Skip to content

Mac’inizde Üretici Yazılımı Parolası Nasıl Oluşturulur

19 de Mayıs de 2021

Mac’ler oldukça iyi yerleşik güvenlik sistemlerine sahiptir. Kötü amaçlı yazılım ve virüslerle diğer bazı popüler bilgi işlem platformlarından daha az sorun yaşama eğilimindedirler. Ancak bu tamamen güvenli oldukları anlamına gelmez. Bu, özellikle birinin Mac’inize fiziksel erişimi varsa geçerlidir; bu, bir Mac çalındığında veya kolay erişim sağlayan bir ortamda kullanıldığında meydana gelebilir. Aslında, OS X’in kullanıcı hesabı sistemi tarafından sağlanan temel güvenliği atlamak bir çocuk oyuncağıdır. Herhangi bir özel beceri gerektirmez, sadece biraz zaman ve fiziksel erişim gerektirir. Muhtemelen Mac’inizin kullanıcı hesaplarının hepsinin tahmin edilmesi “parola” veya “12345678” den biraz daha zor parolalara sahip olduğundan emin olmak gibi temel önlemleri zaten almışsınızdır. (Doğum günleri ve evcil hayvanınızın adı da iyi seçenekler değildir.) Verilerinizi korumak için FileVault 2 gibi tam disk şifreleme sistemi de kullanıyor olabilirsiniz. Kullanıcı verileriniz şifreleme seçeneğiyle muhtemelen oldukça güvenli olsa da, Mac’inize yine de erişilebilir. Ancak Mac’inize başka bir güvenlik katmanı eklemekte yanlış bir şey yok: bir ürün yazılımı parolası. Bu basit önlem, bir kişinin önyükleme sırasını değiştiren birçok klavye kısayolundan birini kullanmasını engelleyebilir ve Mac’inizi başka bir sürücüden başlatmaya zorlayarak Mac’inizdeki verilere erişimi kolaylaştırabilir. Yetkisiz bir kullanıcı klavye kısayollarını kullanarak tek kullanıcı moduna da önyükleme yapabilir ve yeni bir yönetici hesabı oluşturabilir ve hatta yönetici parolanızı sıfırlayabilir. Tüm bu teknikler, önemli kişisel verilerinizi erişim için hazır hale getirebilir. Ancak, önyükleme işlemi parola gerektiriyorsa özel klavye kısayollarının hiçbiri çalışmayacaktır. Bir kullanıcı bu parolayı bilmiyorsa klavye kısayolları işe yaramaz.

OS X’te Önyükleme Erişimini Kontrol Etmek İçin Firmware Parolasını Kullanma

Mac, Mac açıldığında girilmesi gereken uzun süredir desteklenen ürün yazılımı parolalarına sahiptir. Bir Mac’in ana kartındaki geçici olmayan bellekte saklandığı için buna ürün yazılımı şifresi denir. Başlatma sırasında, EFI sabit yazılımı, tek kullanıcı modunda veya farklı bir sürücüden başlatma gibi normal önyükleme sırasında herhangi bir değişiklik istenip istenmediğini kontrol eder. Eğer öyleyse, bellenim şifresi istenir ve saklanan sürüme göre kontrol edilir. Bir eşleşme ise, önyükleme işlemi devam eder; değilse, önyükleme işlemi durur ve doğru parolayı bekler. Tüm bunlar OS X tam olarak yüklenmeden önce gerçekleştiğinden, normal başlatma seçenekleri mevcut değildir, bu nedenle Mac’e erişim de mevcut değildir. Geçmişte, aygıt yazılımı parolalarının dolaşması oldukça kolaydı. RAM’in bir kısmını çıkarın ve parola otomatik olarak silindi; çok etkili bir sistem değil. 2010 ve sonraki Mac’lerde, EFI sabit yazılımı, sistemde fiziksel değişiklikler yapıldığında artık ürün yazılımı parolasını sıfırlamaz. Bu, ürün yazılımı şifresini birçok Mac kullanıcısı için çok daha iyi bir güvenlik önlemi haline getirir.

Firmware Şifre Uyarıları

Bellenim parolası özelliğini etkinleştirmeden önce birkaç kelimeyle dikkatli olun. Ürün yazılımı şifresini unutmak, sıfırlamanın basit bir yolu olmadığı için canınızı yakabilir. Üretici yazılımı parolasını etkinleştirmek, Mac’inizi kullanmayı daha da zorlaştırabilir. Mac’inizi klavye kısayollarını kullanarak her açtığınızda (örneğin, tek kullanıcı modunda önyükleme yapmak için) veya varsayılan başlangıç ​​sürücünüz dışındaki bir sürücüden önyüklemeyi denediğinizde parolayı girmeniz istenecektir. Ürün yazılımı parolası, sizi (veya başka birini) doğrudan normal başlangıç ​​sürücünüze önyüklemenizi engellemez. (Mac’iniz oturum açmak için bir kullanıcı parolası gerektiriyorsa, bu parola yine de gerekecektir.) Ürün yazılımı parolası, yalnızca birisi normal önyükleme sürecinden kaçınmaya çalışırsa devreye girer. Ürün yazılımı parolası, kolayca kaybolabilen veya çalınabilen taşınabilir Mac’ler için iyi bir seçim olabilir, ancak genellikle evden hiç çıkmayan veya tüm kullanıcıların iyi bilindiği küçük bir ofiste bulunan masaüstü Mac’ler için o kadar önemli değildir. Elbette, ürün yazılımı şifresini açmak isteyip istemediğinize karar vermek için kendi kriterlerinizi kullanmanız gerekir.

Mac’inizin Firmware Parolasını Etkinleştirme

Apple, üretici yazılımı parolası seçeneğini etkinleştirmek için bir yardımcı program sağlar. Yardımcı program OS X’in bir parçası değildir; ya yükleme DVD’nizde (OS X Snow Leopard ve öncesi) ya da Recovery HD bölümünde (OS X Lion ve üzeri). Ürün yazılımı parola yardımcı programına erişmek için, Mac’inizi yükleme DVD’sinden veya Kurtarma HD bölümünden yeniden başlatmanız gerekir.

Kurulum DVD’si Kullanarak Önyükleme

 1. OS X 10.6 (Snow Leopard) veya önceki bir sürümünü çalıştırıyorsanız, yükleme DVD’sini takın ve ardından c anahtar.
 2. OS X yükleyici başlayacaktır. Merak etmeyin; sadece yükleyicinin yardımcı programlarından birini kullanarak hiçbir şey yüklemeyeceğiz.
 3. Seçiniz senin dilinve ardından tıklayın Devam et veya ok.
 4. Aşağıdaki Üretici Yazılımı Parolasını Ayarlama bölümüne gidin.

Recovery HD Kullanarak Önyükleme

 1. OS X 10.7 (Lion) veya sonraki bir sürümünü kullanıyorsanız, Recovery HD bölümünden önyükleme yapabilirsiniz.
 2. Basılı tutarken Mac’inizi yeniden başlatın. komut + r anahtarlar. Recovery HD masaüstü görünene kadar iki tuşu basılı tutun.
 3. Aşağıdaki Üretici Yazılımı Parolasını Ayarlama bölümüne gidin.

Firmware Parolasını Ayarlama

 1. İtibaren Araçlar menü, seç Firmware Password Utility.
 2. The Firmware Password Utility penceresi ürün yazılımı parolasını açmanın Mac’inizin farklı bir sürücü, CD veya DVD’den parola olmadan başlatılmasını önleyeceğini size bildirerek açılır.
 3. Tıklayın Firmware Parolasını Açın.
 4. Bir açılır sayfa sizden bir parola sağlamanızı ve parolayı ikinci kez girerek doğrulamanızı isteyecektir. Giriş şifreniz. Kayıp bir ürün yazılımı şifresini kurtarmanın bir yöntemi olmadığını unutmayın, bu yüzden bunun hatırlayacağınız bir şey olduğundan emin olun. Daha güçlü bir şifre için hem harf hem de rakam eklemenizi öneririz.
 5. Tıklayın Şifreyi belirle.
 6. Firmware Password Utility penceresi, parola korumasının etkinleştirildiğini belirtmek için değişecektir. Tıklayın Firmware Password Utility’den çıkın.
 7. Mac OS X Utilities’den çıkın.
 8. Mac’inizi yeniden başlatın.

Artık Mac’inizi normalde yaptığınız gibi kullanabilirsiniz. Mac’inizi klavye kısayolu kullanarak başlatmaya çalışmadıkça, Mac’inizi kullanırken herhangi bir fark görmeyeceksiniz. Üretici yazılımı şifresini test etmek için, seçenek tuşu başlatma sırasında. Firmware şifresini sağlamanız istenmelidir.

Firmware Parolasını Devre Dışı Bırakma

Üretici yazılımı parolası seçeneğini kapatmak için yukarıdaki talimatları izleyin, ancak bu sefer Firmware Parolasını Kapat. Tedarik etmeniz istenecek bellenim şifresi. Doğrulandıktan sonra, ürün yazılımı şifresi devre dışı bırakılacaktır.