Skip to content

MacOS için Safari’de Sekmeli Tarama Nasıl Yönetilir

5 de Mayıs de 2021

Çoğu tarayıcıda olduğu gibi, Safari, macOS’ta gelişmiş sekme taraması sunar. Bu özellik sayesinde, aynı pencere içinde aynı anda birden fazla web sayfası açabilirsiniz. Safari’de sekmeli gezinme yapılandırılabilir ve bir sekmenin ne zaman ve nasıl açılacağını kontrol etmenize olanak tanır. İlgili klavye ve fare kısayolları da sağlanır. Bu eğitim, iOS Safari sekme yöneticisini nasıl kullanacağınızı ve kısayollarla sekme taramayı nasıl kontrol edeceğinizi öğretir.

Safari Sekmelerini Yönetin

Safari’de Sekme ayarlarına erişmek için Tercihler altında Safari menu (veya basın Komut+, (virgül) klavyede.

Tercihler menüsü açıldığında, seçin Sekmeler.

Safari tercihlerindeki Sekmeler bölümü

Yeni Sayfaları Sekmelerde Aç

Safari’deki ilk seçenek Sekmeler menü etiketli bir açılır menüdür Sayfaları pencereler yerine sekmelerde aç. Bu menü aşağıdaki seçenekleri içerir:

  • Asla: Bu seçenek seçildiğinde, yeni bir pencerede açılacak şekilde kodlanmış bir bağlantıya tıkladığınızda, bağlantı ayrı bir Safari penceresinde açılır.
  • Otomatik olarak: Bu seçenek belirlendiğinde, yeni bir pencerede açılacak şekilde kodlanmış bir bağlantıya tıkladığınızda, bağlantı çoğu durumda yeni bir sekmede açılır. Safari, yeni bir pencere yerine bir sekme başlatmak için çaba sarf etse de, bu seçenek etkinleştirildiğinde her zaman başarılı olamayabilir.
  • Her zaman: Bu seçenek seçildiğinde, yeni bir pencerede açılacak şekilde kodlanmış bir bağlantıya tıkladığınızda, bağlantı yeni bir sekmede açılır. Safari, tüm ayarları geçersiz kılar ve bağlantıyı her seferinde zorla yeni bir sekmede açar.

Safari Sekmeler Tercihler iletişim kutusu ayrıca, her biri sekmeli bir gözatma ayarıyla birlikte aşağıdaki onay kutularını içerir.

  • Command-tıklama, bağlantıyı yeni bir sekmede açar: Varsayılan olarak etkindir, bu seçenek bir klavye kısayolu sağlar (Komut+fare tıklaması) belirli bir bağlantıyı yeni bir sekmede açmaya zorlamak için.
  • Yeni bir sekme veya pencere açıldığında, onu aktif hale getirin: Etkinleştirildiğinde, yeni bir sekme veya pencere açılır açılmaz otomatik olarak odak kazanır.
  • Sekmeler arasında geçiş yapmak için Komut-1’den Komut-9’a kadar kullanın: Ayrıca varsayılan olarak etkinleştirilen bu ayar, bu klavye kısayollarını kullanarak belirli açık sekmelere geçmenize olanak tanır.

Kısayollar

Dibinde Sekmeler Tercihler iletişim kutusu, bazı yararlı klavye ve fare kısayol kombinasyonlarıdır:

  • Komut+fare tıklaması: Yeni bir sekmede bir bağlantı açar (yalnızca etkinleştirildiğinde; yukarıya bakın).
  • Komut+Vardiya+fare tıklaması: Yeni bir sekmede bir bağlantı açar ve onu etkin sekme yapar.
  • Komut+Opsiyon+fare tıklaması: Yeni bir pencerede bir bağlantı açar.
  • Komut+Opsiyon+Vardiya+fare tıklaması: Yeni bir pencerede bir bağlantı açar ve onu etkin pencere yapar.