Skip to content

Mac’inizin Masaüstünde Eksik Sürücü Simgeleri?

3 de Haziran de 2021

Masaüstünü ve depolama aygıtları da dahil olmak üzere tüm simgelerini görüntülemek Finder’ın işidir. Sorun, varsayılan bir OS X yüklemesinin masaüstünü sürücü simgeleri olmadan oluşturmasıdır. Aslında, varsayılan yükleme, masaüstünü yalnızca varsayılan duvar kağıdıyla bırakır ve başka bir şey yapmaz. Bu varsayılan ayarın arkasındaki mantık muhtemelen tarihe karıştı, ancak söylentilere inanılırsa, Apple’ın OS X geliştirme grubu içinde hararetli tartışmalar içeriyordu. OS X Puma’nın (10.1) ilk betalarında, başlangıç ​​sürücüsü için masaüstü simgeleri mevcuttu ve bunların görünmesi için kullanıcının müdahalesine gerek yoktu. Masaüstü sürücü simgelerini içeren bu varsayılan ayar bir süre devam etti. Ancak sonunda, temiz, seyrek bir masaüstünü tercih eden geliştiriciler savaşı kazandı ve Finder’ın varsayılan sürücü ve ekli sunucu simgeleri görüntüsü devre dışı bırakıldı. Efsaneye göre değişiklik, Steve Jobs’un OS X’in hiçbir depolama veya bağlı cihaz kavramı olmayan iOS gibi olmasını istediği için gerçekleşti. Belki de Steve’in aklında, eğer çok düğmeli fareler kullanıcılar için çok fazla olsaydı, o zaman bağlı depolama cihazlarının simgelerini görmek büyük karışıklığa neden olurdu. Mac’inizin masaüstüne minimalist bir yaklaşımdan hoşlanıyorsanız, hazırsınız; bir şeyi değiştirmek zorunda değilsin. Ancak masaüstünüz üzerinde biraz daha fazla kontrol sahibi olmayı ve ihtiyaçlarınıza göre özelleştirmeyi tercih ediyorsanız, okumaya devam edin.

Hangi Masaüstü Simgelerinin Görüntüleneceğini Ayarlama

Neyse ki, masaüstünün nasıl görüntülendiğine ilişkin Finder’ın varsayılan ayarlarını değiştirmek kolaydır. Aslında, Finder’da tercihleri ​​ayarlayarak hangi masaüstü simgelerinin görünür olmasını istediğinizi belirtebilirsiniz.

Tıklamak Finder’ın şu anda en önde gelen uygulama olduğundan emin olmak için masaüstüne gidin veya bir Finder penceresi açın. Menü çubuğundan, Bulucu Tercihleri. Açılan Finder Tercihleri ​​penceresinde, Genel sekmesi. Masaüstünüzde ilişkili simgelerinin görüntülenebileceği cihazların bir listesini göreceksiniz:

Sabit diskler: Buna sabit sürücüler veya SSD’ler gibi dahili cihazlar dahildir.

Harici diskler: USB, FireWire veya Thunderbolt gibi Mac’inizin harici bağlantı noktalarından biri aracılığıyla bağlanan herhangi bir depolama aygıtı.

CD’ler, DVD’ler ve iPod’lar: Optik aygıtlar ve iPod’lar dahil çıkarılabilir medya.

Bağlı sunucular: Mac’iniz tarafından kullanılabilen tüm ağ depolama aygıtlarını veya ağ bağlantılı dosya sistemlerini ifade eder. bir yer onay işareti masaüstünde görüntülemek istediğiniz öğelerin yanındaki Finder Tercihleri ​​penceresini kapatın. Seçilen öğeler şimdi masaüstünde görüntülenecektir. Orada durmak zorunda değilsin; depolama aygıtı simgelerini hemen hemen istediğiniz herhangi bir görüntüyü kullanacak şekilde özelleştirebilirsiniz. Kendi fotoğraflarınızı simge olarak kullanmayı tercih ederseniz, en sevdiğiniz resmi simge biçimine dönüştürecek ve daha sonra Mac’inizde kullanabileceğiniz bir dizi uygulama vardır.