Skip to content

Mac’inizde Windows’u Çalıştırmanın En İyi 5 Yolu

9 de Mayıs de 2021

MacOS, Mac donanımı kullanılarak çalıştırılırken, bir Mac bilgisayarda çalışabilen tek işletim sistemi değildir. Windows ve Linux dahil olmak üzere birçok başka işletim sistemi bir Mac cihazında çalışacaktır. Bu, Mac’i satın alabileceğiniz en çok yönlü bilgisayarlar arasında yapar. Mac’e Windows yüklemek için kullanacağımız şey.

Eğitim Kampı

Ne Seviyoruz

 • Windows 7, 8.1 ve 10’u destekler
 • Windows, en iyi performans için Mac donanımında yerel olarak çalışır

Neleri Sevmiyoruz

 • İlk kurulum için tam bir Windows lisansı gerektirir.
 • Windows ve Mac OS aynı anda çalıştırılamaz.

Mac’te Windows çalıştırmanın belki de en iyi bilinen seçeneği Boot Camp’dir. Mac’inizle birlikte ücretsiz olarak verilen Boot Camp, Windows’u yüklemenize ve ardından başlangıçta Mac ve Windows arasında seçim yapmanıza olanak tanır. Boot Camp, Windows’u doğrudan Mac’inizin donanımında çalıştırdığı için (gerçekleştirilecek sanallaştırma veya öykünme yoktur) Windows, Mac’inizin sağlayabileceği olası en iyi hızda çalışabilir. Mac’inize Windows yüklemek, Windows’u bir PC’ye yüklemekten daha zor değildir. Apple, Windows’a yer açmak için başlangıç ​​sürücüsünü bölümlere ayırmak ve ayrıca Windows’un özel Apple donanımı için ihtiyaç duyduğu tüm sürücüleri yüklemek için Boot Camp Yardımcısı’nı bile sağlar.

Sanallaştırma

Konuk işletim sistemini kurmak için kullanılan Paralellik Sihirbazı.

Ne Seviyoruz

 • Hem macOS hem de konuk işletim sistemini yan yana çalıştırın.
 • Windows ile sınırlı değil; çok sayıda konuk işletim sistemi desteklenmektedir.

Neleri Sevmiyoruz

 • En iyi performansı elde etmek için performans ayarı ve özelleştirme gerekir.
 • Mac’inizin performansını etkileyebilir.

Sanallaştırma, birkaç işletim sisteminin aynı anda bilgisayar donanımı üzerinde çalışmasına izin verir. Sanallaştırma, donanım katmanını soyutlayarak, her işletim sisteminin kendi işlemcisi, RAM’i, grafikleri ve depolaması varmış gibi görünmesini sağlar. Mac’te sanallaştırma, a adı verilen bir yazılım katmanını kullanır. hipervizör tüm temel donanımı taklit etmek için. Sonuç olarak, sanal makinede çalışan konuk işletim sistemi Boot Camp’teki kadar hızlı çalışmaz. Ancak Boot Camp’in aksine, hem Mac işletim sistemi hem de konuk işletim sistemi aynı anda çalışır. Mac için üç ana sanallaştırma uygulaması vardır:

 • Parallels: Mac’e sanallaştırmayı ilk getiren. Parallels, Windows, Linux ve Mac dahil olmak üzere çok çeşitli konuk işletim sistemini destekler.
 • VMWare Fusion: Fusion, sanallaştırma teknolojisinde lider olan VMWare tarafından sunulan Mac sanallaştırma uygulamasıdır. Fusion, Windows, Linux ve macOS dahil birçok farklı işletim sisteminin kurulumunu destekler.
 • VirtualBox: Oracle, VirtualBox olarak bilinen açık kaynaklı bir sanallaştırma uygulamasını destekler. Bu ücretsiz sanallaştırma uygulaması, Mac dahil olmak üzere birden fazla bilgisayar sisteminde çalışır. Diğer sanallaştırma uygulamaları gibi, VirtualBox da Windows, Linux ve macOS dahil birçok farklı işletim sistemini çalıştırmak için kullanılabilir.

Sanallaştırma uygulamalarının yüklenmesi, diğer herhangi bir Mac uygulamasına benzer. Konuk işletim sistemi, en iyi performansı elde etmek için gereken bazı özelleştirmelerle daha fazla ilgilenebilir. Her üç uygulamanın da performansı ayarlamaya yardımcı olmak için canlı forumları ve destek hizmetleri vardır.

Şarap

Wine projesini kullanarak çalışan Pegasus Mail.

Ne Seviyoruz

 • Bedava; Windows lisansı gerekmez.
 • Uygulama uyumluluğunu kontrol etmek için büyük veritabanı.

Neleri Sevmiyoruz

 • Tüm Windows uygulamalarıyla uyumlu değildir.
 • MacOS güncellendiğinde uygulamalar bozulabilir.

Wine, Windows uygulamalarını bir Mac’te çalıştırmak için farklı bir yaklaşım benimsiyor. Wine, donanımı sanallaştırmak ve Windows’u sanal ortamda çalıştırmak yerine Windows işletim sistemini tamamen terk ediyor; bunun yerine, Windows uygulaması tarafından yapılan Windows API çağrılarını Linux ve Mac işletim sistemlerinde kullanılan POSIX (taşınabilir işletim sistemi arayüzü) çağrılarına dönüştürür. Sonuç olarak, Windows uygulaması Windows yerine ana işletim sisteminin API’sini kullanarak çalışabilir. En azından söz bu. Sorun şu ki, tüm Windows API çağrılarını dönüştürmeye çalışmak büyük bir girişimdir ve kullanmak istediğiniz bir uygulamanın tüm API çağrılarının başarıyla çevrildiğinin garantisi yoktur. Görev göz korkutucu görünse de Wine’ın epeyce başarı öyküsü var ve Wine’ı kullanmanın anahtarı bu: kullanmanız gereken Windows uygulamasının başarıyla test edildiğinden emin olmak için Wine veritabanını kontrol etmek. Mac’e Wine yüklemek, açık kaynaklı Linux / UNIX uygulamalarını yüklemeye alışkın olmayanlar için zor olabilir. Wine, tarballs veya .pkg aracılığıyla dağıtılır, ancak yarı standart bir Mac yükleyici içeren .pkg yöntemini kullanmanızı öneririz. Kurulum tamamlandıktan sonra, Wine’ın Terminal uygulamasından çalıştırılması gerekir, ancak bir Windows uygulaması kurulup çalışmaya başladığında standart Mac GUI’yi kullanıyor olacaksınız.

Crossover Mac

Windows Solitaire çalıştıran Crossover Mac

Ne Seviyoruz

 • Crossover Mac uygulamasının ve Windows uygulamalarının kolay kurulumu.

Neleri Sevmiyoruz

 • Tüm Windows uygulamalarıyla uyumlu değildir.
 • Bazı Windows uygulamaları çalışır ancak çalışmayan özelliklere sahip olabilir.

Crossover Mac, Mac ortamında Wine tercümanı en iyi şekilde kullanmak için tasarlanmış Codeweaver’ın bir uygulamasıdır. Hem Crossover Mac uygulaması hem de Mac’inize Windows uygulamaları yüklemek için kullanımı kolay bir yükleyici içerir. Wine için gerektiği gibi Terminale girmeye gerek yoktur. Crossover Mac, standart bir Mac kullanıcı arayüzünün arkasındaki tüm temel UNIX bitlerini ve bob’larını gizler. Crossover Mac daha iyi bir kullanıcı deneyimi olsa da, Windows API’lerini Mac eşdeğerlerine çevirmek için hala Wine koduna güveniyor. Bu, Crossover Mac’in düzgün çalışan uygulamalar söz konusu olduğunda Wine ile aynı sorunlara sahip olduğu anlamına gelir. Yapacağınız en iyi şey, çalıştırmak istediğiniz uygulamanın çalışacağından emin olmak için CrossOver web sitesindeki çalışan uygulamaların veritabanını kullanmaktır. Her şeyin beklendiği gibi çalıştığından emin olmak için Crossover Mac’in deneme sürümünü kullanabilirsiniz.

Microsoft Uzak Masaüstü

Microsoft Uzak Masaüstü Uygulaması.

Ne Seviyoruz

 • Bedava.
 • Kurması ve kullanması kolay.

Neleri Sevmiyoruz

 • Ağ bant genişliğiyle sınırlı performans.
 • Uzak bir bilgisayara bağlantılara izin vermeyle ilgili olası güvenlik endişeleri.

Bu seçenek en son listelenir çünkü aslında Mac’inizde Windows çalıştırmıyorsunuz. Windows Uzak Masaüstü kurulduktan sonra, Windows bir PC’de çalışır ve ona Mac’inizle bağlanırsınız. Sonuçlar, Mac’inizdeki bir pencerede görünen Windows masaüstüdür. Pencerenin içinde Windows masaüstünü işleyebilir, uygulamaları başlatabilir, dosyaları taşıyabilir ve oyun oynayabilirsiniz, ancak grafik yoğun oyunlar veya uygulamalar bant genişliği talepleri nedeniyle iyi bir seçim değildir. Kurulum ve kurulum yeterince kolaydır. Uygulamayı Mac App Store’dan indirin. Yüklendikten sonra, Windows sisteminde uzaktan erişimi etkinleştirin ve ardından uygulamalarına erişmek ve kullanmak için Uzak Masaüstü uygulamasında Windows sistemini seçin.