Skip to content

Mac’inize Başlangıç ​​Öğeleri Nasıl Eklenir

6 de Mayıs de 2021

Başlangıç ​​öğeleri, Mac’inizde oturum açtığınızda otomatik olarak açılmasını istediğiniz uygulamalar, belgeler, paylaşılan birimler veya diğer öğelerdir. Örneğin, bilgisayarınızı her kullandığınızda Apple Mail, Safari veya Mesajlar’ı her zaman başlatabilirsiniz. Bu öğeleri manuel olarak başlatmak yerine, başlangıç ​​öğeleri olarak belirleyin ve Mac’inizin işi sizin yerinize yapmasına izin verin. Bu makaledeki bilgiler, OS X Lion veya sonraki OS X veya macOS sürümlerine sahip Mac’ler için geçerlidir.

Sistem Tercihlerinde Mac’inize Başlangıç ​​Öğeleri Ekleyin

Mac’in Sistem Tercihlerini kullanarak başlangıç ​​öğeleri eklediğinizde çok çeşitli seçeneklere sahipsiniz. Bunu nasıl yapacağınız aşağıda açıklanmıştır:

 1. Hesap bilgilerinizle Mac’te oturum açın.

 2. İtibaren elma menü, seç Sistem Tercihleri. Alternatif olarak, Sistem Tercihleri Dock’taki simgesi.

 3. Tıkla Kullanıcı Grupları icon (veya Hesaplar OS X’in eski sürümlerinde).

  Mac Sistem Tercihleri ​​açılış ekranı

 4. Hesaplar listesinde kullanıcı adınızı tıklayın.

  Hesap seçili olan Kullanıcılar ve Gruplar tercihleri

 5. Seçin Giriş Öğeleri sekmesi.

  Mac Kullanıcıları ve Grupları tercih ekranında seçilen Oturum Açma Öğeleri sekmesi

 6. Tıkla artı işareti (+) altında Giriş Öğeleri standart bir Finder gözatma ekranı açmak için pencere.

  Artı işaretinin vurgulanmış olduğu kullanıcı ve gruplar

 7. Eklemek istediğiniz öğeye gidin ve seçmek için tıklayın. Ardından, Ekle buton.

  Bir uygulamanın seçili olduğu Mac Finder penceresi

 8. Seçtiğiniz öğe, Oturum Açma Öğeleri listesine eklenir. Mac’inizi bir sonraki başlatışınızda veya kullanıcı hesabınızda oturum açtığınızda, listedeki öğeler otomatik olarak başlar.

Başlangıç ​​veya Oturum Açma Öğeleri Eklemek için Sürükle ve Bırak Yöntemi

Çoğu Mac uygulaması gibi, Oturum Açma Öğeleri listesi de sürükleyip bırakmayı destekler. Bir öğeye tıklayıp basılı tutun ve ardından onu listeye sürükleyin. Bu alternatif öğe ekleme yöntemi, bir Finder penceresinde erişimi kolay olmayabilecek paylaşılan birimler, sunucular ve diğer bilgisayar kaynaklarını eklemek için kullanışlıdır. Öğe eklemeyi bitirdiğinizde, Sistem Tercihleri ​​penceresini kapatın. Mac’inizi bir sonraki açışınızda veya oturum açtığınızda, listedeki öğeler otomatik olarak başlar.

Dock’tan Başlangıç ​​Öğeleri Ekleyin

Uygulama veya öğe Dock’ta bulunuyorsa, başlangıç ​​öğeleri eklemenin daha hızlı bir yolu kullanılabilir. Öğeyi Sistem Tercihlerini açmadan başlangıç ​​öğeleri listesine eklemek için Dock menülerini kullanın.

 1. Uygulamanın Dock simgesine sağ tıklayın.

 2. Seçiniz Seçenekler açılır menüden.

  Mac Dock açılır menüsünde seçilen seçenekler

 3. Seç Girişte Aç alt menüden.

  Dock uygulaması için seçilen Girişte Aç seçeneği

Dock’a uygulama ekleme hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başlangıç ​​Öğelerini Gizle

Oturum Açılan Öğeler listesindeki her öğe, etiketli bir onay kutusu içerir. Saklamak. Gizle kutusuna bir onay işareti koymak, uygulamanın başlamasına ancak açık bir pencere görüntülememesine neden olur. Bir uygulamayı gizlemek, çalıştırmanız gerektiğinde ancak uygulama penceresini görmeniz gerekmediğinde kullanışlıdır. Örneğin, Activity Monitor uygulamasının pencerenin açılmasına gerek kalmadan otomatik olarak başlamasını isteyebilirsiniz. Uygulamanın Dock simgesi, CPU yükleri aşırı hale geldiğinde bir bakışta gösterilir. Uygulamanın Dock simgesine tıklayarak istediğiniz zaman bir pencere açın.

Başlangıç ​​Öğeleri Zaten Mevcut

Hesabınızın Giriş Öğeleri listesine eriştiğinizde, birkaç giriş mevcuttur. Yüklediğiniz bazı uygulamalar, oturum açtığınızda otomatik olarak başlayacak öğeler listesine kendilerini, bir yardımcı uygulamayı veya her ikisini de ekler. Çoğu zaman, uygulamalar izninizi ister veya uygulamanın tercihlerinde bir onay kutusu veya bir menü öğesi sağlar. uygulamayı oturum açıldığında otomatik olarak başlayacak şekilde ayarlayın.

Başlangıç ​​Öğeleriyle Uzak Durmayın

Başlangıç ​​öğeleri Mac’inizi kullanmayı kolaylaştırabilir ve günlük iş akışınızı hızlandırabilir, ancak çok fazla başlangıç ​​öğesi eklemek beklenmeyen performans sonuçlarına yol açabilir. Performansı artırmak için, başlangıç ​​öğelerini kaldırmak üzere Sistem Tercihlerine veya Dock’a dönün.