Skip to content

Mac’inizin Sürücüsünü Bölümlemek için Boot Camp Assistant’ı kullanın

6 de Haziran de 2021

Apple’ın Boot Camp’inin bir parçası olan Boot Camp Assistant, bir Mac’i Windows’u çalıştırmaya hazır hale getirmek için iki işlev sunar. Ana amacı, gerekli Windows bölümünü oluşturmak için sabit sürücünüzü bölümlere ayırmanıza yardımcı olmaktır. Gelecekte Windows’u silmeye karar verirseniz, Boot Camp Assistant Mac’inizi Windows öncesi yapılandırmasına geri yükleyebilir. Bu kılavuzda, bir Mac sabit diskini bölümlemek için Boot Camp Assistant’ın eski bir sürümünü kullanmaya bakacağız. Boot Camp Assistant 4.x veya sonraki bir sürümünü kullanıyorsanız Mac’inize Windows yüklemek için Boot Camp Assistant 4.x’i de kullanabilirsiniz.

İhtiyacın olacak:

 • Intel tabanlı bir Mac
 • OS X 10.5 veya üstü
 • Kullanılabilir sabit disk alanı (en az 20 GB öneririz)

Önce İlk Şeyler: Verilerinizi Yedekleyin

Apple’ın izniyle
Adil uyarı: Mac’inizin sabit diskini bölmek üzeresiniz. Boot Camp Assistant ile bir sabit sürücüyü bölümleme işlemi, herhangi bir veri kaybına neden olmayacak şekilde tasarlanmıştır, ancak bilgisayarlar söz konusu olduğunda, tüm bahisler kapalıdır. Bölümleme işlemi, verilerin sürücünüzde depolanma şeklini değiştirir. İşlem sırasında beklenmedik bir şekilde bir şeyler ters giderse (köpeğinizin güç kablosuna takılması ve Mac’inizin fişini çekmesi gibi), verilerinizi kaybedebilirsiniz. Tüm ciddiyetle, en kötüsünü planlayın ve başka bir şey yapmadan önce verilerinizi yedekleyin.

Verilerinizi yedekleyin. Henüz yapmadıysanız, verilerinizi yedeklemek için Time Machine’i kullanmayı deneyin. Time Machine, Mac OS X 10.5 ve sonraki sürümlerinde bulunur ve kullanımı çok kolaydır. Seçtiğiniz üçüncü taraf yedekleme yazılımını da kullanabilirsiniz. Önemli olan şu an da dahil olmak üzere verilerinizi düzenli olarak yedeklemektir; nasıl yapacağın sana kalmış.

Sürücünüzü Bölümlemeye Hazırlanma

Mac'inizin Sabit Sürücüsünü Bölümlemek için Boot Camp Assistant'ı Kullanma

Ekran görüntüsü
Boot Camp Assistant, OS X 10.5 veya sonraki sürümünün bir parçası olarak otomatik olarak yüklenir. Apple’ın web sitesinden indirilebilen Boot Camp Assistant beta sürümüne sahipseniz, beta süresi sona erdiği için artık çalışmadığını göreceksiniz. Boot Camp Assistant’ın çalışması için OS X 10.5 veya sonraki bir sürümünü kullanıyor olmanız gerekir.

Boot Camp Assistant’ı başlatın

 1. Boot Camp Assistant’ı çift tıklatarak başlatın. Eğitim Kampı Yardımcısı adresinde bulunan uygulama /Uygulamalar/Yardımcı Programlar/.
 2. Tıklayarak Kurulum ve Kurulum Kılavuzunun bir kopyasını yazdırın. Kurulum ve Kurulum Kılavuzunu Yazdır buton.
 3. Tıkla Devam et buton.
 4. seçin Windows bölümü oluşturun veya kaldırın seçenek.
 5. Tıkla Devam et buton.

Bölümlemek için bir Sabit Sürücü Seçin

Mac'inizin Sabit Sürücüsünü Bölümlemek için Boot Camp Assistant'ı Kullanma

Ekran görüntüsü
Bir Windows bölümü oluşturma veya kaldırma seçeneğini belirledikten sonra, Boot Camp Assistant bilgisayarınızda yüklü olan sabit sürücülerin bir listesini görüntüler. Birçok kişi için bu, Mac ile birlikte gelen sürücüyle sınırlı, kısa bir liste olacaktır. Bir veya birkaç sabit sürücünüz olsun, bölünecek bir sürücü seçin.

Windows için Bölümlenecek Bir Sabit Sürücü Seçin

 1. Windows’un yeni evi olacak sabit diskin simgesine tıklayın.
 2. seçin Windows için ikinci bir bölüm oluşturun seçenek.
 3. Tıkla Devam et buton.

Windows Bölümünüzün Boyutunu Belirleyin

Mac'inizin Sabit Sürücüsünü Bölümlemek için Boot Camp Assistant'ı Kullanma

Varolan sabit sürücüyü, biri mevcut OS X ve diğeri Windows için olmak üzere iki bölüme ayırmak için kaydırıcıyı kullanın.
Ekran görüntüsü

Önceki adımda seçtiğiniz sabit sürücü, Boot Camp Assistant’ta bir bölümü Mac OS X ve diğer bölümü Windows olarak etiketlenmiş olarak görüntülenecektir. Her bölümü genişletmek veya küçültmek için bölümler arasındaki noktayı tıklayıp sürüklemek için farenizi kullanın, ancak henüz hiçbir düğmeyi tıklamayın. Noktayı sürüklerken, Mac OS X bölümünü yalnızca seçilen sürücüde bulunan boş alan miktarı kadar küçültebileceğinizi fark edeceksiniz. Ayrıca, Windows bölümünü 5 GB’den daha küçük yapamayacağınızı fark edeceksiniz, ancak daha önce de belirttiğimiz gibi, 20 GB’den küçük yapmanızı önermiyoruz. Ayrıca, bölümlerin ekranının hemen altında bulunan iki düğme aracılığıyla, aralarından seçim yapabileceğiniz önceden tanımlanmış iki boyut olduğunu fark edebilirsiniz. Tahmin edebileceğiniz gibi, Mac OS X için kullanılabilir alanın yarısını ve Windows için kullanılabilir alanın yarısını kullanarak sürücünüzü yarıya bölecek olan ‘Eşit Olarak Böl’ düğmesini tıklayabilirsiniz. Bu, elbette, şeyleri adil bir şekilde bölmek için sürücüde yeterli boş alan olduğunu varsayar. Alternatif olarak, yine bu boyutta bir bölüm oluşturmak için yeterli boş sabit disk alanınız olduğunu varsayarak, bir Windows bölümü için genel amaçlı iyi bir seçim olan ’32 GB’ düğmesini tıklayabilirsiniz.

Bölüm Boyutlarınızı Ayarlayın

 1. Bölüm boyutlarınızı ayarlayın
 • Özel bir boyut seçmek için çıkıntıyı kullanın
 • Ön tanımlı boyutları seçmek için düğmeleri kullanın
 • Tıkla bölme hazır olduğunda düğmesine basın.

Bir sürücüyü bölümlemek genellikle biraz zaman alır, bu yüzden sabırlı olun.

Yeni Bölümleriniz Hazır

Mac'inizin Sabit Sürücüsünü Bölümlemek için Boot Camp Assistant'ı Kullanma

Bölümleme tamamlandığında, Windows yükleme işleminden çıkabilir veya başlatabilirsiniz.
Ekran görüntüsü

Boot Camp Assistant sabit sürücünüzü bölümlemeyi bitirdiğinde, Mac bölümü orijinal bölümlenmemiş sabit sürücü ile aynı ada sahip olacaktır; Windows bölümü BOOTCAMP olarak adlandırılacaktır. Bu noktada Boot Camp Assistant’tan çıkabilir veya Kurulumu Başlat düğmesini tıklayın ve Windows’u BOOTCAMP bölümüne yüklemek için ekrandaki talimatları izleyin.