, Uygulamalar klasörünüze indirilir ve boyutu 4 GB’ın biraz altındadır. Sistem gereksinimleri şunlardır:

 • Intel Core 2 Duo, i3, i5, Core i7 veya Xeon işlemci
 • Mac OS X Snow Leopard v10.6.6 veya üstü (v10.6.8 önerilir)
 • 7 GB boş sabit disk alanı
 • 2 GB RAM

Lion’ı SSD’ler dahil herhangi bir dahili sürücüye yükleyebilirsiniz. Ayrıca, Lion’ı Mac’inize USB 2.x, USB 3, FireWire 400/800 veya Thunderbolt ile bağlı herhangi bir harici sürücüye yükleyebilirsiniz. ESATA tabanlı bir harici sürücü, büyük olasılıkla önyüklenebilir bir yükleme hedefi olarak çalışmayacaktır çünkü çoğu eklenti eSATA denetleyicisi OS X’in önyüklenmesini desteklememektedir. Lion Recovery bölümü 650 MB boş alan kaplar. Lion yükleyici, biri Lion için diğeri kurtarma araçları için olmak üzere iki bölüm oluşturur. Sürücüleri onarmak, izinleri düzeltmek ve sürücüleri biçimlendirmenin yanı sıra gerekirse Lion’ı yeniden yüklemek için Kurtarma Bölümünü kullanabilirsiniz. Kurtarma Bölümü, Disk Yardımcı Programına sahip önyüklenebilir bir sistem içerir.

Temiz Kurulum Hazırlığı

Temiz bir Lion yüklemesi gerçekleştirmek için, GUID Partition Table’ı kullanan ve Mac OS X Extended (Journaled) dosya sistemiyle biçimlendirilmiş bir disk veya bölümünüzün olması gerekir. Hedef hacim en iyi ihtimalle silinmelidir; en azından herhangi bir OS X sistemi içermemelidir.

OS X yükleyicilerin önceki sürümlerinde, yükleme işleminin bir parçası olarak hedef sürücüyü silebilirdiniz. Lion yükleyiciyle, temiz bir kurulum gerçekleştirmenin iki yöntemi vardır. Yöntemlerden biri, önyüklenebilir bir Lion yükleme DVD’si oluşturmanızı gerektirir ve ikincisi, Mac App Store’dan indirdiğiniz Lion yükleyiciyi kullanarak temiz bir yükleme yapmanızı sağlar. İki yöntem arasındaki fark, Lion yükleyiciyi doğrudan kullanmak için, yükleyiciyi çalıştırmadan önce silebileceğiniz bir sürücünüzün veya bölümünüzün olması gerektiğidir. Önyüklenebilir bir Lion kurulum DVD’si kullanmak, kurulum işleminin bir parçası olarak bir sürücüyü veya bölümü silmenizi sağlar. Temiz bir kurulum için hedef olarak mevcut başlangıç ​​sürücünüzü kullanmak istiyorsanız, önyüklenebilir Lion kurulum DVD yöntemini kullanmanız gerekir. Mevcut başlangıç ​​sürücünüz dışındaki bir sürücüye temiz bir Lion yüklemesi gerçekleştirecekseniz, devam etmeye hazırsınız demektir.

Yedekleme Gerçekleştirin

Lion kurulum işlemine başlamadan önce, mevcut OS X sisteminizi ve kullanıcı verilerinizi yedekleyin. Ayrı bir sürücü veya bölüme temiz bir kurulum yapmak, mevcut sisteminizde herhangi bir veri kaybına neden olmamalıdır, ancak daha garip şeyler olmuştur ve en iyisi hazırlıklı olmaktır. En azından güncel bir yedeğiniz olduğundan emin olun. Daha fazla koruma için, mevcut başlangıç ​​sürücünüzün önyüklenebilir bir klonunu oluşturun. Carbon Copy Cloner kullanıyorsanız, uygulamanın OS X Snow Leopard ve Lion ile çalışan bir sürümünü indirebilirsiniz.

Hedef Sürücüyü Biçimlendirin

Lion kurulum sürecini başlatmadan önce hedef sürücüyü silmelisiniz. Mac App Store’dan indirilen Lion yükleyiciyi kullanmak için, yükleyiciyi başlatmak için OS X’in çalışan bir kopyasına sahip olmanız gerektiğini unutmayın. Gerekli alanı yaratmak için mevcut bölümleri kurmak veya yeniden boyutlandırmak için yeni bir bölüm oluşturmanız gerekebilir. Bir sürücünün bölümlerini eklemek, biçimlendirmek veya yeniden boyutlandırmak için Disk İzlencesi’ni kullanabilirsiniz.

OS X Lion Installer’ı kullanın

Lion yükleyiciyi başlatmadan önce, şu anda Mac’inizde çalışan diğer tüm uygulamaları kapatın. Lion yükleyici, Uygulamalar klasöründe bulunur ve dosyanın adı Mac OS X Lion’ı yükleyin. Mac App Store’dan indirme işlemi ayrıca Dock’unuzda bir Mac OS X Lion Yükle simgesi oluşturdu.

 1. Tıkla Aslan yükleyici Dock simgesi (veya çift tıklayın Mac OS X Lion’ı yükleyin Uygulamalar klasöründeki uygulama).

  Mac Dock'ta Lion kurulum simgesi

 2. Tıklayın Devam et açılan pencerede.

 3. Kullanım koşullarında ilerleyin ve tıklayın Katılıyorum.

 4. Lion yükleyici, Lion’u mevcut başlangıç ​​sürücüsüne yüklemek istediğinizi varsayar. Farklı bir hedef sürücü seçmek için tıklayın Tüm Diskleri Göster ve listeden hedef diski seçin – daha önce sildiğiniz disk.

 5. Hedef disk vurgulanmış haldeyken, Yüklemek.

  Yükle vurgulanmış olarak Mac OS X Lion yükleme ekranı

 6. Kurulum işlemine başlamak için yönetici kullanıcı adınızı ve şifrenizi girin ve tıklayın TAMAM MI.

 7. Lion yükleyicisinin gerekli dosyaları hedef diske kopyalamasını bekleyin. Kopyalama bittiğinde, Mac’inizi yeniden başlatmanız istenir. Tıklayın Tekrar başlat.

Mac yeniden başlatıldıktan sonra yükleme işlemi devam eder. Kurulumu tamamlamak için geçen süre tahminiyle birlikte bir ilerleme çubuğu görüntülenir. Kurulum hızı 10 ila 30 dakika arasında değişir. Mac’inize bağlı birden fazla ekranınız varsa, Lion kurulum işlemine başlamadan önce hepsini açın. Yükleyici, ilerleme çubuğunu normal ana ekranınızdan farklı bir ekranda görüntüleyebilir; bu ekran açık değilse, neler olduğunu merak edeceksiniz.

OS X Lion Kurulum Yardımcısı

OS X Lion yüklemesi tamamlandığında, Mac’iniz, Lion için kayıt ve kurulum işleminin başlangıcını işaretleyen bir Hoş Geldiniz penceresi görüntüler. OS X Lion Kurulum Yardımcısı, bir yönetici hesabı oluşturmanız ve kaydolmanız için gereken çeşitli adımlarda size rehberlik eder. Öğreticiler de içerir.

 1. Hoş Geldiniz penceresinde, Mac’inizi kullandığınız ülkeyi veya bölgeyi seçin ve Devam et.

 2. Sizinkine uygun klavye stilini seçin.

 3. Tıklayın Devam et.

Göçmen Yardımcısı

Bu, OS X Lion’un temiz bir yüklemesi olduğundan, başka bir Mac, PC, Time Machine veya Mac’inizdeki başka bir disk veya bölümden veri aktarmak için Geçiş Yardımcısı’nı kullanabilirsiniz. Ancak, bu noktada Migration Assistant’ı kullanmamak, bunun yerine temiz bir Lion kurulumunu tercih etmek daha iyidir. Lion’un kurulduğunu ve doğru şekilde çalıştığını öğrendikten sonra, ihtiyacınız olan tüm kullanıcı verilerini Lion diskine taşımak için Lion kurulumundan Migration Assistant’ı çalıştırın. Migration Assistant’ı Uygulamalar klasörünün içindeki İzlenceler klasöründe bulabilirsiniz. Seçiniz Şimdi transfer etme ve tıkla Devam et.

İsteğe Bağlı Kayıt

Kayıt isteğe bağlıdır. İsterseniz sonraki iki ekrana tıklayabilirsiniz. Kayıt bilgilerini doldurursanız, Lion’da kullandığınız bazı uygulamalar uygun verilerle önceden doldurulur. Özellikle, Posta ve Adres Defterinde birincil e-posta hesabı bilgileriniz kısmen ayarlanmıştır ve Adres Defterinde kişisel girişiniz zaten oluşturulmuştur. Apple hesap bilgilerinizi girin ve tıklayın Devam et bilgi isteyen bir pencere açmak için. Girmek zorunda değilsiniz. Bitirdiğinizde veya kaydolmamayı tercih ederseniz, tıklayın Devam et.

Yönetici Hesabı Oluşturun

Lion, en az bir yönetici hesabının kurulmasını gerektirir. Yönetici hesabını, çoğu Lion temizlik görevini gerçekleştirmek, ek kullanıcılar oluşturmak ve yönetici ayrıcalıkları gerektiren herhangi bir uygulamayı yüklemek için kullanabilirsiniz.

 1. Yönetici hesap adı sorulduğunda, adınızı girin.

 2. Yönetici hesabı için kullanılan bir kısayol adı olan kısa adınızı ve hesabın ana dizininin adını girin. Kısa adlar değiştirilemez, bu nedenle girdiğiniz addan memnun olduğunuzdan emin olun. Onunla uzun süre yaşayacaksın.

 3. İstenen ek bilgilerle birlikte kullanmak istediğiniz parolayı girin ve ardından Devam et.

 4. Oluşturmakta olduğunuz hesapla bir görüntü veya resmi ilişkilendirebilirsiniz. Mac’inize bağlı bir web kameranız varsa kullanmak için kendi resminizi çekebilirsiniz. Ayrıca Lion’da zaten yüklü olan birçok resimden birini de seçebilirsiniz. Seçiminizi yapın ve tıklayın Devam et.

Kaydırmayı Öğrenmek

Lion Kurulum Asistanı neredeyse bitti. Son adım, Lion’da yeni dokunmatik tabanlı hareket sistemini nasıl kullanacağınızı gösterir. Sahip olduğunuz dokunmatik tabanlı giriş cihazının türüne (Magic Mouse, Magic Trackpad veya entegre izleme paneli) bağlı olarak, nasıl kaydırılacağına ilişkin bir açıklama görürsünüz. Metin alanında aşağı kaydırmak için talimatları izleyin ve Mac OS X Lion’u Kullanmaya Başlayın buton.

Sadece bir şey daha

Lion’u keşfetmeye başlayabilirsiniz, ancak yola çıkmadan önce, Mac’inizin en iyi performansı göstermesi gerekebilecek en son yamalara, aygıt sürücülerine ve diğer gizli özelliklere sahip olduğunuzdan emin olmak için Yazılım Güncelleme hizmetini kullanın. İtibaren elma menü, seç Yazılım güncellemesive ardından ekrandaki talimatları izleyin.